SolidWorks >> Złożenia >> Złożenie łańcucha rowerowego-nadawanie wiązań
Autor Wypowiedź
2012-11-13, 09:57
Pomógł 0 raz(y).
Witam

Tworzę model ruchomego łańcucha rowerowego, który składa się z dwóch elementów łączonych naprzemiennie (właściwie trzech, ale końcówki łączącej obydwa końce łańcucha nie liczę).

Do obydwu elementów dodawałem odniesienia wiązań z wiązaniami koncentryczności i styczności mający wiązać poszczególne ogniwa pomiędzy sobą, aby przyśpieszyć pracę przy wstawianiu elementów do złożenia.

Utworzyłem oddzielny element zawierający ścieżkę po której mają poruszać się ogniwa, i powiązałem punkty w szkicach ogniw ze ścieżką wiązaniem "Ścieżka". Dodatkowo płaszczyznę Przednią pierwszego ogniwa powiązałem z płaszczyzną Przednią ścieżki, aby ogniwo "nie kręciło" się wokół ścieżki.

I wszystko już jest niby ok, ogniwa poruszają się wzdłuż ścieżki, ale... W momencie kiedy część łańcucha przejdzie z górnej części toru na dolną, i klikniemy opcję "Przebuduj", łańcuch wraca z powrotem na górną część toru ale w pozycji dolnej (Wszystko widać po kolei na następnych zdjęciach).




Rys 1 Pozycja normalna



Rys 2 Pozycja po zjechaniu



Rys 3 Pozycja po naciśnięciu Przebuduj

Tego typu problem dodatkowo wiąże się z tym, że jeśli łańcuch jest dostatecznie długii obejmuje zarówno część dolną i górną toru, to część łańcucha z dolnej części toru pojawia się na górze, i obydwie części nakładają się na siebie.

Jakie dodatkowe wiązanie nadać w takim wypadku, żeby taki błąd się nie powtarzał?

Dzięki z góry za pomoc.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-11-13, 11:00
Pomógł 405 raz(y).
Spróbuj zrobić gładką ścieżkę, trzeba zamienić szkic na splajn w menu narzędzia > dopasuj splajn. Nie wiem czy to jest przyczyną ale trudno stwierdzić na bazie samych obrazków.
Wiązanie blokujące obrót sworznia nie jest potrzebne.
 
2012-11-13, 11:25
Pomógł 0 raz(y).
Niestety to rozwiązanie nie pomogło. Zamieszczam pliki razem ze złożeniem łańcucha.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_1_830_4826.rar
 
2012-11-15, 11:30
Pomógł 0 raz(y).
Znalazłem już rozwiązanie tego problemu, udało się powiązać ze sobą ogniwa łańcucha ze ścieżką ale tak czy inaczej mój komputer nie podźwignął ruchu takiego łańcucha (126 ogniw :) ). Gdybyś ktoś chciał poznać rozwiązanie, to zapraszam na priv, bo sposób rozwiązania tego problemu nie jest taki krótki :)

Pozdrawiam
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT