SolidWorks >> Złożenia >> Zestawy kontaktowe
Autor Wypowiedź
Projektant
2016-07-25, 11:14
Pomógł 0 raz(y).
CZy w SW istnieje możliwość definiowanie zestawów kontaktowych? Polega to natym że jedna część wpływa na drugą tak aby nie było kolizji. Coś takiego posiada Inventor że dwa klocki w złożeniu bez wiązań jeżeli przeciągnę jeden i dotknie on ściany następnego wtedy zaczną przemieszczać się dwa. Pytanie jest związane z tym że proboję dodać wiązanie wodzika któy ma lekki luz. I bez oszukiwania programu w postaci dodawania wiązania np limit odległości nie daję rady tego zrobić.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-07-25, 12:31
Pomógł 405 raz(y).
W SOLIDWORKS można takie rzeczy osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to włączenie zależności dynamicznych podczas przenieś/obróć w złożeniu. Działa to niestety tylko podczas przenoszenia, tzn. po zatwierdzeniu operacji już nie działa.

Druga możliwość to analiza ruchu i zdefiniowanie kontaktów.
 
2016-07-27, 11:55
Pomógł 0 raz(y).
Prościej mówiąc możesz uzyskać żądany efekt po przez zastosowanie odpowiednich wiązań między danymi elementami( czy też powierzchni, krawędzi itp. danych elementów).

Masz możliwość zastosowania wiązań podstawowych lub zaawansowanych gdzie w możesz ustalić kąty między danymi elementami itd.





 
Projektant
2016-07-27, 12:00
Pomógł 0 raz(y).
Jest to dla mnie jasne jednak nie znalazłem wiązania które by odpowiednio definiowało zagadnienie. Osobiście nie znalazłem wiązania które ogranicza w przestrzeni detale i tak jak napisałem musze oszukiwać prgoram np limitem odległości któy niestety przy modyfikacjach modelu też muszę modyfikować bo przestrzeń luzu się zwiększa. Zagadnienie wygląda podobnie jak korbowód i tłok tyle że jest znaczny luz na sworzniu. ciężko zdefiniować takie wiązanie.
 
2016-07-27, 12:03
Pomógł 0 raz(y).
Jeżeli chcesz to zrób plik przenośny i postaram się pomóc.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-07-27, 13:35
Pomógł 405 raz(y).
Zrób jakiś zrzut ekranu żeby zobrazować problem. Natomiast nie do końca się zgodzę z przedmówcą, wiązania nie rozwiązują problemu. Fakt jest taki, że np. połączenie 3 koł zębatych wiązaniem kół zębatych działa super wydajnie, ale nie odzwierciedla realnej pracy z zachowaniem luzów.

Dlatego do badań ruchu stosuje się kontaky (pary kontaktowe członów kinematycznych). Ale to oddzielna bajka. Wszystko zależy do czego to jest potrzebne. Oczywiście optymalnie byłoby zastosować wiązania, ale nie w każdej sytuacji da się ich użyć do rozwiązania problematyki ruchu.
 
2016-07-28, 11:56
Pomógł 0 raz(y).
Tu się zgodzę leczy pytanie jaką wersję Solid ma autor wątku ? Bo wydaje mi się że opcję te o którym mówi Pan są w premium Solid.
 
Projektant
2016-08-01, 15:26
Pomógł 0 raz(y).
Dostęp do wersji premium jest ale to trochę jak strzelanie z armaty. Nie chcę robić analizy tylko mieć w rzeczywisty sposób związane elementy. Idzie to zrobić definiująć nieprawdziwe wiązania. Np luzy poprzez limit odległości ale to już oszukiwanie programu i siebie samego :)
 
2016-08-02, 08:18
Pomógł 0 raz(y).
Czy ja wiem....

Na przykład rysując tuleje i trzpień który w nią wchodzi przeważnie daje się wiązanie koncentryczne. Luz musisz założyć już na etapie projektowania, a później ustawiasz to na złożeniu za pomocą wiązań. To jakie użyjesz zależy od Ciebie.

A co do przebudowy danych elementów, które wymuszają na Tobie ręczną zmianę odległości to może warto pobawić się w równania i tam ustawić parę zależności ?

Panie Pawle w tej kwestii na pewno może Pan coś podpowiedzieć :)
 
Projektant
2016-08-02, 11:24
Pomógł 0 raz(y).
To przykład najprostszy czyli tuleja i sworzeń ale często mechanizmy mają inne luzy takie jak w liniowych wodzikach. Może polemizuję z kimś kto nie doświadczył złożeń kontaktowych. Na pewno da się wszystko zdefiniować nie wątpię ale jest to robota na okrętkę a ja do tego przyzwyczajony nie jestem. Wiązanie limit odległości pomimo iż rozwiązuje sprawę to jest wiązaniem do limitowania odległości a nie definiowania luzów. Może to jałowa dyskusja bo jednak skoro takiej opcji nie ma to nie ma nad czym dyskutować.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-08-02, 11:54
Pomógł 405 raz(y).
Wiązania nie oddają realnego zachowania mechanizmu! Zacznijmy od tego. Jeżeli komuś zależy na zbadaniu zależności, używa dodatku Motion (albo przynajmniej uproszczonego badania ruchu). Pod tym kątem we właściwościach wiązań, np. dla koncentryczności, definiuje się tarcie, sztywność skrętną czy osiową. Ale to jest badanie o służy konkretnemu celowi. Jeżeli chcesz pokazać luz - to nie da się tego zrobić za pomocą wiązań, a już na pewno nie we wszystkich przypadkach. Pytanie, po co robić coś takiego??? Luz ma znaczenie w analizie, a nie podczas poruszania komponentem. Poza tym zawsze możesz zdefiniować schemat tolerancji (różowe wymiary) i później przenalizować stos tolerancji w TolAnalyst (pakiet premium) by zbadać wzajemne zachowanie komponentów w zależności od pola tolerancji (min. i max). Jeszcze raz zapytam, po co ten luz? Żeby ładnie wyglądało?
 
Projektant
2016-08-03, 11:09
Pomógł 0 raz(y).
Żeby zahować histerezę działania układu.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT