SolidWorks >> CAE - Simulation >> Przepływ w zbiorniku otwartym
1  2    >
Autor Wypowiedź
tzn.?
2015-04-19, 13:32
Pomógł 0 raz(y).
Witam wszystkich symulantów ;) i resztę SWU.

Szukałem..i nie wyszukałem.Jeżeli podobny temat (pomimo mojej dociekliwości) istnienieje, proszę o przekierowanie,etc.Problem mój polega na tym:

Chcę zaprojektować piaskownik (cele akwarystyczne).Będzie to z założenia zbiornik otwarty(korytko).Mam dany strumień wejściowy wody,wyjściowy oczywiście taki sam oraz geometrię korytka.Próbowałem z założeniem przeróżnistych warunków brzegowych dla "sufitu" korytka, ale wychodzą jakieś bzdury totalne.Generalnie chciałbym zbadać jakie będzie spiętrzenie wody w korytku dla zadanego strumienia dopływającej wody oraz wielkości otworu wypływu.Geometria korytka jest oparta na analizę cząstek.Nie wiem co tu kluczowego mogę jeszcze dodać..no może poza tym,że jestem na tym forum nowy i mogłem coś pominąć ;)

Dodam zrzuty ekranu tego co badałem, to może o krok bliżej będzie do rozwiązania (o ile takie istnieje a pliki się załączą).Nie wiem,ale jakoś mam przeczucie,że SW nie radzi sobie z przepływami w zbiornikach otwartych (tak jak Flow 3d czy Real Flow),ale mam nadzieję,że się mylę.Proszę o jakikolwiek odezw! :) pozdro
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2015-04-20, 08:38
Pomógł 13 raz(y).
Witam "Marzenie Sołtysa" na forum używamy raczej imienia i nazwiska ...

Jeżeli chodzi o analizę nie do konca rozumiem jak wygląda zagadnienie które Pan opisuje. Proszę nie zapominać o tym że w Flow Simulation nie możemy policzyć przepływu dwu-fazowego, więc pomimo że w rzeczywistości jest to układ otwarty to w celach obliczeń wybrał bym raczej analizę wewnętrzną. Poproszę o zrzuty ekranu i jakiś dodatkowy opis postaram się pomóc.
 
tzn.?
2015-04-20, 11:37
Pomógł 0 raz(y).
To jest analiza wewnętrzna.Notabene..w wersji 2010 z tego co wiem można symulować przepływy dwu fazowe.Wystarczy dodać kolejną subdomenę i zdefiniować dla niej inny płyn,np. powietrze.Ale nie o to..

Na pierwszym zrzucie przedstawiam rozpatrywane korytko.Wlot wody jest okrągły,wylot prostokątny.Natężenie objętościowe wynosi Q=100ml/s.Przy takiej wartości normalnym jest,że woda będzie opuszczać korytko nie całym przekrojem wylotu.Poprostu będzie swobodnie wypływać z korytka.Symulacja daje natomiast jakieś odmienne wyniki,nie wiem dlaczego.Proszę bardzo się przyjżeć i ocenić czy taka symulacja jest w ogóle możliwa?Dodam jeszcze,że jako wylot założyłem ciśnienie środowiska i od góry cała "pokrywa" też jest tak założona.W zasadzie przeanalizowałem wszelkie kombinacje z parametrem "pressure potential" i wychodzą przeróżne bzdury.Generalnie chodzi mi o to,żeby znaleźć takie natężenie Q,przy którym woda wylewa się całym przekrojem wylotu, ale nie wylewa się górą czyli w symulacji nie zwilża górnej ścianki tego korytka, której w rzeczywistosci nie będzie,ale musiałem ją założyć,żeby w ogóle analiza była możliwa.Nie wiem co tutaj jeszcze dodać..jeżeli coś jeszcze jest nie jasne to chętnie wytłumaczę,bo chcę się dowiedzieć czy tego typu analiza jest w ogóle możliwa w SW.
 
tzn.?
2015-04-22, 18:22
Pomógł 0 raz(y).
Załączyłem dwa zdjęcia ale ich nie widać.Mogłby ktoś pomóc w tym temacie?
 
Engineer of old school
2015-04-23, 01:11
Pomógł 20 raz(y).
U mnie też tak jest tzn, gdy używam Firefoxa, strona nie przyjmuje plików *.sldprt, natomiast przyjmuje jpeg, zip i rar , z IE działa poprawnie
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-23, 07:47
Pomógł 405 raz(y).
    Sołtysa Marzenie
    Załączyłem dwa zdjęcia ale ich nie widać.Mogłby ktoś pomóc w tym temacie?

Tutaj jest opis:

 
Engineer of old school
2015-04-23, 10:44
Pomógł 20 raz(y).
Panie Pawle niech mi Pan wierzy, tyle to jeszcze potrafię zrobić. Tyle, że to nie działa. W punkcie opisanym jako 2, po naciśnięciu "dodaj" pojawia się komunikat nie wybrano pliku i zabawa się kończy. Zaś pole pkt3 pozostaje puste.

Może to wina Firefoxa, bo pojawiło się to po którejś jego aktualizacji, a może to wina mjego systemu operacyjnego.

Gdy używam IE jest ok. Także da się z tym żyć, choć to denerwujące.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-23, 11:38
Pomógł 405 raz(y).
To była wskazówka dla usera Marzenie Sołtysa.

Ps. ja też używam Firefoxa od zawsze i dodaję wiele obrazków - z powodzeniem. Nie mniej wiem, że czasem są z tym problemy, jak przesiądziemy się na nowy serwer to wszyscy mamy nadzieję, że już ich nie będzie (niezależnie od OS czy przeglądarki).
 
tzn.?
2015-04-25, 00:26
Pomógł 0 raz(y).
Witam użytkownika Pawła Kęskę!Podejście kolejne,tym razem z chrome..





Robię tak jak przykazano ;)

P.S.Może użytkownik Paweł Kęska się wypowie w moim temacie,bo tracę wiarę..
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-25, 09:18
Pomógł 405 raz(y).
Sprawdziłem we wszystkich trzech (chrome, IE, FF) przeglądarkach i załączone (2) obrazki wyświetlają się poprawnie. Poproszę Kubę by sprawdził o co może chodzić.
 
tzn.?
2015-04-25, 09:46
Pomógł 0 raz(y).
:D Panie Pawle..mi chodziło o problem związany z symulacją :) wstawianie obrazków już opanowalem.Poprostu link trzeba wkleić, czego nie robiłem na początku.Bardzo dziękuję za tłumaczenie jak to trzeba było zrobić, ale w ramach możliwości prosiłbym jeszcze o wypowiedzenie się na temat, czy jest możliwa taka analiza w SW, czy też nie?Jeżeli tak to super, ponieważ SW bardzo mi się podoba w obsłudze i nie chciałbym się przesiadać tylko przez to, że nie potrafi policzyć zadanych przeze mnie rzeczy.Jeżeli będzie inaczej...no to trudno,muszę szukać programu innego.Pozdrawiam
 
Engineer of old school
2015-04-25, 10:35
Pomógł 20 raz(y).
Jak patrzę na te obrazy, to faktycznie wyniki wyglądają na zafałszowane. a nawet błędne. Rozkład prędkości powinien być taki, że prędkośc wylotowa jest mniejsza.

Proszę podesłać model spróbuję sprawdzić.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-25, 11:22
Pomógł 405 raz(y).
Niestety nie posiadam pełnej wersji Flow, a wersje Xpress skromnie mówiąc nadają się do zabawy a nie obliczeń. Swoje zdanie opieram co prawda na porównaniu Simulation vs. Simulation Xpress, ale pewnie w przypadku Flow jest podobnie.

ps. Mówmy sobie po imieniu - tak się przyjęło na różnych forach :)
 
tzn.?
2015-04-25, 14:01
Pomógł 0 raz(y).
Dobra Jacek..wyślij model..tylko jak?

Słusznie zauważyłeś, powinno być właśnie odwrotnie a tu..Do tego całe naczynie niby pełne,co też bzdura.Chyba SW będzie tylko do prezentacji modelu,ew. symulacji ruchu,bo do symulacji przepływu to się nijak nadaje.Jest jeszcze możliwym,że przyjąłem złe założenia brzegowe, albo robi sie to w inny sposób.Nie mniej jednak jakby ktoś ogarniał pod tym kątem FLOW to proszę o pomoc.Osobiście dalej będę temat studiował, bo pomysłów na rozwiązanie jest trochę, gorzej z czasem.

P.S.Szkoda, że nie ma fachowej literatury wykraczajacej poza proste przykłady z Flow simulation..

Dobra Paweł ;) zapomniałem,nie hulam po forach. IMHO, to co Xpress daje to na kartce papieru prędzej się robi ;)
 
Engineer of old school
2015-04-25, 15:24
Pomógł 20 raz(y).
Wg instrukcji, którą załączył Paweł, plik sldprt modelu, albo jpe@vp.pl

Trochę liczyłem we Flow, wodę i powietrze i jakoś nie narzekam, nie jest to Flow 3D, ale daje radę, jest problem np. z falami. Jest stosunkowo prosty i nie wymaga specjalnej wiedz z zakresu mechaniki płynów. Zadania w samouczkach są tak robione żeby wychodziły.
 
tzn.?
2015-04-27, 12:29
Pomógł 0 raz(y).
Uwaga wysyłam model..

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_1907_7627.sldprt

Jak tak rozpracowuje temat to mam wrażenie, że nie policzy nic dwufazowego bez zdefinowania powierzchni styku faz (kształt subdomen dwóch płynów).Fale same w sobie tworzą taką powierzchnię. Czyli coś co jest do policzenia musimy zdefinniować sami :) i koło się zamyka. W tym przypadku sprawa się sama wyjaśnia (chyba o to chodziło Cezaremu).



P.S. Co to oznacza:

"a vortex crosses the pressure opening" ??
 
tzn.?
2015-05-12, 18:54
Pomógł 0 raz(y).
Widzę, że to forum chyba umiera śmiercią naturalną..
 
Engineer of old school
2015-05-12, 21:42
Pomógł 20 raz(y).
Może nie umiera, tylko brak specjalistów od przepływów. Zawodowcy pewnie posługują się innymi narzędziami.

Jest jedna rzecz którą bym zrobił. Mianowicie: zrobiłym otwór prostokątny którego pole powirzchni jest równe polu otworu okrągłego i umiescił go tak, zeby jego górna krawędź przylegała do pokrywy. Myslałem też, żeby zdefiniować to jak przepływ zewnętrzny.
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2015-05-13, 09:06
Pomógł 13 raz(y).
Witaj,
Marzenie Sołtysa pobrałem model i dalej nie do końca rozumiem co ma być celem Pana badań.
Czy chodzi o proces napełniania tego naczynia ? Jeżeli tak to nie jest to możliwe ponieważ jest to przepływ dwufazowy.
Kolejna rzecz cieżko jest oczekiwać poprawnych wartości badania jeżeli jedynym kryterium zatrzymania tej analizy jest prawdopodobnie przejście 4 traveli.(automatyczny warunek zatrzymania)

Proszę pamiętać że już w 0 iteracji całe Pana akwarium jest pełene wody.
Proszę napisać czy szuka Pan jakiegoś efektu wizualnego czy może jakiegoś konkretnego wyniku.
 
tzn.?
2015-05-15, 00:51
Pomógł 0 raz(y).
Panie Czarku tak i owszem.. to naczynie ma być napełniane przez pompę, a opróżniane grawitacyjnie.Pytanie moje do tej symulacji to:

Jak duży może być strumień wody na wlocie, aby wylewała się z tego naczynia maksymalnie prawie całym przekrojem wylotu?Czyli naczynie jest napełniane z pewną wydajnością i opróżniane swobodnym wypływem wody z tego naczynia,przy czym naczynie nie może się przelać górą.Chcialem poszukać maksymalnej dopuszczalnej wydajności na wlocie do naczynia, przy której to jeszcze nie nastąpi. Dzisiaj doszedłem też do wniosku właśnie,że SW raczej nie rozwiąże mi tego problemu, bo to jest przepływ z granica pomiędzy fazową (nie nazwałbym tego dwufazowym ;) ). Czy może Pan rozwinąć o co chodzi z "travelami"?Brzmi magicznie.

Jacka patent (o ile go rozumiem) jest całkiem niezłym pomysłem jako przedstawienie wizualne przepływu w tym korycie.Jako wyliczenie to nie wiem czy to jest dobre założenie.Mam wątpliwości czy w rezultacie da wymierne wyniki, czy poprostu jakieś z nieba.

Teraz robię to w RealFlow ale nie jestem aż za pan brat i nie wiem czy da się w tym programie podstawić konkretne dane liczbowe a wyciągnąć inne.Jak na tą chwilę to mam wrażenie,że jest on tylko w celach wizualizacyjnych.Póki co szlifuje temat i musze powiedzieć,że jeżeli chodzi o wizualny efekt to wygląda to świetnie..tylko mi nie o to.Jak skończę postaram się wrzucić coś do obejżenia,jeśli można ;)

Troszke OT zrobiłem,no ale..myślę,że temat do zamknięcia.Pozdrawiam i dziękuje, odwdzięczam się :)
 
1  2    >

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT