SolidWorks >> CAE - Simulation >> SolidWorks Simulation - stopnie swobody, ruchliwość
Autor Wypowiedź
2015-03-14, 22:00
Pomógł 0 raz(y).
Witam Wszystkich Użytkowników :)

Chciałbym przeprowadzić analizę statyczną w module Simulation.
Mam pewien problem z nadaniem umocowań dla mojego obiektu. Jest to kadłub statku wodnego, uproszczony o płaskim dnie.
Chciałbym uzyskać ruch posuwisty w jednym kierunku oraz obrót w jednej osi, co ma być symulacją ruchu kadłuba. Czyli mają być dwa stopnie swobody, reszta odebrana. W załączniku zamieszczam obrazek ilustrujący ruch oraz screeny modelu.

Czy ktoś z Was byłby w stanie napsiać mi jak uzyskac taką ruchliwość?

Pozdrawiam i proszę o porady

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1852_7441.jpg
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-03-15, 10:52
Pomógł 405 raz(y).
Tryb zaawawansowany i ręcznie ustalasz translacje i rotacje. Jeżeli dolna krawędź jest liniowa to można odnieść się do niej jako referencji.

http://help.solidworks.com/2014/polish/SolidWorks/cworks/c_Using_a_Reference_Axis.htm?id=f6bfae1432014c92b14d068baca8d091#Pg0
 
2015-03-15, 12:27
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję za odpowiedź. W takim układzie, aby uzyskać ruch wzdłuż osi Y muszę wprowadzić dwa mocowania bazująć na dolnej powierzchni oraz wzdłuż osi X i Z tak?
Czy takie rozwiązanie zablokuje również rotacje wokół tych osi?

A jak rozwiązać sprawę rotacji wokół Z ?

Pozdrawiam

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1852_7444.jpg

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1852_7443.jpg

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1852_7442.jpg
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-03-15, 13:00
Pomógł 405 raz(y).
Przecież jest tutaj http://help.solidworks.com/2014/polish/SolidWorks/cworks/c_Using_Reference_Geometry.htm?id=49cb6330a5764f0eb85bef37f4e433ba#Pg0 wszystko opisane.

Wpisanie wartości zero np. dla danego kierunku osiowego wyłącza możliwość translacji w tym kierunku, to samo z rotacją. Więc jeżeli ma się przesuwać/obracać musi być wprowadzona inna wartość.

Jeżeli ma się poruszać wzdłuż długości kadłuba oraz przechylać na boki to musi być zdefiniowany wektor - np. oś poprowadzona przez dolną linię kadłuba i względem niej zaznaczałbym odpowiednio translacje/rotacje.
 
2015-03-15, 16:32
Pomógł 0 raz(y).
Powinienem sobie poradzić :)

Dziekuję za pomoc i pozdrawiam
 
Engineer of old school
2015-03-15, 20:19
Pomógł 20 raz(y).
Zadam pytanie, co Pan chce policzyć
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2015-03-16, 14:57
Pomógł 13 raz(y).
Temat mnie zaciekawił ;) i podłączam się pod pytanie Pana Jacka "co Pan chce policzyć"
 
2015-03-17, 15:37
Pomógł 0 raz(y).
Przemieszczenia, naprężenia i odkształcenia obciążonej "burty". Jest to przykład zastosowania konstrukcji sandwich. Chciałbym zrobic porównanie sandwicha i "grubej" blachy i odniesć to do ich masy. Przepraszam, że odpowiadam dopiero dziś.
 
Engineer of old school
2015-03-17, 20:15
Pomógł 20 raz(y).
Obciążenie, tylko od siły wyporu ?, czy jeszcze jakiś inne. Należy się starć aby model oddawał stan faktyczny, ale gdy chodzi o porównanie, to właściwie modele obliczeniowe muszą być jednakowe i różnić się tylko rodzajem materiału, tak więc, umocowania i obciążenia mogą być dowolne (byle nie przekraczały wielkości granicznych) i mniej więcej zgodne z rzeczywistością, oczywiście model musi być rozwiazywalny, w rozumieniu MES. Proszę podłączyć model, to na to spojrzę i inni koledzy pewnie też
 
2015-03-18, 23:01
Pomógł 0 raz(y).
Obciążenie od wyporu, przenoszonego ładunku + masa własna. Tak powinno być zadane. Na zdjęciach zadana siła ma "symulować" uderzenie fali. Modelu narazie nie zamieszczę bo cały czas go poprawiał i usuwam przenikania. Model robię do pracy inżynierskiej i nie wiem czy mogę go wrzucić, zeby później mi plagiat nie wyszedł :)
 
Engineer of old school
2015-03-20, 00:02
Pomógł 20 raz(y).
Niech Pan dołoży uderzenie, w burtę lub dziobem w przeszkodę, myślę, że to będą decydujące obciążenia, Uderzenie fal myślę, że pomijalnie małe, ale łatwe do wyznaczenia we Flow. Rozumię że sadwicz to poszycie wewnętrzne laminat - polimal plus mata szklana, zewnętzne to samo wypełnienie pianka poliuretanowa sztywna.

Co do plagiatu to nie wiem, ale można na uczelni zapytać. W miarę postępu prac proszę wracać na forum chętnie pomogę.

Do rozstrzygnięcia pozostaje czy rozwiązywać to jako zagadnieni nieliniowe i jak określić zamocowania w kierunku Y.































l
 
2015-03-28, 14:42
Pomógł 0 raz(y).
Panie Jacku dziękuję za aktywność. Przebudowałem mój model i wrzucam go w załączniku.
Robię porównanie podstawowej konstrukcji sandwich I-core wykonanej w całości ze stali bez wypełnienia do grubszego i jdenolitego panelu z blachy. Blacha ma grubość 20 mm a panel ma dwie warstwy po 5 mm plus rdzeń.
Obliczenia muszę przeprowadzić globalnie. Zamodelowałem fragment kaduba kontenerowca. Nie zależy mi na dokadnym odzwierciedleniu takiej konstrukcji oraz na prawidłowym zadaniu sił. Zalezy mi tylko na wykazaniu różnic w masie i wytrzymałości grubej blachy i panelu sandwich.
Model wykonany z blachy policzyłem za pomocą SW Simulation bez problemu.
Problem pojawił się przy panelu.
Minowicie mam problem z wygenerowaniem siatki elementów skończonych dla modelu w załączniku. Próbowałem wygenerować siatkę kompatybilną jak również niekompatybilną.
Czy mógłby ktoś spróbować wygenerować siatkę dla tego modelu? Na moim komputerze trwa to bardzo długo, po czym dostaję powiadomienie że mam za malo ramu ( 4GB).
Mam dostęp do bardzo wydajnego komputera - 32GB ramu, 2 procesory wielowątkowe każdy po 8 rdzeni o taktowaniu 2.7 GHz. Proces generowania siatki trwa jednak bardzo długo. Z tego co zauważyłem to Solid nie korzysta ze wszystkich rdzeni. Moje pytaie jest takie, czy da się zoptymalizować proces tworzenia siatki, albo zmienic ustawienia Solida, aby korzystał ze wszystkich rdzeni?

Mam również prośbę o pomoc w utworzeniu siatki tego modelu? Pomocne będą nawet porady w tworzeniu tej siatki.

Dziękuję z góry za pomoc i przepraszam, że piszę w tym poście, ale nie chciałem zakładac kolejnego.

Pozdrawiam

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1852_7544.rar
 
Engineer of old school
2015-03-29, 17:56
Pomógł 20 raz(y).
Jaka wersja SW? Do którejś wersji SW Simulation był jednowątkowy.
Jak Pan stwierdził, że wszystkie rdzenie nie są wykorzystywane i ile jest wykorzystywanych, u mnie wykorzystuje wszystkie (mam co prawda tylko 2,ale nawet przy niepełnym obciażeniu procesora są to wszystkie w jakimś tam procencie.Czy się da tym sterować, nie wiem, postaram się sprawdzć.

Przyczyną nipowodzenia w generowani siatki jest naczęściej jej zbyt mała gęstość. Ale gęsta siatka może spowodować, że zasoby komputera(RAM) będą niwystarczające. Ustalić to można tak(liczba prób wedle uznania)

Generator działa tak, że zwiększa gęstość siatki, aż do osiagnięcia powodzenia. Dla przyspieszenia działania, wstępnie stosuję roboczą jakość siatki.
Gesta siatka może spowodować kłopoty jak wyżej.Wtedy są trzy inne możliwości:
1. Silniejszy komputer
2. Ustaw jako sztywne niektóre elementy-wyłączenie elementów spowoduje,że będą traktowane jak sztywne
3. Rozwiązać jako skorupę
Dla porównania trzeba wrócić do modelu stalowego i przeprowadzić jego badanie przy identycznej metodyce
Proszę przesłać model stalowy.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT