SolidWorks >> CAE - Simulation >> Simulation-obliczenia wytrzymałosciowe
Autor Wypowiedź
CSWP, CSWE
2014-05-11, 23:19
Pomógł 0 raz(y).
Witam,



Mam prośbę do forumowiczów o pomoc w następującym zagadnieniu. Mam do obliczenia wytrzymałość perforowanej rury w zbiorniku pod ciśnieniem. Mam już model 3d no i właściwości materiału z którego jest wykonana. Do szczescia potrzebna mi tylko wiedza jak to wszystko ustawić w programie. Zakupiłem kilka ksiązek do nauki ale wciąż jeste jeszcze zielony. Muszę sobie odpowiedzień na pytanie: jakie może być max ciśnienie przy danym fos że rura je wytrzyma i nie zostanie zgniecona.



Pozdrawiam!
 
Engineer of old school
2014-05-12, 00:22
Pomógł 20 raz(y).
Bez modelu niewiele można powiedzięć.

Postępowanie jest zawsze takie samo.

1. Rodzaj badania

2. Obciążenia i utwierdzenia

3. Siatka

4. Ran

5. I mamy wyniki
 
CSWP, CSWE
2014-05-12, 19:55
Pomógł 0 raz(y).
Jutro postaram się wkleić model. Dzięki za odpowiedź.
 
CSWP, CSWE
2014-05-13, 20:07
Pomógł 0 raz(y).
Ogólnie jest to rura średnicy 63mm z wycietymi oczkami 3mm średnicy jak na załączonych zdjęciach. Przyspawana do płyty od dołu i umieszczona w zbiorniku ciśnieniowym. Muszę sprawdzić jakie maksymalne ciśnienie jest w stanie ona wytrzymać. Właściwości materiału jak na załączonym zdjęciu. Obciążyłem ją ciśnieniem 10 bar i takie otrzymałem rezultaty. Z racji takiej że dopiero zaczynam prace z solidworksem staram się przeanalizować wyniki bo są one dobre matematycznie lecz pytanie tylko czy to co zadałem do obliczeń jest poprawne. Nie wiem też jakie FOS(współczynnik bezpieczeństwa) powinno być dla tego typu obliczeń (1.5 jest wystarczające?). Pracuje w Angli więc moze ktoś wie gdzie w brytyjskich standardach można takie informacje znaleźć? Rura ma w rzeczywistości 960mm a na załącznikach jest tylko jej 1/9 część. Czy wyniki dla 1/9 części możemy traktować tak samo jak dla całości. Szykuje się w najbliższym czasie na kurs szkoleniowy z Solida ale teraz proszę o waszą pomoc.
 
CSWP, CSWE
2014-05-13, 20:11
Pomógł 0 raz(y).
Czy widać załączone fotki?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-05-13, 21:10
Pomógł 405 raz(y).
Nie widać.

http://pswug.info/forum/7/Zasady_FAQ/362/Umieszczanie_obrazkow_na_forum/
 
CSWP, CSWE
2014-05-14, 20:24
Pomógł 0 raz(y).
















Wklejone:) Wyniki dla 10 BAR
 
Engineer of old school
2014-05-14, 21:41
Pomógł 20 raz(y).
Jest dyrektywa ciśnieniowa

Dyrektywa ciśnieniowa 97/23/WE

Oraz dwie normy europejskie

EN 13445 oraz EN 13480

UK jest w Unii jak się orientuję

Co do wyników. Jak widzę na wykresie przemieszczeń, to 1/9 nie możemy traktować jak całości.

Proponuję policzyć w całości (proszę podać, ile jest DOF - stopni swobody i będzie jasne czy przeciętny komputer to wytrzyma) jeśli nie to trzeba tworzyć submodele. Ale myślę, że to się da zwyczajnie policzyć (odpowiednio wygenerowana siatka)
 
CSWP, CSWE
2014-05-14, 22:05
Pomógł 0 raz(y).
Zostawiłem do obliczeń model o pełnej długości na noc więc rano zobacze i wkleje wieczorem wyniki. Jutro wyjezdzam wieczorem do polski na 2 tyg więc temat pewnie w pracy będę musiał pchnąć jak wróce. Dzięki za szybką odpowiedź.
 
CSWP, CSWE
2014-06-04, 20:23
Pomógł 0 raz(y).
Witam!



Po powrocie z Polski zabieram się do pracy nad tą rurką. Co masz na myśli z tworzeniem tych submodeli? Zrobiłem w jednej części 9 body i połączyłem je razem - niestety mesh mi nie wyszeł a próbowałem dobierać różne opcje. Potem ztwierdziłem że dopne swego na moim kompie i metodą łopatologiczną zwiększyłem wysokość rury do wymaganej i użyłem wrapu (czeas przebudowy to 1h:D). Z jakiegoś powodu przy zadanych parametrach siatki i przy połowie wysokości rurki (jakieś 450mm) udało mi się otrzymać wyniki przemieszczeń więc pomyślałem że pójdzie gładko jak odpale mesh na pełnej rurce. Niestety fail. Ta rurka ma tylko 1mm grubości ścianki więc przekonwertowałem ją na sheet metal i odpaliłem mesha-niestety fail. Może ktoś pomóc jak to ugryźć? Mogę jutro wysłać plik.



Pozdro!
 
Engineer of old school
2014-06-06, 15:20
Pomógł 20 raz(y).
Przy takiej grubości ścianki i takich wymiarach zawnętrznych siatka musi być bardzo drobna. Drobna siatka, zanczy wiele DOF.

Spróbuj rozwiązać jako skorupę. Jak prześlesz model, to spróbuję to ugryżć.
 
CSWP, CSWE
2014-06-06, 18:48
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki! Plik mam w pracy więc poniedziłak na forum podeśle.
 
CSWP, CSWE
2014-06-10, 21:40
Pomógł 0 raz(y).
Witam!

Już wklejam model. Jest on w skali 1:9. Pełno wymiarowy model powinien mieć ciagłość w układzie otworów aż do pełnej jego wysokości 906 mm. Udało mi się otrzymać realityczny model ale przebudowa trwa ponad 1h. Mój Solidworks support doradził mi zamienić całość na surface (mid plane surface itp) a potem potraktować to jak sheet i wstawić grubość. Fakt im to wyszło ale na modelu w skali 1:9 co mi tez sie udało. Nie wiem jak poprawnie zamodelować tą tubę do pełnych wymiarów żeby nie zajeło to wieków (obliczenia i przebudowa). Jutro powiniem dostać od nich jakąś odpowiedź bo widzę ze narazie dzisiaj cały dzień cieżko nad tym pracowali;p Jak znajde rozwiązanie to się pochwale:)
 
CSWP, CSWE
2014-06-10, 21:41
Pomógł 0 raz(y).
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1511_6599.sldprt
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-06-10, 22:17
Pomógł 405 raz(y).
Powinien być 9x wyższy czy 9x większy?

Oczywiście jak otworów będzie wiele tys. to może długo trwać przebudowa, zależy jeszcze od komputera. Siatka skorupowa chyba będzie wystarczająca poniewaz jest to typowy element cieknościenny.



A nie możesz zastosować symetrii kołowej: http://help.solidworks.com/2014/polish/SolidWorks/cworks/c_Circular_Symmetry.htm ?
 
Engineer of old school
2014-06-11, 00:41
Pomógł 20 raz(y).
Rozumię, że jest to 1/9 modelu. To co kolega przesłał ma tylko około 15k węzłów i zrobiłem mesh bez problemów.
Proszę o przesłanie całej rury
W tej wersji SW Symulation rozwiązuje zadania do 2048k węzłów. Nawet model wydłużony 9x powinien się policzyć.

Proponuję inaczej zrobić model. Wygenerować otwory przez wycięcie wyciągnięcia i potem przez szyk kołowy i liniowy. Myślę,że w wyniku metody tworzenia modelu są jakieś błędy. Symulation je widzi i nie chce przekształcić tego w skorupę.

Jeśli element jest symetryczny względem jakiejś płaszczyzny, to można go rozwiążywać (przez symetrię - to znaczy tylko jedną połowę zastępująć drugą cząść odpowiednimi umocowaniami). Jest taka opcja i SW robi to automatycznie. Nazywa się to, jak zauważył kolega Paweł symetria kołowa, ale dotyczy tylko modeli generowanych przez szyk kołowy.

To nie moja sprawa, ale trochę nie rozumię modelu, może nie znam całości zagadnienia. Bo jeśli ta rura jest w zbiorniku ciśnieniowym, płyn ją wypełni i wtedy oddziaływanie ciśnienia będzie na zewnąrz i wewnątrz rury. Chyba, że to płyn o takiej gęstaści, że nie przepływa przez otwory.

Zrobiłem podobny model opisaną wyżej metodą. Da się. Po analizie stwierdzam, że lepiej to robić jako powierzchnie, otwory szykiem i liczyć jako skorupę. Jakieś 5h pracy, ale na słabym sprzęcie też pójdzie i będzie trwało

 
CSWP, CSWE
2014-06-11, 21:43
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

Dziękuje za szybką odpowiedź na mojego posta. Panowie w UK z supportu jeszcze nad tym myślą, pewnie jutro dopiero prześlą to do działu simulation:)

Sorry, że wprowadziłem w błąd - ten model jest 9 razy wiekszy a średnica tuby i wymiar oczek nie zmienia się. Dlatego jak uzyskałem pełną wysokość modelu i otwory za pomocą wrapa czas przebudowy drastycznie skoczył do 1h ze względu na tak dużą ich ilość. Mam na komputerze pełno wymiarowy model ale waży ponad 50 mb i jak próbowałem go tu wkleić to nie mogę go załadować. Są jakieś limity na forum?

Tuba ta znajduje się w zbiorniku ciśnieniowym a w niej filter wiec ciecz musi przez nie przepływać. Obciążenie wstawiłem tak tylko na szybko nie myśląc o rezultatach bo cały czas starałem się uporać z meshem. Co dziwne gdy wykonałem część w połowie wysokości także za pomocu wrapu to udało mi sie pomyślnie zakończyć meshing.

Sorry za angielskie nazewnictwo ale nie mam polskiej wersji w pracy a wiemy jak czasami wychodzi z tłumaczeniem z ang na pl wiec wyciągnięcie wycięcia jest dla mnie nowością. Spróbuje jutro jak znajde chwile zrobić ten model za pomocą wycięć i szyku kołowego oraz liniowego.

Ps. Czy możecie polecić jaką książkę w języku polskim do simulation (2 książki Pana Pawła już kupiłem - mała reklama:)

Serdecznie Dzięki za pomoc!
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-06-11, 22:58
Pomógł 405 raz(y).
Nie ma książek do Simulation po polsku, jedynie te solidworksowe po EN lub inne wydania ale również po angielksu.

Co do modelu i jego wielkości, są limity oczywiście. Tutaj podpowiem 2 rozwiązania, albo model zabudowujemy kostką lub walcem albo zostawiamy wycinek do powielenia w szyku. Można też wrzucić wszystkie operacje do fodleru i ten wygasić.

Jak się uda zmniejszyć rozmiaru to pozostaje tylko jakiś zewn. serwer.
 
Engineer of old school
2014-06-13, 15:44
Pomógł 20 raz(y).
Operacja ta to "extruded cut" piąta od góry w zakładce "features"

To co pokazałem to rura fi63x1x1000 obciążona ciśnieniem 1MPa. Otwory tak od czapy zrobiłem. Wyszło około 300k elementów. Z obliczeniami zajęło mi to prawie 2 godziny. Plik modelu 5Mb, suma plików Symulation 300Mb

Procedura była taka.

1.szkic > wyciągnięcie

2.Na płaszczyżnie przedniej szkic>okrąg fi3> potem "extruded cut" > przez wszystko, potem szyk kołowy i mamy otwory na obwodzie, potem szyk liniowy i mamy otwory na długości rury.

3 Symulation > study>static.

Domyślam się gdzie jest błąd ale nie mam czasu tego sprawdzać
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT