SolidWorks >> Powierzchnie >> Powierzchnia wyciągnięta po profilach - problem nowicjusza
Autor Wypowiedź
2013-11-30, 15:23
Pomógł 0 raz(y).
Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy post na forum.
Przedstawię się w skrócie - pracuję u jednego z wiodących dystrybutorów kabin prysznicowych i brodzików. Od niedawna korzystam z Solid Worksa w celu modelowania istniejących już produktów do ich dalszej wizuaalizacji. Miewam niestety przejściowe kłopoty bo jeszcze mało wiem chociaż nie tak zupełnie mało bo np większość kształtów brodzików już udało mi się wykonać bryłowo. Zacząłem jednak potrzebować powierzchni i pojawiły się schody.. Tu zaczyna się moje dzisiejsze pytanie



Na obrazku widoczny jest powstający model jednego z brodzików. Niestety w tym przypadku nie da się zrobić dna brodzika przy pomocy wyciągnięcia wycięcia. Wykonałem więc dwa szkice na osobnych płaszczyznach (te widoczne szare linie). Szkic z kół jest poniżej szkicu kwadratu z zaokrąglonymi narożnikami. Chciałbym te szkice potraktować jako profile i połączyć je tworząc płaszczyznę czyli użyć polecenia Powierzchnia wyciągnieta po profilach. Niestety, powstaje bardzo splątana siatka lub jeszcze wcześniej miałem komunikat że się nie da bo powstanie powierzchnia samoprzecinająca się. Bardzo proszę o podpowiedzi.
 
SOLIDWORKS 2018
2013-11-30, 15:27
Pomógł 43 raz(y).
Ilość punktów/wierzchołków powinna być taka sama na obu szkicach. Dodaj punkty do tego okrągłego.

 
2013-11-30, 15:53
Pomógł 0 raz(y).


Już prawie się udało, tylko w tej części jakoś dziwnie się połączyły punkty mimo że na zewnętrznym szkicu dodałem punkt w pobliżu punktu na tym wewnętrznym tam gdzie łączą się dwa łuki.
 
2013-11-30, 16:06
Pomógł 0 raz(y).
A, już wiem. Przecież miało być tyle samo, to ja chyba niepotrzebnie utworzyłem punkty w pobliży tych węzłów pomiędzy łukami a te punkty na zaokragleniu narożnika i tak zostały.

Edit: Jak mogę utworzyć załamanie powierzchni tak żeby łączyło punkt pomiędzy łukami wewnętrznego szkicu a punktem na wezętrznym szkicy w pobliżu tego drugiego ? Punkty na tym zewnętrznym wyznaczają właśnie końce zaokrąglenia i program nie pozwala mi ich usunąć.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-11-30, 16:09
Pomógł 405 raz(y).
Ilość punktów powinna być identyczna, ale jeszcze ważne jest, gdzie one się znajdują. Punkty powinny mieć odpowiedniki w analogicznym miejscu. Pod prawym przyciskiem myszy jest opcja "pokaż wszystkie złącza" i można sprawdzić, jak łączniki się ułożyły. Dotyczy to sytuacji, w której nie ma krzywych prowadzących.

Możesz jeszcze spróbować powierzchni wg granicy - ma więcej opcji sterowania.
 
2013-11-30, 16:14
Pomógł 0 raz(y).
Tu chyba najlepszym wyjściem będzie zwiększenie promienia zaokrąglenia narożników, wtedy te punkty zbliżą się do siebie. Wieczorem wrócę do tego brodzika więc jeszcze dam znać czy się powiodło.
 
2013-11-30, 22:53
Pomógł 0 raz(y).


Udało się, bardzo dziękuję za rady ! Teraz jeszcze gdzieś doczytam o otworach w powierzchniach bo muszę zrobić otwór na syfon a widzę, że to też się nie odbywa analogicznie do brył.

Na pewno jeszcze wiele razy zwrócę się z jakimiś pytaniami przy innych projektach ale tak jak pisałem wcześniej, jestem nowicjuszem. Mam nadzieję, że w przyszłości sam będę potrafił komuś pomóc. Tymczasem gdyby ktoś potrzebował służę radą lub pomocą w zakresie składu materiałów do druku.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT