SolidWorks >> CAE - Simulation >> FLOW SMLT a teoria
Autor Wypowiedź
Wykop studnię nim będziesz potrzebował wody
2013-04-23, 21:58
Pomógł 0 raz(y).
Hej

Mam pewien problem do rozgryzienia, uczę się FSmlt i przeprowadzam przepływ zewnętrzny powietrza na belkę daną prędkością i konwertuje wyniki do SIMULATION i wykonuję zginanie elementu.

Niestety wyniki naprężęń jak i ugięcia ni jak się mają siły, która pochodzi z prędkści na wzór wiatru:

Fwiatru= 0.5 * ro * V^2 * S * Cx

gdzie

ro - gęstość

V - prędkość wiatru

S - pole powierzchni

Cx - współczynik aerodynamiczny powierzchni



Pomożecie?
 
Engineer of old school
2013-04-23, 23:04
Pomógł 20 raz(y).
Ten wzór daje mocno przybliżone wyniki i raczej może służyć do porównania obciążeń z wartościami normowymi i nie odzwierciedla warunków przepływu.

Zapytam jak Pan konwertuje wyniki do Symulation.

Proszę podać jakieś parametry belki to się temu przyjżę bliżej.

poniżej prosty przykład






Inna sprawa czy wspłczynnik Cx ma prawidłową wartość i czy parametry powietrza są takie same i ostatnie, proszę zauważyć, że za belką wystepuje podciśnienie

Wg moich obliczeń tego przypadku metodą którą Pan podał i SWSFlow błąd procentowy to 2.4%, a gdybym uwzglądnił wszystkie czynniki, to pewnie będzie mniejsszy.

Sukcesów. Mechanika płynów nie jest łatwa.

Pozdrowienia
 
Wykop studnię nim będziesz potrzebował wody
2013-04-29, 10:59
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję za odpowiedź!

Cx - 1.5 dla płaskiej ściany, na którą prostopadle wieje wiatr wynosi

ro - 1.19 dla wiatru 20 stopni

S - 4000x100

V - 40 m/s

Jeżeli wcześnij wymieniony wzór jest przybliżony to jakiego zastosować?

Co eksportu danyc do Simulation to: na głównym pasku> Flow Simuliation>Tools>Export Results to Simulation

W Simulation >Nowe badanie statyczne>Obciążeniie zewnetrzne>Efekty Przepływu>Zaznaczam ptaszkiem "opcje ciśnienia płynu> po czym wybieram ten plik który dotyczy przepływu wcześniej wykonanego. Zazwyczaj plik 1.fld

Po czym utwierdzam i przeprowadzam analizę zginania elementu.

Pozdrawiam !
 
Engineer of old school
2013-04-30, 23:19
Pomógł 20 raz(y).
Dla płaskiej ściany, o wymiarach poprzecznych równym nieskończoności Cx=1
Dla ścian o wymiarach rzeczywistych waha się od 1.15 do 1.62, w zależności do stosunku boków, przy założeniu że grubość ściany czołowej jest pomijalnie mała tzn dwa rzędy wielkości mniejsza od wymiarów powirzchni.(0,01x4000
gęstoś powietrza w aeronautyce przyjmuje się 1,168kg/m3 przy ciśnieniu 100kPa i temp. 20stopni Celsjusza
Lczba Reynodsa 0,62x10 do minus szóstej

Proszę spojżeć jakie możliwości daje maniplacja współczynnikiem Cx. Rrzeczywisty współczynnik uzyskuje się podczas badań w tunelu aerodynamicznym.

Liczenie wg tego wzoru sprawi, że będzie Pan po bezpiecznej stronie wytrzymałości.

Proszę też sobie porównać wartości naprężeń belki .
 
Engineer of old school
2013-05-03, 02:26
Pomógł 20 raz(y).
Panie Zbyszku, długo się zastanawiałem nad rozbieżnością wyników jaką Pan otrzymuje. Ja po dogłębnej analizie tematu uzyskałem różnice rzędu 0.2%.

Myslę, że wiem, gdzie Pan popełnił błąd. Podstawiajac do wzoru przyjął Pan gęstość powietrz 1.19 otóż SW Flow przyjmuje standarodowo gęstość powietrza 1.0 i otrzymuje Pan wyniki jakie Pan otrzymuje.

Tu należy ustawić parametry powietrza


A w budownictwie jest obowiazująca norma, okreslająca sposób wyznaczania obciażeń od wiatru
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT