SolidWorks >> CAE - Simulation >> Analiza statyczna zawiesia
Autor Wypowiedź
Konstruktor
2015-09-18, 07:32
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
robię zawiesie spawane tak jak na zdjęciu poniżej:

Zawiesie będzie przykręzone załóżmy do ściany od tyły śrubami natomiast od przodu (czyli z widocznej strony na zdjęciu powyżej) będzie przykręcony uchwyt, na który będzie nakładany zbiornik o pojemności 600l. Zdjęcie poniżej:

Moje pytania:
1. Jak prawidłowo obciążyć zawiesie (siła pionowa od grawitacji jest oczywista, ale chodzi mi głównie o moment)?
2. Jest to część wieloobiektowa, rozumiem. Przed symulacją upraszczam geometrię. Rozumiem, że powinienem również scalić pozostałe po uproszczeinu obiekty co zasymuluje spoiny z pełnym przetopem?
 
Engineer of old school
2015-09-19, 11:15
Pomógł 20 raz(y).
Można na wiele sposobów.

Ja bym zastosował "odległe obciążenie/masa"
 
Konstruktor
2015-09-21, 20:10
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
dzieki Jacek. Tego mi było trzeba.
Skoro już poruszyłem ten temat to chciałbym jeszcze spytać o ten drugi element. Tu z kolei wiem jak obciążyć, ale nie wiem reszty. Wiem tylko, że to jest mieszana część czyli solid, shell i beam. Nie wiem jak to połączyć. Jak się do tego zabrać?

Element będzie obciążony jak na zdjęciu w pierwszym poście - zbiornikiem na widłach w postaci pełnych prętów. Mocowanie tego odbywa się za pomocą śrub w tulejach, które są wspawane w pionową belkę. Boczne trójkąty to są arkusze blach.

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-09-21, 23:40
Pomógł 405 raz(y).
To pozostaw te tuleje oraz blachy (do nich na ścianach styku przyłóż odległe obciążenie) natomiast pomiędzy tuleją a rurą trzeba określić zestaw kontaktowy w zależności od tego, jak to w rzeczywistości pracuje. Wiązane - jeżeli jest zespawane, jeżeli luźno się porusza to bez penetracji.

Co jeszcze istotne, program z automatu dla członów konstrukcyjncych proponuję siatkę belkową, ale nie dla wszystkich przekrojów (i przy założonej długości w stosunku do przekroju) jest ona optymalna. Dla prętów ok, ale już dla profilu zamkniętego, który nie jest bardzo długo może warto rozważyć siatkę bryłową. Musi tutaj być odpowiednia wielkość elementu skończonego w odniesieniu do grubości ścianek - by nie powstały elemeny o nieporządanej proporcji boków (szpiczaste).

Nie wiem czy nie można by jeszcze poupraszczać pewnych elementów, które mogą utrudnić założenie siatki (w zależności od jej typu) a nie koniecznie mają wpływ na wytrzymałość.
 
Konstruktor
2015-09-24, 19:51
Pomógł 0 raz(y).
Jak mam przyłożyć obciążenie do blach? Obciążenie mogę przyłożyć do równoległych prętów. Mogę je też usunkąć i przyłożyć odległą masę do otworów w belce o przekroju kwadratowym lub siłę pionową i moment do wspomnianych otworów.

Tak czy siak próbowałem i wyrzuca mi błąd, że model jest niestabilny, umocnienia nie są wystarczające. A wiem, że to przenosi zadane obciążenie, bo to zostało przeze mnie zrysowane z już istniejącej i działającej maszyny. Konstrukcję zafixowałem poprzez tuleje w profilu o przekroju prostokątnym. Określiłem wszystkie kontakty wiązane (konstrukcja w całości spawana).

Nie wiem co jest nie tak. Mogę udostępnić plik, bo chciałbym się nauczyć simulation a mam problem z mieszanymi technikami typu beam-shell-solid.

Model jest zrobiony jako wieloobiektowy .sldprt a nie .sldasm.
 
Engineer of old school
2015-09-25, 21:12
Pomógł 20 raz(y).
Jesli pojawia się taki komunikat, znaczy to, że stopnie swobody nie zostały prawidłowo zdefiniowane

Proszę, załączyć plik, Zobaczymy
 
Konstruktor
2015-09-27, 22:25
Pomógł 0 raz(y).
Ostatecznie udało mi się pokombinować i coś wyszło, ale i tak jestem ciekawy, czy moje wyniki pokryją się z innymi.

Załączam plik:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/47867356/270.15.03.1%20Uchwyt%20BIN-a%20600l.SLDPRT

Jest w nim konfiguracja do analizy, czyli uproszczony model, który wydaje mi się, że będzie odpowiedni.

Z góry dziękuję!
 
Engineer of old school
2015-09-29, 19:09
Pomógł 20 raz(y).
Model rochę dziwnie zrobiony, ale policzalny

To wyniki. Nie załączam modelu, bo nie wiem jaka wersję SW czytasz

 
Konstruktor
2015-09-30, 13:12
Pomógł 0 raz(y).
Dlaczeko model jest dziwnie zrobiony?
Po powrocie sprawdzę, ale chyba mi podobne wyniki wyszły.
Jak zrobiłeś, że liczysz widły tylko do określonego miejsca? Podzialiłeś je na bryły?
Używam wersji 2013.
 
Engineer of old school
2015-09-30, 19:16
Pomógł 20 raz(y).
Policzyłem też twój model wyniki są inne- Re jest przekroczone. Podzieliłem je narzędziem podziel wg płaszczyzny którą zdefiniowałeś. Pnieważ na końcówkach są tuleje ich wytrzymałość będzie inna- przyjąłem, że końcówki, to bryły sztywne, ale żeby uzyskać rzeczywisty stan naprężeń trzeba by te tuleje uwzględnić.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT