SolidWorks >> CAE - Simulation >> Elementy spawane, a analiza statyczna
Autor Wypowiedź
2015-12-10, 19:19
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
Mam problem z kilkoma częściami do pracy inżynierskiej.
Większość elementów robiłem wyciągnieciami i wycięciami, jednak mam pewien problem przy analizie wytrzymałościowej, ponieważ wydaje mi się ze nie do końca dobrze to jest zrobione.
Opisywane elementy w domyśle są z różnego rodzaju stalowych rur, blach i profili, połączonych spawaniem. Dlatego w miejscu łączenia analiza powinna brać pod uwagę że jest to zespawane a nie złączone w jedną bryłe jak odlew.

Dodaje przykładowy plik z elementem:
http://www94.zippyshare.com/v/jgqxLonB/file.html


W miejscu zaznaczenia będzie spoina pachwinowa, więc chyba powinienem inaczej zamodelować ten element, tylko nie wiem jak to zrobic. Sciegu spoiny SolidWorks nie chce mi tam wstawić, poniewaz wyskakuje ze krawedz powinna dotykac dwóch obiektów.
Czy mogę to robić, tak ze będe zostawiał minimalna przerwe miedzy blachami (0,1mm) i dodawał tam bryłe przypominająco spoine? Czy jest na to lepszy sposób.

Używam SolidWorks 2013

Z góry dziekuje za pomoc.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-12-10, 19:44
Pomógł 405 raz(y).
Dlaczego nie chce wstawić spoiny? Czy model składa się z niepołączonych obiektów czy scalonych? Wowczas nie da się wstawić spoiny. Tak czy inaczej teoretycznie można zamodelować obiekt spoiny i dodać kontakt wiązany pomiędzy spoiną i jednym obiektem oraz drugi kontakt z drugim obiektem.
 
2015-12-10, 21:17
Pomógł 0 raz(y).
Faktycznie, jeśli nie scalam tego co jest z oddzielnego materiału spawane, to można wstawić scieg, jednak w analizie statycznej ten scieg w ogole nie jest uwzgledniany, a obiekt dalej zachowuje sie jak odlew.
W poniższym przykładzie scieg spoiny jest tylko na lewej czesci tak wiec prawa powinna się całkowiscie przesunąć, a tak sie nie dzieje.
Co robię zle?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-12-10, 21:56
Pomógł 405 raz(y).
Ścieg musi być wykonany starą operacją a nie nową, ściegiem spoiny pachwinowej ( a nie tą czerwoną, gdyż ona nie tworzy obiektu). Nie do końca rozumiem, co oznacza "zachowuje jak odlew" , że jest jak lity element? Tak się dzieje gdyż ściany w modelu się stykają i program z automatu narzuca kontakt wiązany węzeł do węzła. Trzeba ręcznie ustawić kontakty.
 
2015-12-10, 23:19
Pomógł 0 raz(y).
Hmm, teraz to ja nie rozumiem, stara operacją, tzn że jak mam zrobić ten scieg?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-12-11, 10:12
Pomógł 405 raz(y).
Może załączony obrazek więcej wyjaśni. "Stara operacja" generuje bryłę, a nowa (czerowna) nie generuje geometrii tylko uproszczoną ścieżkę.

Natomiast w samym Simulation trzeba dodać kontakty pomiędzy ścianami spoiny i brył, tak żeby obciążenie było przenoszone poprzez spoinę a nie współną ścianę brył.



 
Engineer of old school
2015-12-11, 10:21
Pomógł 20 raz(y).
Trzeba zrobić tak



Najprościeej i najszybciej i do tego prawie zgodnie PKM jest zrobić jak w modelu poniżej 2012

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_2113_8067.zip

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_13_2113_8069.sldprt
 
2015-12-11, 16:40
Pomógł 0 raz(y).
Ok, dzieki panowie. Nie mialem w menu głównym tego 2 rodzaju sciegu, ale teraz juz wiem jak go dodac.

Co do symulacji, to jesli usune automatyczne polaczenie i zrobie połączenia - kontakty komponentów, i tutaj wiazanie miedzy spiona i sciana, i druga sciana i spoina to bedzie ok?
 
Engineer of old school
2015-12-11, 17:00
Pomógł 20 raz(y).
Jest jeden warunek.



Polecem jednak metodę, którą się posłużyłem w załączonym wcześniej modelu. Kontakt globalny pozostawić, ale zmienić parametry na bez penetracji
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT