SolidWorks >> CAE - Simulation >> Obciążenie części/złożenia momentem zginającym
Autor Wypowiedź
2012-09-11, 18:45
Pomógł 0 raz(y).
Część,

mam oto taki problem, potrzebuję wykonać analizę pewnego złożenia (http://i47.tinypic.com/2re2p8j.png), muszę zadać obciążenie w postaci momentu gnącego na ramiona piasty i tutaj włąsnie pojawia kłopot. Wiem, że w Solidworks 2010 można było obciążyć element momentem bo sam to robiłem (http://i46.tinypic.com/er03yv.png), ale teraz pracuje w Solidworks 2012 i niestety nie mogę wykonać symulacji tak jak chce. Wybieram jedną ze ścian ramienia w celu przyłożenia siły i potem wskazuje kierunek tejże siły wybierając oś wału, ale niestety nie mogę podać wartości momentu, bo okienko wartości momentu się niepojawia (http://i47.tinypic.com/2i0caog.png). Podobnie postępowałem wcześniej i wychodziło wszystko, możliwe że coś przeoczyłem lub źle robię i nie potrafię znaleźć błędu w swoim toku postępowania. Proszę o wskazówki. Pozdrawiam
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-09-12, 08:05
Pomógł 405 raz(y).
To może otwórz plik z zapisaną symulacją z 2010 w wersji 2012. Od tamtej pory zmieniło się (chyba, bo nie wiem czy nie wcześniej) opcja, że program sam wybiera rodzaj siatki /bryła/skorupa/belka itp. Nie widać z tego screena nic.
 
2012-09-12, 19:17
Pomógł 0 raz(y).
Jeszcze wczoraj przerzuciłem model z SW2012 do SW 2010 konwertując do pliku *igs, ale niestety napotkałem ten sam problem, trochę dziwne bo jakiś czas temu dokładnie w SW2010 wtedy był to COSMOSWorks mogłem to zrobić a teraz niemogę, na dowód belka wykonana w SW 2010 (http://i45.tinypic.com/102t9pv.png). Także nie wiem co jest grane, że nie mogę zadać obciążenia w postaci momentu.

Też również zauważyłem, że Simulation z góry narzuca typ elementu skończonego, a w SW 2010 a raczej w COSMOSie można było jeszcze samemu wybrać.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-09-13, 08:44
Pomógł 405 raz(y).
W 2010 to już był chyba Simulation.. ale nie chcę się czepiać. Jeżeli kiedykolwiek zapisujesz do starszej wersji to tylko i wyłącznie w parasolidzie!

Może jednak o czymś zapominasz podczas definiowania badania.
Typ siatki rzeczywiście program sam wybiera, o czym już pisałem i co mnie osobiście denerwuje, ale w pewnym zakresie można to zmieniać.

Spróbuj otworzyć plik z symulacją w wersji 2012 i porównaj, z samego kawałka screena ciężko coś poradzić. Raczej obstawiam "błąd ludzki" niż programu.

 
2012-09-20, 20:34
Pomógł 0 raz(y).
Sorry, że po tygodniu się odzywam, ale natłok spraw sprawił, że nie miałem czasu zawitać na forum.

Już sobie poradziłem z tym problemem. Otóż trzeba było zastosować siatkię elementów skorupowych zamiast bryłowych, aby móc zadać moment na element. To trochę dziwne dla mnie, nie wiem od czego to zależy, że musi być taka siatka a nie inna. No ale ważne że dałem radę.

Przy okazji mam pytanie na temat optymalizacji w Simulation, bo mam oto taki problem. Chcę wykonać optymalizację wału wg kryterium minimalizacji jego masy. W tym celu najpierw zrobiłem analizę rozkładu pól naprężeń w wale, aby na tej podstawie uzyskać ich maksymalne wartości. Jako zmienne dałem średnice wału w pewnych zakresach, gdzie jako wartości minimalne podałem średnice teoretyczne wyznaczone na podstawie obliczeń wytrzymałościowych a maksymalne jako obecne średnice wału uzyskane w wyniku jego uszktałtowania. Ograniczenie dałem jako naprężenie dopuszczalne przy obciążeniu złożonym na skręcanie i zginanie, gdyż wał obciążyłem momentem skręcającym i zginającym. Natomiast jako kryterium dałem minimalizację masy. I tutaj się pojawia problem. Uruchamiam optymalizację, program oblicza mi scenariusze i podaje mi optymalne wartości średnic wału przy spełnieniu ograniczenia. W przedstawionej tabeli oprócz obliczonych średnic jest podana zarazem wielkość maksymalnego naprężenia, która nieprzekracza wartości naprężenia dopuszczalnego. Ale jak ponownie przeprowadzam analizę naprężeń w wale, aby to zweryfikować to okazuje się, że maksymalne naprężenie przekracza wartość dopuszczalną. Zatem co może być przyczyną takiej rozbieżności w wynikach?
 
2012-09-25, 22:29
Pomógł 0 raz(y).
Temat już nieaktualny, problem rozwiązany.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT