SolidWorks >> Złożenia >> Parametryzacja
Autor Wypowiedź
2010-10-25, 09:49
Pomógł 3 raz(y).
Witam.
Mam problem z którym nie moge sobie poradzic:
Chciałbym stworzyc np. zlozenie skaladające sie z kilku ( kilkunastu, kilkudziesieciu czesci) w pelni sparametryzowane, co przez to rozumiem: mam dostep do kilku parametrow z top assembly i po zmianie ich model regeneruje sie do zadanych wymiarow. Wszystkie wymiary sa ze soba powiazane za pomoca parametrów.. nie chodzi o narysowanie czesci w kontekście ( kilka rzeczy mozna tak powiązać).  W catii potrafilem sparametryzowac cala forme wtryskowa a tu nie potrafie wyciagnac parametru ani nawet go zdefiniowac bo nie wiem gdzie. Macie jakies materialy? może krótka instrukcja ?
Pozdrawiam
nezka
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-10-25, 10:30
Pomógł 405 raz(y).
No to trzeba zastosować równania w złożeniach. Poza tym jest wiele sposobów zaleznych od konkretnego przypadku więc nie chcę wrzucać tego do jednego wora.
Łatwiej może byłoby coś poradzić na podstawie konkretnego przypadku, bo słowo parametryzacja formy niewiele mi mówi.
 
2010-10-25, 14:29
Pomógł 3 raz(y).
Witam.
A wiec na ten przyklad:
mam szfe zbudowana z dwoch bokow plus dach i dno.
Do tego drzwi na zawiasach.
wszystko wykonane w sheetmetal.
Blachy rysowane wzgledem ukladu wsporzednych w opdowiednim polozeniu ( zaleznym wlasnie od parametrow -  nie chce stosowac wiazan )
chcialbym miec w top assembly lub innym miejscu latwo dostepnym "wystawione" 4 parametry:
szerokosc, wysokosc, glebokosc i grubosc blachy.
Po zmianie jakiekolwiek parametru, model sie uaktualnia. Nie chce wchodzic w edycje partów, tworzyc tablic itp.
chcialbym zmieniac wszystko z poziomu top assy. ewentualnie edytowac plik z tymi 4 parametrami.
Wszystko oczywiscie w pewnym zakresie.
Nie wiem czy w SW mopzna to zrobic.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-10-25, 16:29
Pomógł 405 raz(y).
Ok,
W takim przypadku ja robiłbym to tak, wstawiam w złożeniu szkic 3D dodając wymiary/parametry bazowe (można je nazwać). Następnie wstawiam część w kontekście i odnosząc się do pierwotnego szkicu - wymiarami, relacjami, whatever.
I tak kolejno starając się wiązać nowe części z bazą a nie z wcześniej wstawionymi - co ułatwi przebudowę i wyeliminuje problem przy usunięciu lub zamianie danej części.
Innym sposobem może być wstawienie oddzielnie zamodelowanej części do złożenia i odnoszenie sie kolejnymi nowymi partami do tej źródłowej (np. ramy, stelaża lub innej części bazowej). Tak naprawdę jeżeli istnieją odpowiednie powiązania kontekstowe lub równania złożenia to nie ma znaczenia z jakiego poziomu zmieniam parametr. Oznacza to, że w częsci bazowej mogę pokazać sobie tylko 3-4 wymiary (w adnotacjach) - będą one widoczne z poziomu złożenia i nie wchodząc do edycji mogę je zmienić i przebudować powodując przebudową części zależnych. Natomiast nie ma tutaj podobnie wyglądającej tabeli z parametrami jak w innych programach, np. w INV.
 
2010-10-26, 08:13
Pomógł 3 raz(y).
Witam.
OK. Dziekuje za pomoc.
Wychodzi na to, że zostaje tylko praca w kontekście, nie dobrze..
pozdrawiam
nezka
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-10-26, 08:47
Pomógł 405 raz(y).
No nie rozumiem, przcież kontekst to powiązanie (nawet z łaciny) więc jak można zbudować cokolwiek o czym wspominasz bez powiązania? Jeżeli koniecznie wymiary muszą być w tabeli to można to zrobić używając excela - i dodać tam tylko kilka parametrów lub innych reguł - mam taki przykład - jak znajdę do załącze jakieś foto.
 
Ogólnie nie rozumiem, jak inaczej w jakimkolwiek programie można to wykonać bez kontekstu? Chyba raczej nie można...
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT