SolidWorks >> CAE - Simulation >> Obciążenie siłą skręcającą wiertło
Autor Wypowiedź
2012-03-01, 18:52
Pomógł 0 raz(y).
Na początku tego temtu chciałbym sie przywitać, gdyż jestem nowym uzytkownikiem tego portalu!

Mam problem z zamodelowaniem obciążenia skręcającego wiertło. Z umocowaniem nie ma problemu, ale nie bardzo wiem jak zaczepić siły, aby uzyskać moment skręcający i nie deformować wiertła. Jedyne co mi wpadło do głowy to zaczepienie sił o przeciwległe łysinki, ale wówczas wiertło jakby puchnie tak jak to pokazane na załączonych screenach. Czy zamodelowanie takiego obciążenia jest w ogole mozliwe. Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-03-01, 20:42
Pomógł 405 raz(y).
"Puchnięcie" prawdopodobnie wynika z przeskalowania deformacji, jak będzie wsp. równy 1 to nie będzie widać - obrazków brak (instrukcja wstawiania jest w dziale FAQ).

Też prawdopodobnie kombinowałbym z krawędzią łysinki ale może z tą różnicą, że one byłyby unieruchomione a obrót przyłożyłbym na części chwytowej. To wszystko zależy od tego jeszcze co badasz bo upraszczając można zaznaczyć całą ścianę cylindryczną ale w praktyce (zależnie od typu) mogą to być 3 kontakty styczne wynikające z umieszczenia wiertła w głowicy.
 
2012-03-01, 22:01
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję za zainteresowanie tematem i przepraszam za screeny (juz dodane). Generalnie chciałbym uzyskać przemieszczenia w zalezności od zadanego momentu obrotowego (mam 6 wierteł o róznych profilach poprzecznych) i wykazać który profil poprzeczny jest najkorzystniejszy. Próbowałem zastosować opcje moment obrotowy w SW simulation ale wiertło ma zbieżność w kierunku chwytu i (chyba ze nie potrafie wskazac odp scian) SW traktuje sciany wiertła jako nie cylindryczne. Jest jakiś na to sposob czy tez musze kombinować dokładając zwykłe obciążenia w Newtonach?
 
Panienka do wszystkiego
2012-03-02, 10:29
Pomógł 66 raz(y).
Witam,



jezeli tylko przekroj Cie interesuje, to wez wycinek (czesc spiralna - konfiguracja) wiertla, zamodeluj na jednam koncu cos aby przylozyc obciazenie i utwierdz po drugiej strone.



Pozdr. tomek
 
2012-03-02, 22:40
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję za podpowiedzi, dodałem za częścią roboczą wiertła wałek (tak jak w sumie jest w rzeczywistości i obciążyłem go momentem obrotowym) i udało się ale pojawil sie kolejny problem. Otrzymuje wydawałoby sie dobre wyniki przemieszczeń i model nie "puchnie", ale obciażając to samo wiertło dodatkowo siłą poosiową wyniki przemieszczeń są minimalnie większe a powinny byc znacznie nizsze. Nie wiem o co chodzi wyglada to mniej wiecej tak:

bez siły poosiowej:


z siłą poosiową:
 
Panienka do wszystkiego
2012-03-03, 12:17
Pomógł 66 raz(y).
Nizsze, a to niby dlaczego? Przeciez obciazenie osiowe wiertla przy normalnych warunkach pracy, to prawie nic w stosunku do obciazenia silami skrawania (momenten). Co do samych wynikow, to uwazam te 3mm za zly wynik. Jakie masz tu parametry - srednice wiertla i moment?



Pozdr. tomek



dla fi 10mm i 5Nm (stal ulepszona)



 
2012-03-30, 17:33
Pomógł 0 raz(y).
Dzieki juz sobie poradzilem tamte skany to były takie probne wrzucalem tam po 100 Nm ;P, kwestia leżała w zamocowaniu. Mocując o same krawędzie skrawające uzyskiwałem przy małych momentach siły powyżej granicy plastyczności na łysinkach. Zamocowałem tak i wyniki wydaja sie być dobre.

Fi 6/ Ms = 2,1 Nm, stal o granicy plastyczności 2150 MPa (SW7M)



jak myslicie?
 
Panienka do wszystkiego
2012-03-30, 17:37
Pomógł 66 raz(y).
No,

teraz sie mozesz tym pochwalic - wyglada calkiem, calkiem (i wyniki tez)...



Pozdr. tomek
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT