SolidWorks >> Złożenia >> Łańcuch - współpraca z kołami
1  2    >
Autor Wypowiedź
student
2009-11-19, 15:46
Pomógł 0 raz(y).
Witam Wszystkich.
Mam pytanie,chce zaprojektować w SolidWorks układ rozrządu(praca przejściowa).Kilka części mam już wykonanych tzn,koła ślizgi itp.Niestety łańcuch i jego powiązanie z kołami tak aby całość była ruchoma jest dla mnie magią.Czy może ktoś robił łańcuch tak aby był ruchomy - ogniwa(jakie wiązania,można zastosować) i główny punkt jak zespolić łańcuch z 3 kołami zębatkowymi,tak żeby to współpracowało.Dzięki bardzo za pomoc,jestem nowym użytkownikiem i od razu pytanie:).
Postaram się być pomocnym na forum,gdy będę coś wiedział.
Pozdrawiam
 
Panienka do wszystkiego
2009-11-19, 16:56
Pomógł 66 raz(y).
Witam,

napisz prosze na ktorej wersji SWX pracujesz.

Pozdr. tomek


tutaj masz wiazania do kolek bez lancucha...

http://w85.wrzuta.pl/plik/9vnlzSOAzxk/kolka
 
student
2009-11-19, 17:15
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za koła, będę je "badał".
Moja wersja to SolidWorks 2008 SP0.0
 
Panienka do wszystkiego
2009-11-19, 17:23
Pomógł 66 raz(y).
Witam,

to, co Ci przeslalem jest w 2007 i tak na szybko (bez wymiarow - poza wiazaniami). Wiazania kol sa zdefiniowane wymiarami i polozeniem wzgl plaszczyzn. I tutaj wazne - one musza sie krecic( jeden stopien swobody)! Reszta to za przeproszeniem pestka...(wiazanie mechaniczne dla kol zebatych).

Pozdr. tomek
 
student
2009-11-19, 17:31
Pomógł 0 raz(y).
dzięki bardzo!!!!!
jak by ktoś miał jakieś przykłady współpracy łańcucha będę wdzięczny.
 
Panienka do wszystkiego
2009-11-19, 18:52
Pomógł 66 raz(y).
Witam Jacek,

jak wezmiesz troche na wstrzymanie to Ci zrobie przykladzik. Ale nie dzisiaj.

Pozdr. tomek
 
Panienka do wszystkiego
2009-11-20, 19:22
Pomógł 66 raz(y).
Witam,

no cos znalazlem... Na razie tylko lancuch.

http://w177.wrzuta.pl/plik/6owEg1FsVYn/2007kette

Uruchom symulacje.

Pozdr. tomek
 
student
2009-11-21, 00:15
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki bardzo Tomek,
powoli rozgryzam jakie wiązania zastosowałeś teraz wydaje się proste.
Ja z SolidWorks-em 2 miechy działam,do tej pory AutoCAD ale wszystko 2D,kiedyś Inwentor.

pozdro
 
Panienka do wszystkiego
2009-11-21, 10:24
Pomógł 66 raz(y).
Witam,

jak beda problemy z pelnym zlozeniem to daj znac...

Pozdr. tomek
 
2009-12-12, 01:15
Pomógł 0 raz(y).
Witam
Mam Problem ze złożeniem łańcucha. Pracuje nad modelem pilarki głownie praca rysowana z obrazu w szkicu bez wymiarowania i relacji. Problem polega na tym iż nie mogę sobie poradzić ze złożeniem takiego łańcucha w całość oraz umieszczeniu go na prowadnicy i żeby to wszystko kręciło się i śmigało:)

Tutaj można zobaczyć!
 
Panienka do wszystkiego
2009-12-12, 11:37
Pomógł 66 raz(y).
Witam,

a ten przyklad obejrzales?

http://w177.wrzuta.pl/plik/6owEg1FsVYn/2007kette

Pozdr. tomek
 
2009-12-25, 11:41
Pomógł 0 raz(y).
Czy wie ktoś z Was jakie nalezy nadac wiazania dla przekładni łancuchowej odzwierciedlajacej rzeczywisty ruch łancucha pomiedzy kołami?

Pracuje na SW2010 i wykorzystuje do tego wiazanie "Pas/Łańcuch", wiec nadanie ruchu wspołpracujacym kołom nie jest problemem. Mam rowniez zamodelowany ruch lancucha pomiedzy kolami (wiazanie krzywka).

Jakie nadac wiazania zeby rolki lancucha zazebialy sie zawsze pomiedzy zebami zarowno na kole z16 jak i na kole z28? W gre nie wchodzi zadna symulacja tylko nadanie wiazan.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2009-12-26, 10:30
Pomógł 405 raz(y).
Nie ma takiego wiązania. Wydaje mi się, że jedyne słuszne rozwiązaie to połączenie krzywki albo styczności (jeżeli jest jedna ciągła ściana) wraz pasem/łańcychem lub wiązaniem kół zębatych. Jedno i drugie rozwiązania umożliwia automatyczne dobieranie przełożenia i kier. obrotu po zaznaczonych odniesieniach - ale można ręcznie wpisać stosunek w przypadku wiązania kół, a w przypadku pasa można odsuwać pas co wpływa na przełożenie.

Nie ma takiej siły, która sama dobierze proporcje aby elementy łańcucha nie kolidowały wzajemnie. Należy to zrobić ręcznie.
 
2009-12-28, 22:05
Pomógł 0 raz(y).
Przedstawię schemat mojego działania:

1. Ustalam koła łańcuchowe w złożeniu zostawiając jeden stopień swobody (obroty wokół własnej osi)
2. Nadaje wiązanie Pas/Łańcuch z opcja utwórz pas - załatwione przełożenie
3. Nadaje wiązania krzywka dla rolek łańcucha na wygenerowanym pasie

Do tego miejsca wszystko działa ale nie ma jeszcze powiązania ruchu łańcucha po pasie z obrotami kół łańcuchowych, wiec:
Nadaje wiązania: równoległe płaszczyzny i wybieram płaszczyznę na kole łańcuchowym oraz na jednej z rolek łańcucha. Efektem tego jest nadanie obrotów rolce. Gdy obracam kołem łańcuchowym działa przekładnia oraz obraca sie rolka w łańcuchu.

Mam przypisane obroty do tej rolki wiec nadaje kolejne wiązania mechaniczne- Mechanizm zębatkowy pomiędzy obracającą sie rolka a odcinkiem prostym wygenerowanego pasa i wtedy blokuje mi sie cala przekładnia, co jest dla mnie nielogiczne.

Gdy wygaszę WiązanieZablokujDoSzkicu2 (w wiązaniu pas/łańcuch) to mechanizm działa ale utworzony wcześniej pas zjeżdża z przekładni.

Możesz mi napisać swój schemat nadania wiązań na przekładnie oraz na ruch lancucha po pasie tak aby lancuch wchodził pomiedzy zęby zarówno na kole np z14 i z20 ??
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2009-12-29, 11:52
Pomógł 405 raz(y).
Ja nie mam schematu. W mojej ocenie trudnością jest powiązanie rolki/ogniwa łańcucha z obrotem kół. Nie ma takiego wiązania jak wspomniałem. W przypadku animacji da się to zrobić (chociaż nie bez trudności), ale żeby napędzić łańcuch proporcjonalnie do obrotu kół będzie to raczej trudne.

Nie nadaje się do tego wiązanie ścieżki, które co prawda umożliwia sterowanie odległością wzdłuż ścieżki, ale jest to wart. od 0 do 100%, a poza tym działa to tylko po przebudowie.

Kiedyś robiłem dla prostego przypadku dwóch kół coś podobnego, niestety nie mogę odnaleźć tego przykładu...jeszcze poszukam. Było to powiązane wiązaniami limitu i działało to w taki sposób, że rolki w miejscu przetaczania się przez koło z zębami miały stałą odległość, później limit dopuszczał zwiększenie odległości, a stałą odległość przejnowało drugie koło.

Chciałem taka rozwiązanie uzyskać dla łańcucha roweru z przerzutkami, i niestety się poddałem, bo powyższe rozwiązanie dla wielu kół już nie działało sensownie.

Swoją drogą na forum SW też nic ciekawgo nie znalazłem, więc raczej nie będzie to łatwe, i jeżeli komuś wyłącznie z użyciem wiązań udałoby się to rozwiązać to czapka z głowy.

A pytanie poza konkursem, po co to robić? Jeżeli chcemy pokazać, że się obraca to można to zrobić w animacji/symulacji...
 
2009-12-29, 22:01
Pomógł 0 raz(y).
Obiło mi sie wcześniej o uszy, że można to zrobić za pomocą animacji, chociaż sam jeszcze nie próbowałem.

Na to zagadnienie wpadłem podczas robienia pewnej maszyny, która wykorzystuje windę łańcuchową(4 pary przekładni łańcuchowych i w miejsce jednego ogniwa na wszystkich 4 łancuchach osadzone są zaczepy, które unoszą podest). Tak naprawdę nie jest mi to w ogóle potrzebne, ale temat jednak wciągnął, wiec z nim walczę juz od dłuższego czasu.

Pytałem nawet firmę, od której kupiliśmy SW i jak narazie sie nie odzywają.

Wspomniałeś o wiązanich limitu, więc postaram się to wykorzystac, chciaż już też wcześniej z tym kombinowałem.

Przykład jak najbardziej by się przydał, więc mam nadzieję, że go znajdziesz.

PS:Może prześlę Tobie na skrzynkę firmową plik SW ze złożeniem tego, do czego doszedłem?



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2009-12-30, 14:59
Pomógł 405 raz(y).
Ok, mogę spojrzeć:)

W animatorze jest więcej możliwości, np. jeżeli wiązania zezwalają na ruch od 0 do 360 st. to można w animacji ten ruch powielić i już wygląda jak praca ciągła.

A co do braku odpowiedzi, znam to ze wsparcia SW. Na banalne pytania odpowiadają po kilku minutach, im temat trudniejszy tym dłużej czekasz na odp.
Więc nie zdziw się jak Twój reseller w ogóle nie udzieli Ci odpowiedzi.
 
2010-01-02, 23:58
Pomógł 0 raz(y).
A jednak można to zrobić w samym złożeniu i o dziwo rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste (wpadłem na to podczas nocy Sylwestrowej).

Wystarczy nałożyć łańcuch na koła łańcuchowe i zacząć obraca jedno koło z załączoną opcją "zależności dynamiczne" i działa. Jednak to bardzo mocno muli komputer. Aby tego uniknąć można wykorzystać wiązanie krzywka na wszystkie rolki wtedy komputer nie jest tak obciążony ponieważ ma do przeliczenia tylko jeden stopień swobody ogniw łańcucha + zależności dynamiczne.

Jest jeszcze kilka sposobów na zoptymalizowanie ruchu przekładni łańcuchowej z odzwierciedleniem rzeczywistego ruchu łańcucha, oczywiście z wykorzystaniem zależności dynamicznych.

Dzięki za wspołprace.

Pozdrawiam
 
2010-12-29, 15:19
Pomógł 0 raz(y).
Witam! Projektuję łańcuch podobny jak na podanym wyżej przykładzie, mam tylko jeden problem a mianowicie sam łańcuch musi mieć około 4m długości. Czy istnieje jakieś narzędzie do powielania samych wiazań i części czy da się to zrobić tylko "ręcznie". Czy wogóle jest sens tworzenia tak długiego łańcucha?
Pozdrawiam
 
Panienka do wszystkiego
2010-12-29, 15:26
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,
jak masz zrobic "Show" to nie masz wyjscia. Jak nie, to zrob sobie dummy bo wiazania mozesz nadawac i bez ladnego lancuszka.
Pozdr. tomek
 
1  2    >

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT