SolidWorks >> Inne tematy >> Praca z dużym złożeniem
Autor Wypowiedź
CSWP, CSWE
2014-12-18, 20:46
Pomógł 0 raz(y).
Witam wszystkich,



Pracuje z złożeniem zawierającym 300 komponentów. W rysunkach części kiedy chce dodać BOM dla ldanej części wkładam do rysunku widok złożenia i generuje liste materiałów z tego widoku. Następnie ukrywam niepotrzebne rzędy BOMu żeby mieć tylko widoczną część którą potrzebuje i załaczam tą tabele do punktu kotwiczącego w rysunku. Robie tak bo chce mieć pewność ile mam danej części w złożeniu. Problem jest w tym że zajmuje to dużo czasu żeby dla solidworksa aby załadować do pamięci wszystkie komponenty złożenia dla danego rysunku wiec troche czekam jak się to otwiera. Czy jest jakaś opcja żeby można było ten proces przyspieszyć? Dodam tylko że w naszej firmie wszystkie pliki są na serwerze wieć nie ma opcji przeniesienia je do mnie na komputer na szybki dysk, Może trzeba coś zrobić z serwerem?

Z góry dziękiuje za pomoc!!

Pozdrawiam,

Michał
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-12-18, 21:42
Pomógł 405 raz(y).
300 komponentów to raczej nie jest duże złożenie... ale załóżmy, że tak je zakwalifikowałeś. Mamy wiele narzędzi, od trybu dużego złożenia, gdzie używa się cieniowanego wyświetlania bez krawędzi i program ukrywa wszystkie elementy (płaszczyzny, szkice, osie itp.) aż to trybu przeglądania dużego projektu, konfiguracji uproszczonych, konfiguracji speedpack, trybu odciążonego. W ciemno też można powiedzieć, że transfer przez sieć będzie wolniejszy niż lokalny (zwłaszcza z szybkiego dysku).

Jest naprawdę wiele narzędzi ułatwiających pracę. Można też obniżyć jakość obrazu i zmniejszyć inne wymagania w opcjach ogólnych.

Nie rozumiem natomiast, po co wczytywać złożenie żeby wstawiać BOM dla jednej części???
 
CSWP, CSWE
2014-12-19, 08:23
Pomógł 0 raz(y).
Witam Panie Pawle!

Przepraszam, zle policzylem komponenty. Zalaczam screen. Problemem jest fakt ze przy otwieraniu zlozenia dlugo laduje sie wszystkie komponenty no i tak czekam zanim mi sie to otworzyc. Dla zlozenia ponad 1000 elementow program przeszedl mi w Large mode i mam teraz wszystkie komponenty lightweight wiec z grafika przy pracy nie mam problemu bo sam komputer jest calkiem mocny. Nie wiem czy robie to dobrze ale chcac zrobic rysunek dla danej czesci z calego zlozenia musze wstawic do rysunku widok zlozenia i wyciagnac z niego BOM aby poprawna ilosc czesci w zlozeniu byla zawsze wyswietlana stad wiec teraz gdy otwieram kazdy rysunek znowu laduje mi sie cale zlozenie bo jest w nim jego widok. Szukam sposobu jak przyspieszyc ladowanie komponentow do pamieci lub innego sposobu na BOM czesci zebym zawsze mial wszystko up to date i nie musial niczego nadpisywac np ilosci czesci wyciagaja BOM z samej czesci. Nie wiem czy dobrze to odpisalem i moze robie teraz to niekoniecznie w efektowny sposob. Przepraszam za brak polskich znakow ale nie mialem jeszcze nawet czasu dodac polskiej klawiatury.

Dziekuje z gory, cieszy mnie fakt ze na tym forum mozna zawsze liczyc na pomoc w takich sytuacjach.

Pozdrawiam!



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-12-19, 10:17
Pomógł 405 raz(y).
Rozumiem, że chodzi o to, że w dla każdej części musi istnieć informacja w jakiej ilości występuje w danym złożeniu??

W normalnej sytuacji jest tabela złożeniowa i tam jest info o wystąpieniach, trochę się komplikuje jeżeli ktoś chciałby umieścić informację w rysunku części (nie dodając złożenia np. na dodatkowym arkuszu).

Sam nie tego nie robiłem (jakoś nie miałem potrzeby), dla mnie tabela złożeniowa jest wystarczająca ale już się z tematem spotkałem. Rozwiązaniem będzie transfer własciwości ze złożenia do części, a tę właściwość można podpiąć w rysunku.

Przykład z dołączonym złożeniem w linku obok: https://forum.solidworks.com/thread/39750

Jeżeli ma ktoś już z tym doświadczenia - to sugestie mile widziane.
 
CSWP, CSWE
2014-12-19, 18:52
Pomógł 0 raz(y).
Tak o to właśnie chodzi. Powiedzmy że w moim wklejonym złożeniu ma 10 części takich samych których profile musze wysłać do wicięcia z plaskownika stalowego. Gdy otworze część i wykonam rysunek dla niej to wstawiajac liste materiałów tej części używając jej widoku ilość będę miał 1 zakładając że dana część to pojedyńczy obiekt. Mi natomiast zależy żeby wysyłając część do zamówienia na rysunku w liście materiałów była konkretna ilość wystąpień tej części w złożeniu i nie musiałbym nadpisywać tej wiadomości na jej rysunku ręcznie żeby za każdym razem sprawdzać ile jej mam w złożeniu. Dlatego znalazłem na to sposób aby do rysunku części wstawić także widok złożenia, listę materiałów pobrać z niego i ukryć wszystkie niepotrzbne rzędy tak aby została tylko część z rzeczywistą ilością jej wystąpień w złożeniu. Problem jest że np dla mojego dużego złożenia mam 40 rysunków części a w każdej widok złożenia i z listą materiałów utworząoną z złożenia. Jak otwieram rysunek solidworks ładuje zamiast tylko jednej części całość złożenia co wydłuża czas ładowania. Nie wiem czy istnieje jakiś sposób automatyzacji żeby nie trzeba było za każdym razem ładować tyle plików.

Zajrzałem do linku ale nie ogarniam zabardzo tego równania globalnego może dlatego nie potrafie dalej odpowiedzieć sobie na moje pytanie.
 
.
2014-12-20, 11:47
Pomógł 52 raz(y).
Problem polega na tym, że w złożeniu są zapisane informacje o wszystkich jego składnikach-komponentach (częściach, podzłożeniach ) natomiast w dokumencie komponentu nie ma informacji do jakiego złożenia jest on przypisany. Powoduje to, że nie można w prosty, automatyczny sposób wpisać na rysunku części ilości sztuk w jakiej dana część występuje.
Ja widzę 2 sposoby :
1. Dopisywać przy tworzeniu składników złożenia tą informację jako dostosowaną właściwość. Później można makrem lub równaniem zawierającym kod VBA wyciągnąć ze złożenia (którego nazwa jest zapisana w modelu części) informację o ilości wystąpień.
2. Wyeksportować BOM złożenia np do EXCELA i później ściągać daną z arkusza do tabelki rysunku (makrem lub równaniem z kodem VBA)
Niestety oba sposoby mają wady. Informacje dopisywane do części mogą się zdaktualizować po zmianach, trzeba dopisywać każde wystąpienie jeśli dana część jest składnikiem wielu złożeń. Plik EXCELA może się zdeaktualizować po zmianach, trzeba by po każdej zmianie w złożeniu eksportować BOM ponownie.
Dla automatycznego uaktualniania informacji pozostaje sposób Michała.
To tyle. Inaczej wg. mnie się nie da.Chyba, że się mylę, to mnie poprawcie. :)
 
CSWP, CSWE
2014-12-20, 18:13
Pomógł 0 raz(y).
Witam,



Chyba trzeba bedzie pliki na dysk twardy przenieść;) Jest jeszcze opcja ale też z wadami żeby zrobić dla master złożenia rysunek gdzie można dodać arkusze dla każdej części wtedy wstawić BOM z złożenia i przenieść na poszczęgólne arkusze.Minusem jest to że dla 40 rysunków ten plik będzie bardzo duzy i jak będę chciał użyć danej części w innym złożeniu owszem moge skopiować arkusz ale istnieje ryzyko że część wymiarów będę musiał wprowadzić ponownie co dokłada pracy. W mojej pracy mam jedno duze złożenie które jest naszym produktem i w zależności od klienta może ono przybrać różne konfiguracje a dla każdego zamówienia muszę przygototwać osobną paczkę rysunków fabrykacji i części.
 
.
2014-12-20, 18:24
Pomógł 52 raz(y).
A... skoro tak to ja bym to zrobił tak.
1. Przygotowuję złożenie odpowiednio skonfigurowane
2. Wykonuję rysunki wszystkich niezbędnych części
3. Piszę makro, które analizuje złożenie i wylicza ilość sztuk dla każdego komponentu posiadającego rysunek i wpisuje do odpowiedniej właściwości dostosowanej każdego rysunku tą wartość
4. Drukuję lub /i eksportuję rysunki dla klienta.
 
Wykonam każde makro w SolidWorks
2014-12-20, 20:15
Pomógł 12 raz(y).
Gdybyś opracował szablony rysunków z tabelką, których komórki byłyby odpowiednio podlinkowane do właściwości danego rysunku to wystarczyłoby uaktualniać je makrem z poziom złożenia, z którego chciałbyś mieć liczbę części. Puszczenie jednego przebiegu na końcu projektu załatwia sprawę.

 
Wykonam każde makro w SolidWorks
2014-12-20, 20:41
Pomógł 12 raz(y).
a tutaj filmik - [url=https://www.youtube.com/watch?v=JBj37-9tCTw&feature=youtu.be]https://www.youtube.com/watch?v=JBj37-9tCTw&feature=youtu.be
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT