SolidWorks >> CAE - Simulation >> Wyskakujący błąd przy analizie
Autor Wypowiedź
2011-01-11, 02:29
Pomógł 0 raz(y).
Witam wszystkich!
Ostatnimi czasy wukonywałem zbiornik na zaliczenie PKM no i mam już prawie wszystko zrobione :) Mam jednak problem przy analizie numerycznej. Mianowicie wyskakuje mi taki błąd:

Dodam że zamocowanie mam zdefiniowane, obciązenie też no i siatka się utworzyła. Liczenie zatrzymuje się po ok. 10 %. Pierwszy raz wyskakuje mi taki błąd. Czy ktoś wie o co chodzi i mi pomoże? :)
P.S z MESem dopiero zaczynam przgodę więc proszę o wyrozumiałość :D
Dodam jeszcze swój model. Może coś źle zdefioniowałem? Bo jako nieruchomą gemoetrię wybrałem dolne ściany podpory. Dodałem też kontakt między wzmocnieniem włazu a ścianą zbiornika oraz kontakt między ścianą zbiornika a ścianą podpory. Nie wiem czy dobrze z tym zrobiłem. Dodatkowo wykluczyłem z analizy spawy które udało mi się zrobić no i pozostałe części czyli króćce, ucho transportowe itp.
Pozdrawiam!
Wojciech Gil
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-01-11, 08:58
Pomógł 405 raz(y).
Pierwsze pytanie, co liczysz?
A druga sprawa patrząc na drzewo - zbiornik powinien mieć siatkę typu shell - bo jest cienkościenny. Zwróć uwgę, by siatka skorupy miała taki sam kolor (była tak samo odwrócona). Również typ kontaktu jest istotny, czy wiązany czy nie - to zależy czy zbiornik leży na podporach czy jest przyspawany.
Niestety ja z tego komunikatu nic nie odczytam - może ktoś inny z większym doświadczeniem coś podpowie.
 
2011-01-11, 17:47
Pomógł 0 raz(y).
Może głupie pytanie ale...
Jak mogę zmienić typ siatki na shell ( czyli skorupę?) ? X tego co wyczytałem w pomocy to typ siatki przypisywany jest aotamatycznie, w zależności od geometrii modelu. Jeśli więc nie mogę zmienić typu siatki to jak w takim razie, za pomocą jakich operacji stworzyć zbiornik, aby program jako typ siatki wybrał siatkę skorupy?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-01-11, 22:02
Pomógł 405 raz(y).
No tak, kiedyś robiło się to ręcznie.
Prawy klawisz na obiekcie > zdefiniuj skorupę przez ściany.
Jeżeli zbiornik będzie wykonany (zastąpniony) powierzchnią to wówczas automatycznie program przypiszę siatkę skorupową.
 
2011-01-12, 00:10
Pomógł 0 raz(y).
Witam!
A co zrobić z podporami? Kontakty między podporami a płaszczem zbiornika to już sobie jakoś określę( mam taką nadzieję że mi się uda)Dla podpór nich jaką siatkę wybrać? Wg mnie to blachy pionowe i blachę poziomą moge potraktować jako skurupę. A co z tą zwiniętą blachę wzdłuż promienia płaszcza? Tam ma być siatka bryłowa?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-01-12, 07:32
Pomógł 405 raz(y).
Podpory też moim zdaniem powinny być potraktowane jak skorupa.
A co do blachy na płaszczu - ja nie wiem co to jest ale też jest cienkościenne. Cały czas nie wiem co starasz się wyliczyć, czy wytrzymają podpory? czy może chodzi o ciśnienie wewnątrz?
 
Nie wiem co to są te zawirowania w siatce - pewnie tam jakieś rurki są przyspawane, jeżeli te otwory nic nie wnoszą to obliczeń to ja pozbyłbym się ich.
 
Mechanical Engineer
2011-01-12, 08:47
Pomógł 3 raz(y).
Te "zawirowania" w siatce to pewnie jakieś otwory, a co do elementów które powinny być skorupa a które bryłą to ja bym to zrobił tak jak na obrazku poniżej a zrobiłbym tak dlatego ponieważ jeśli skorupy sie ze sobą stykają na całej powierzchni to stosowanie ich staje się zbędne
 
2011-01-12, 20:41
Pomógł 0 raz(y).
Chcę sprawdzić czy zbiornik wytrzyma moje zadane ciśnienie :) Jakie będą naprężenia w ściance itd. :) Zawirowania w siatce to otwory na króćce, termometr i cieczowkskaz. Powiedzcie mi koledzy czy prawidłowo uprościłem model? Bo w moim projekcie normalnie mam dwie zwinięte blachy jako płaszcz, które są spawane ze sobą. Dodatkowo są jeszcze spawane do płaszcza dna.
Ja uprościłem model do analizy w ten sposób że drugi model zbiornika wykonałem jako wyciągnięcie (płaszcz) no i przez obrót( dno). Wyniki operacji scaliłem. Zastanawiam się czy wyniki jakie otrzymam( o ile uda mi się ominąć ten błąd który mi  wyskakuje przy liczeniu) będą prawidłowe.
Rozumiem w takim razie że wzmocnienie włazu i blacha zwinięta promieniowo powinna być siatka bryłowa?
Zielone krawędzie mają być spawane :)
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT