SolidWorks >> CAE - Simulation >> Współczynnik bezpieczeństwa w SW
Autor Wypowiedź
..
2010-04-21, 16:47
Pomógł 3 raz(y).
Witam. Mam pytanie. W Solidzie współczynnik zawsze powinien wychodzić poniżej 1, jeżeli coś ma być bezpiecznie zbudowane ?. Z tego co wiem to wspoł.bezp.=obciążenie niszczące/obciążenie dopuszczalne, czyli jeżeli niszczące=14 MPa a dopuszczalne=18MPa no to na pewno wyjdzie poniżej 1. Problem w tym, że mi zawsze wychodzi jakoś powyżej 1, nieraz 6, chociaż patrząc na model i na logikę wydaję mi się, że powinno wytrzymać. Więc nie wiem o co kaman. Ktoś pomoże ? 
pozdro Łukasz
 
2010-04-21, 19:56
Pomógł 0 raz(y).
cudowna cecha SW jest "pomoc"- a wiec idac z nią:
"Współczynnik bezpieczeństwa
oszacowuje współczynnik bezpieczeństwa w każdym węźle na podstawie kryterium
zniszczenia. Można wykreślić rozkład współczynnika bezpieczeństwa w całym
modelu, bądź wykreślić tylko te obszary modelu, gdzie współczynnik
bezpieczeństwa jest niższy od określonej wartości, aby zidentyfikować słabe
punkty projektu. Duże
współczynniki bezpieczeństwa w danym obszarze sygnalizują, że w tym
miejscu możliwe są oszczędności materiału.












Model CAD



Obszary, w których wartość współczynnika
bezpieczeństwa jest mniejsza od 1 są ukazane kolorem
czerwonym (obszary niebezpieczne). Kolor niebieski oznacza obszary bezpieczne.





Rozkład współczynnika bezpieczeństwa


 







 



Interpretacja współczynników bezpieczeństwa


Współczynnik bezpieczeństwa mniejszy od 1.0 w danej lokalizacji oznacza, że
materiał w tym miejscu został zniszczony.
Współczynnik bezpieczeństwa równy 1.0 w danej lokalizacji oznacza, że
materiał w tym miejscu właśnie zaczął ulegać zniszczeniu.
Współczynnik bezpieczeństwa większy od 1.0 w danej lokalizacji oznacza, że
materiał w tym miejscu jest bezpieczny.
Materiał w danym miejscu zacznie ulegać zniszczeniu, jeżeli zastosujemy nowe
obciążenia równe aktualnym obciążeniom pomnożonym przez wynikowy współczynnik
bezpieczeństwa i zakładając że naprężenia/odkształcenia pozostają w zakresie
liniowym."


 
..
2010-04-22, 17:17
Pomógł 3 raz(y).
Zgadza się, pomoc w samym SW jest cudowna, wiem, że jest opisany tam współ.bezp.. No ale jakoś mnie to nie przekonało. Dlaczego? Może poprzednio niezbyt precyzyjnie napisałem. Jak pisałem wcześniej współ. bezp. to obciążenie niszczące/obciążenie dopuszczalne -->http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2538030 , czyli np. niszczące=14 MPa, dopuszczalne=20 MPa, to mam współ.bezp.=14/20=0.7 MPa, to chyba dobrze skoro dopuszczalne jest mniejsze od niszczącego, i wynik jest mniejszy od 1. Poza tym jak się zrobi analizę statyczną w SW i po wygenerowaniu wyników, tam gdzie jest naprężenie, przemieszczenie, odkształcenie i współ. bezp., to jak się kliknie prawym myszy na współ. bezp. i wybierze 'edytuj definicję', to w kroku 1, możemy można wybrać naprężenie, (automatyczny, wg Misesa, Tresca, Mohra-Coulomba) i tu właśnie np. wybierając wg Misesa  bądź wg Tresca    pojawia się warunek  gdzie mamy sigma von Mises/sigma limit < 1, czyli pierwsze to obliczone przez program niszczące przy zadanej np. sile , drugie-ile materiał jest w stanie wytrzymać. Jakby wyszło powyżej 1 to następuje zniszczenie. A w pomocy znowu interpretacja jest odwrotna. Chyba, że ja coś na opak pojmuję? Niech mnie ktoś poprawi ;)
pozdro Łukasz
 
2010-04-22, 21:28
Pomógł 2 raz(y).
proszę w helpie poszykać "kryteria zniszczenia" - tam jest podane co SW rozumie przez współczynnik bezpieczeństwa i to wcale nie ma związku z tym co kolega napisał.
Tak wogóle to chodzi o coś zupełnie innego niż kolega kombinuje. A definicja z linka to całkowita herezja i wogóle nie mogę zrozumieć jak inżynier może opierać się na na takich źródłach. Nawet nie bardzo mogę zrozumieć po co inżynier tego w ogóle szuka - takie rzeczy to już nawet nie jest wiedza inżynierska, to się po prostu czuje.
W symulacji przez współczynnik bezpieczeństwa rozumie się stosunek naprężeń granicznych (niszczących) do naprężeń obliczonych. Te zależności pokazane na obrazkach mówią o tym kiedy materiał jest bezpieczny, nie jest to wzór na współczynnik bezpieczństwa. Poza tym na ten wzór można kliknąć i dowiedzieć się więcej.
Kolega natomiast myśli o czymś innym , w projektowaniu przyjmuje się współczynniki bezpieczeństwa - naprężenie dopuszczalne/ naprężenie niszczące (np. granica wytrzymałości na rozciąganie). Stosuje się je po to by mieć pewność, że w ten sposób obliczona (z nadmiarem) część na xxx% wytrzyma.
Żaden na świecie współczynnik bezpieczeństwa nie jest w MPa.
 
 
 
..
2010-04-22, 22:02
Pomógł 3 raz(y).
Dzięki za odpowiedź, fakt intuicja to ważna sprawa w konstruowaniu i ewentualnej symulacji. Chociaż czucie to rzecz względna i to bardzo :-). Dlatego wolałem spytać kolegów - inżynierów zawodowców.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT