SolidWorks >> CAE - Simulation >> Symulowanie materiałów kompozytowych: problem!
Autor Wypowiedź
2010-06-19, 06:55
Pomógł 0 raz(y).
chcem modelować i symulować elementy z kompozytów znalazlem pdf gdzie pisze że to jest możliwe 
"Symulowanie materiałów kompozytowych:
• Używaj symulacji, aby wykorzystać zaawansowane materiały stosowane
w coraz większej liczbie produktów, od towarów konsumpcyjnych po
najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze.
• Badaj wielowarstwowe powłoki korpusów, aby sprawdzać dla każdej
warstwy, jakie ma właściwości materiałowe izo- i ortotropowe, grubość
oraz kierunek.
• Użyj rewolucyjnego interfejsu do dynamicznego sterowania i wyświetlania
kierunku warstwy bezpośrednio na modelu SolidWorks.
• Używaj kompozytów wielowarstwowych laminatów i grafitów oraz włókien
węglowych."
proszę kogoś z cadmasterów  zby nieco przybliżył to wszystko interesuje mnie wszysto co pozwoli mi zacząć prace!
pozdrawiam
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-06-19, 08:09
Pomógł 405 raz(y).
Owszem, jest możliwe jeżeli szanwony kolega zakupi sobie dodatkową licencję SolidWorks Simulation Premium za 11 200€
 
2010-06-20, 07:10
Pomógł 0 raz(y).
zakładamy, że wczoraj kupiłem już ten moduł ale dalej mam problem z zdefinowaniem
jest napisane tak w pomocy:
Definiowanie wielowarstwowych (2-50
warstw) skorup kompozytowych (innych niż warstwowe):

W menedżerze właściwości PropertyManager Definicja skorupy, w części Typ, należy wybrać Kompozyt.


W części Opcje kompozytowe ustawić
Całkowita liczba warstw jako całkowitą
liczbę warstw w laminacie kompozytowym.




Wybrać Symetryczne, aby zdefiniować
symetryczny układ warstw względem powierzchni środkowej laminatu.
(...)
nie mogę nic takiego znaleźć
można prosić Cię Pawle o coś w rodzaju screenów krok po kroku na podstawie chociażby zwykłej płytki prostokątnej składającej się z 5 warstw?
będę wdzięczny za wszelką pomoc
pozdrawiam

 
2011-02-16, 14:45
Pomógł 0 raz(y).
Witam. Posiadam ten sam problem co kolega. Jestem nowym użytkownikiem oprogramowania CADowskiego. Jestem studentem i muszę wykonać w SolidWorksie płytę kompozytową, która będzie się składać z kilku warstw: kompozyt/balsa/laminat/balska/kompozyt. Posiadam wersję studencką 2010/2011 tego oprogramowania, która jak wynika ze strony producenta posiada moduł Software SolidWorks® Premium, gdzie możliwe jest badanie tego typu materiałów. W pomocy znalazłem informacje jak tworzyć skorupy kompozytowe: "Menedżer właściwości PropertyManager Definicja skorupy służy do definiowania grubości elementów skorupy cienkiej i grubej. Można również definiować skorupę jako kompozyt dla badań statycznych, częstotliwości i wyboczenia."
Siedzę już parę godzin w solidworksie i kombinuje jak koń pod górę znaleźć te opcje. Rozkładam ręce, nie wiem czy coś źle robię, czy faktycznie takich opcji w tej wersji nie ma. Jak faktycznie od podstaw powinno się to zamodelować?
Bardzo proszę o porady, za tydzień muszę już pokazać jakieś obliczenia :/.
Z góry dzięki i pozdrawiam.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-02-16, 15:05
Pomógł 405 raz(y).
Kompozyty są w premium ale nie SW tylko Simulation.

http://www.cns.pl/Rozwiazania-programowe/CAE/SolidWorks-Simulation.aspx
Oczywiście można poskładać kilka warstw materiałów, zdefiniować kontakty itd. ale takie uproszczenie jest chyba zbyt daleko idące...
 
2011-02-16, 15:36
Pomógł 0 raz(y).
Ech to bardzo niedobrze :/. Chyba jednak nie mam wyjścia i będę to musiał zrobić tak jak to Pan mówi.
Mam zatem takie pytanie...ponieważ mając warstwę laminatu, złożonego z kilku warstw o różnych kątach ułożenia włókien, jak miałbym je zdefiniować w programie? Widzę w opcjach bilbioteki materiałów, materiał ortotropowy wybieram go dla jednej z warstw tego laminatu, podaję parametry fizyczne takie jak wytrzymałość w różnych kierunkach etc...jest też opcja Geometria odniesienia, gdzie okno obcina mi i nie wiem czy to dzięki temu mogę sobie ustawić kąt ułożenia dla następnej warstwy?
Czy u Pana też tak obcina to okno jak u mnie? W załączniku wysyłam zdjęcie. Jest tam jakaś ikonka czy coś?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-02-16, 17:25
Pomógł 405 raz(y).
Też jest obcięte... ale nie wiem czy ta opcja nie aktywuje się w obliczeniach nieliniowych. Może ktoś inny podpowie coś więcej bo ja takiego obliczenia nie wykonywałem.
 
2011-02-16, 17:45
Pomógł 0 raz(y).
Uff znalazłem tę opcję. Proszę zerknąć na zamieszczone zdjęcie (Zdefiniuj skorupę przez wybrane ściany)...
Gdyby nie przypadek hehe.  W ogóle ktoś z SW mógłby poprawić tamtą zakładkę POMOCY, bo taki laik jak ja w życiu by tego nie znalazł, gdyby nie fart. Na angielskim forum widziałem podobne posty i podobne odpowiedzi: ta wersja tego nie posiada, ale jednak opcję symulacji dynamika/nieliniowość są do wyboru.
Dokonałem wyciągnięcia powierzchni planarnej z prostokąta i teraz mogę śmiało ustawiać ile warstw ma mieć,j akie grubości, jakie kąty i rodzaj materiału -izo,-ortotropowego. Mam nadzieję, że coś mi teraz z tego wyjdzie :)
Proszę doradzić czy to dobra droga.
Pozdrawiam i dziękuję za szczere chęci.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-02-16, 18:00
Pomógł 405 raz(y).
Nie do końca się zrozumieliśmy... nie chodzi o samą siatkę typu shell tylko o sposób obliczenia kompozytów, które wykazują chyba właściwości nieliniowe.
Nie bardzo rozumiem w jakis sposób można wybrać nieliniowość w SW premium.
A w pomocy opisane są wszystkie przypadki, również obliczenia termiczne, zbiorniki czy zmęczenie.
 
2013-01-14, 16:03
Pomógł 0 raz(y).
Można wybrać nieliniowość materiału wybierając w bibliotece materiał o właściwościach ortotropowych i anizotropowych


chyba się dobrze zrozumieliśmy
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT