SolidWorks >> Powierzchnie >> Odsuniecie, krzywe, i zagadnienia 3 i 5 brzegowe
Autor Wypowiedź
2018-08-14, 15:20
Pomógł 0 raz(y).
Witam

pytam zapewne o proste rzeczy, ale prosze o cierpliwosc i wyrozumialosc.

1) Jak tworzyc odsuniecie powierzchni w obrebie wskazanego szkicu?



2) Jak tworzyc krzywe z istniejacej geometrii (krawedzi, krzywych, szkicow) jednoczesnie mogac je przycinac?




3) Jak tworzyc krzywa 3D przez punkty z mozliwoscia nadawania warunkow brzegowych (stycznosc, prostopadlosc) oraz modyfikacji (np. przez wielobok kontrolny)



4) Ktore narzedzie najlepiej nadaje sie do tworzenia powierzchni 3 brzegowych oraz 5 lub 6-cio brzegowych?



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-08-14, 18:10
Pomógł 405 raz(y).
Re1 - nie mam jasności, może odsunięciem na powierzchni.
Re2 - splajn na powierzchni, krzywa przecięcia itp.
Re3 - krzywa przez punkty x,y,z lub splajn 3D
Re4 - wypełnienie powierzchni

Ogólnie lepiej pytaj, co chcesz wykonać a nie jak to się robi w proe/creo. Po prostu w innym systemie pewne rzeczy może sie robić zupełnie inaczej i nie ma sensu poszukiwanie analogicznych operacji.

Polecam ewentualnie https://solid-podreczniki.pl/produkt/solidworks-2014-modelowanie-powierzchniowe/
 
2018-08-16, 10:06
Pomógł 0 raz(y).
Dzieki Pawel

ref 1

w pierwszym przypadku chce wykonac poglebienia na powierzchni na wzor przygotowanego wczesniej szkicu, z kontrola prostopadlosci bocznych scianek poglebienia do powierzchni lub planu na ktorym wykonany jest szkic



ref 2

w drugim przypadku chce wykorzystac krawedzie geometrii z zaczytanego STEPA (lub pliku CREO prt), aby moc je przyciac, wydluzyc badz wykorzystac je do stworzenia Filla. Probowalem to zrobic przez krzywa kompozytowa, ale ta nie ma w sobie mozliwosci wydluzanai lub skracania

ref 3

nie moge znalezc polecenia Splaj3d

ref 4 dziala



Pytanie extra - w jaki sposob usuwac powierzchnie istniejacej geometrii (np z zaczytanego STEPA)?

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-08-16, 12:48
Pomógł 405 raz(y).
Re 1. Można to wykonać zwykłym wyciągnięciem wycięcia z odsunięciem od powierzchni. Inna meoda to opcja zawijaj, gdzie otwory będą się zachowywać jak etykieta. Ta opcja pozwala tworzyć wypukłości/wklęsłości ze storowaniem kierunku (prostopadle do powierzchni lub wg kierunku otwierania [formy]). Niestety pochelnia trzeba dodać oddzielnie jako linie neutralna.

Re 2. Do wydłużania służy opcja wydłuż powierzchnię lub cofnij przycięcie. Skracać się nie ta tą metodą, należy odsunąć szkic na powierzchni i nim ciąć.

Re 3. Chodzi o wybranie spajnu na powierzchni, jest to szkic 3D - a więc specyficzny rodzaj splajnu 3D.

Re extra. Opcja usuń ścianę (pasek narzędziowy ściana lub na karcie powierzchni /edycji bezpośredniej).
 
2018-08-22, 13:09
Pomógł 0 raz(y).
Panowie

mam klopot z przycinaniem krzywych i tworzeniem powierzchni przez Fill/Wypelnij



moj klopot polega na tym, ze nie wiem jak kolekcjonowac wybrane fragmenty szkicu lub krzywej w trkacie tworzenia powierzchni. Polecenie (Fill) automatycznie lapie mi caly szkic, a ja chce wskazac jego konkretne elementy w obrebie polecenia Fill

PPM > Wybierz inny nie daje mi takiego wyboru



Tak wiec, mam prosbe, czy ktos moglby wykonac powierzchnie na modelu zalaczonym do wpisu (na wzor ponizej)?

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2018-08-22, 14:10
Pomógł 405 raz(y).
Wypełnieniem powierzchni nie wyjdzie to dobrze.
Żeby jakkolwiek to ugryźć to zamiast szkicu powinny był na granicy krótkie powierzchnie, do których można ustawić warunek stycznie lub krzywiznę.

Akurat w przypadku wypełnienia nie działa menedżer wyboru, więc program chce użyć całości szkicu. Inaczej byłoby w wyciągnięciu po profilach lub powierzchni według granicy.

A tak już na sam koniec (wynika to raczej z mojego doświadczenia) na takie modele lepiej jest spojrzeć tak, jakby było 3 górki bez tych wypłaszczeń. Czyli budujemy "pełny model" a później odcinamy te wypłaszczenia.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT