SolidWorks >> CAE - Simulation >> Obliczenie wytrzmałosci stali
Autor Wypowiedź
CSWP, CSWE
2014-11-18, 17:44
Pomógł 0 raz(y).
Witam,



Czy mógłby ktos na forum podzielić się swoją wiedzą na temat obliczeń wytrzymałociowych stali dla elementów będących częscią kontenera? Jest to 30mm grubosci stal z wyciętym otworem dla zawiesia. Materiał stali to S355G10+N (345MPa max naprężenia dla tej grubosci stali).Kontener jest wyposażony w 4 takie ucha a zestaw zawiesia jest pod kontem 45 stopni. Wykonałem ręcznie kalkulacje wg norm DNV i wyliczyłem siłe zrzutowaną na kierunek zawiesia która wynosi 104050 N. Natępnie wyliczyłem dwie wartosci sprawdzane przez DNV:

Tear-out stress: 236,4MPa

Contact stress: 273,73MPa

Norma na której bazowałem to 2,7-1 Offshore Contrainers

Czy ma kto jakies pojęcie jak zamodelować poprawnie obciążenie itp w solidworks aby uzyskać podobne wyniki. Załaczam zdjęcia co udało mi się zrobić. Zauważyłem że wraz z zwiększenim jakosci siatki wynik max naprężeń rosnie i wynosi teraz ponad 300Mpa a z obliczeń wynika że jest mniej niż 273. Rozumiem że im bardziej zageszczam siatkę to dostanę większe naprężenia w szczególnosci w narożach tego ucha. Jaką wiec jakosc siatki przyjać żeby spać spokojnie i czy dobrze wogóle to wszystko ustawiłem?

Czy jest sposób by sprawdzić w Solidworks te 2 wartosci powyżej tear out stress i contact stress?



Z góry dzięki!!
 
Engineer of old school
2014-11-18, 19:45
Pomógł 20 raz(y).
Proszę załączyć model (najlepiej SW 2014, lub niższy), popatrzę na to.

Co do gęstości siatki. Im większa gęstość tym wieksza dokładność obliczeń. Nie należy też przesadzać, bo czas obliczeń się wydłuży. najlepiej sprawdzić jakość siatki, czy nie ma zbyt wielu elementów zdegenerowanych, występuje to gdy gęstość siatki jest zbyt mała. W większości przypadków jakość siatki proponowana przez system jest zadowalająca.
 
CSWP, CSWE
2014-11-19, 07:51
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuje za szybką odpowiedź. W załączniku znajduje się plik jeżeli dobrze go wkleiłem. Rozumiem że wartosć domylna jest tutaj najlepsza dla siatki a jedynie co można zrobić to zwiększyć gęstoć siatki w miejscach w których bymy się spodziewali najwęikszego naprężenia? W tym przypadku trzpień zawiesia podnosząc ucho do góry pod kątem 45 stopni wywiera nacisk na otwór ucha więc można by zagęcić siatkę lokalnie w otworze. Zaraz przetestuje sobie kilka opcji na tym modelu. Co do wartoci które wymaga DNV do obliczenia tear-out stress i contact stress czy jest sposób żeby je obliczyć w solidworksie? Na przykład poprzez dodania trzpienia do modelu?

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1707_7008.sldprt

Pozdrawiam,

Michal
 
Engineer of old school
2014-11-19, 15:36
Pomógł 20 raz(y).
Wartość domyslna gęstości siatki jest najczęściej wystarczająca. W pańskim przypadku tak jest.

Oczywiście, że się da.

Jeśli chce Pan uzyskać naprężenia kontaktowe, to trzeba wyznaczyć linię styku, lub rozwiązywać to jako złożenie. Oczywiście średnica swożnia mniejsza od średnicy otworu.

To prosty model i bez problemu da się go policzyć na papierze.

Zrobię taki model i zobaczumy co wyjdzie.

Gdyby analiza miałby być poważna, to utwierdzenie dolnej powerzchni nie jest za bardzo prawidłowe, element będzie połączony z jakimś drugim elementem, domyślam się że spoiną.
 
CSWP, CSWE
2014-11-19, 18:02
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuje za odpowiedź. Zamodelowałem sworzeń ale z jakiego powodu nie moglen wstawic rzeczywistej wartosci sworznia srednicy 25,4mm a dla wartosci 26mm (wielkos otworu jest taka sama) działa. Czy mniej więcej o to chodziło?

Dolna powierzchnia jest skosowana po dwóch stronach wzdłuż dłużych krawędzie i przygotowana do przyspawania jej i wykonania spawu z pełną penetracją.

Nie moge wysłać pliku z jakiego powodu więc może uda mi sie to zrobić poźniej. Dziękuje za pomoc.
 
Engineer of old school
2014-11-19, 19:47
Pomógł 20 raz(y).
Taki sworzeń można wstawić, ale trzeba zdefiniować linie styku na uchu i na sworzniu i wiązanie wspóle między nimi, wstawiałem sworznie 20, 24. Trzeba odpowiednio podzielić elementy i wyłączyć kontakt globalny lub ustawić bez penetracji.

To plik ze sworzniem 25.4 wyniki sam Pan sobie zobaczy

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1707_7015.sldasm

 
CSWP, CSWE
2014-11-20, 13:50
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuje Pau za ustąpienie pliku. Nie mogę znaleźć załączonych plików częci tego złożenia.
 
Engineer of old school
2014-11-20, 16:29
Pomógł 20 raz(y).
Zapomniałem

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1707_7024.sldprt

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1707_7025.sldprt
 
CSWP, CSWE
2014-11-21, 08:10
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

Dziękuje za podesłane pliki i zabieram się do pracy!



Pozdrawiam!
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT