SolidWorks >> Złożenia >> Wymiar części zależny od innej części
Autor Wypowiedź
CSWA/CSWP
2012-10-16, 16:45
Pomógł 2 raz(y).
Witam.
Jak sparwić w wymiar 140 jednej części był zależny od wymiaru 150 drugiej części. Dokładnie rzecz ujmując; jeżeli w tabeli konfiguracji w zielonej części zmienię wymiar 150 na inny to chcę by również niebieski komponent się zmienił.
Także jak dodać to konfiguracji niebieskiego elementu wyrażenie z odniesieniem do innego komponentu "140=150-10".



Z góry dziękuję za podpowiedzi
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-16, 17:58
Pomógł 405 raz(y).
Tabela konfiguracji to chyba ma sens, jeżeli przypisujemy wartości konkretnym parametrom w tabeli.

To co widzę to w mojej ocenie nadaje się na powiązanie równaniem.
 
CSWA/CSWP
2012-10-16, 18:04
Pomógł 2 raz(y).
W zielonej częście jest umieszczona tabela konfiguracji. W tabeli jest np wymiar nazwany (D1) i w jednej z konfiguracji wynosi on 150. Jak wybiorę inną konfigurację to to zmieni się on np na 160, 200 itd... chyba wiesz o co chodzi Pawle.

Natomiast chciałbym aby wymiar 140 w niebieskiej części zmieniał się wraz ze zmianą parametrów w zielonej części. Jak to zrobić? Jak nadac takie równanie, które będzie miało odnośnik do innej części?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-16, 18:17
Pomógł 405 raz(y).
No właśnie nie do końca...

Jest zieolny komponent, który ma konfiguracje a,b,c różniące się długością. Teraz mam komponent niebieski, który ma konfiguracje e,f,g różniące się długością - ponieważ w konfiguracji wartość przypisuję na sztywno to mogę uwzględnić różnice w stosunku do zielonego.

Z poziomu złożenia w tabeli wybieram tylko, że w konfiguracji złożenia A program ładuje konfiguracje komponentów a i e. W innej konfiguracji złożenia program ładuje komponenty w konfiguracjacg b,f itd.
 
CSWA/CSWP
2012-10-16, 18:35
Pomógł 2 raz(y).
Zakładamy, że w niebiskim komponencie nie ma tabeli konfiguracji. To czy wymiar 140 można jakoś uzależnić od wymiaru 150 w zielonym komponencie?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-16, 18:52
Pomógł 405 raz(y).
Nie rozumiem po co ta tabela? czym ona steruje???



 
CSWA/CSWP
2012-10-16, 19:26
Pomógł 2 raz(y).
Ten model co narysowałem jest mocno uproszczony. W prawdziwym modelu jest wiele wymiarów zmiennych, które w ostateczności wymagają stworzenia tabeli konfiguracji. Natomiast jeden z wymiarów jednej części jest zależny od wymairów drugiej części i zależało mi na ich wzajemnym uzależnieniu.
 
.
2012-10-18, 07:37
Pomógł 52 raz(y).
Witam,
Równaniami nie za bardzo chce działać przy konfiguracjach (właśnie to przećwiczyłem). Bez konfiguracji wymiar części niebieskiej nadąża za częścią zieloną.



Lepszym wyjściem jest powiązanie szkicu części niebieskiej z odpowiednią krawędzią części zielonej.



Pozdrawiam
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-18, 08:17
Pomógł 405 raz(y).
Włodzimierzu, nie opowiadaj takich rzeczy. Może masz wygaszone równanie w innej konfiguracji...działa to bardzo dobrze.

Oczywiście, że można pozostawić powiązanie szkicem, ale jak napisał Mateusz - to jest tylko przykład a rzeczywisty model jest o wiele bardziej rozbudowany.

 
.
2012-10-18, 10:41
Pomógł 52 raz(y).
Pawle, dzięki za radę ale niewiele ona wniosła u mnie :)
Zrobiłem takie przykładowe złożenie, w którym część zielona ma 2 konfiguracjie (A , B) natomiast część niebieska ma tylko konfigurację domyślną i równanie wiążące długość elementu z szerokością wycięcia w części zielonej:
"D1@Szkic1" = "D3@Szkic1@Część zielona.Part"
Odpowiednio powiązałem części w złożeniu.
I niestety "kicha". Jak zmieniam konfigurację części zielonej to część niebieska z uporem godnym większej sprawy nie zmienia wymiaru. I nie pomagają ani przebudowy złożenia ani części niebieskiej ani zielonej ani zamknięcie i ponowne załadowanie złożenia. :(
Przy powiązaniu lini w szkicu z krawędzią działa "od kopa" .

PS. Może trzeba ustawić coś w opcjach. Przeglądałem ustawienia i nic nie znalazłem co by mogło mieć na to wpływ.
A tak na marginesie, pracowałem kiedyś w Unigraphics. Tam ten interpart jest bardzo zaawansowany , no ale to nie ta półka.
 
.
2012-10-18, 12:07
Pomógł 52 raz(y).
Zauważyłem coś dziwnego, bo nagle ten niebieski detal się zmienił, ale nie znalazłem jeszcze powiązania przyczynowo skutkowego.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-18, 13:51
Pomógł 405 raz(y).
U mnie to działa prawidłowo, dlatego jeżeli coś piszę to dlatego, że już się tym wcześniej zajmowałem i nie na zasadzie: działa, nie działa.

Nie wiem, czym Cię Włodzimierzu uraziłem - że niewiele moja rada wniosła. Odniosłem się tylko do zdania:
    Równaniami nie za bardzo chce działać przy konfiguracjach

Ja twierdzę ,że da sie to zrobić również w konfiguracjach i jak się zrobi poprawnie to będzie działać;)
 
.
2012-10-18, 16:26
Pomógł 52 raz(y).
Pawle, nie czuję się urażony tylko chciałem powiedzieć, że u mnie jest coś nie tak i nie działa, tzn niby działa ale z wielkim opóźnieniem i jeszcze nie wiem dlaczego.
Pozdrawiam
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT