SolidWorks >> Inne tematy >> Analiza ruchu
Autor Wypowiedź
..
2010-06-13, 01:34
Pomógł 3 raz(y).
Witam. Mam pytanie. Jeżeli w analizie ruchu chcę sprawdzić działanie i tym samym otrzymać jakieś wyniki ruchu sprzęgła w zespole napędowym, to jak dodam moment obrotowy, powiedzmy 484 Nm, bo taki jest na wale silnika oraz ilość obrotów na minutę =1480, to te dwie wielkości nie "gryzą" się jakoś w analizie. Bo jakoś dziwne wyniki otrzymuję. Jeżeli dodam sam moment (lub obroty/min) tylko to coś na wykresach się pojawia, np na wykresie przyspieszenia kątowego albo siły kontaktowej, ale jeżeli dołoże do tego napęd i te 1480 obr/min (lub moment) to na wykresie nic nie mam. Zawsze coś tam się pokazuje jak jest jeddna wielkość. Czy to ma jakieś znaczenie?. Ogólnie będę chyba miał do was więcej pytań o ten układ, ale narazie to jedno wystarczy :). Jeżeli coś niejasne to piszcie, postaram się wyjaśnić szerzej.
Edit: Pomoże ktoś ?. Może dam screena dla ogólnego rozeznania.

I tak jak już pisałem, parametry silnika wyglądają tak: Moment znamionowy silnika=484 Nm, n=1480 1/min. I teraz nie wiem już sam co mam dać na tym wale silnika, bo można dać napęd albo moment obrotowy, stosując podane wartości. Nie wiem, które wyniki na wykresach będą zbliżone rzeczywistym warunkom. Generalnie chodzi mi o analizę samego sprzęgła w Motion narazie (chciałbym jeszcze Simulation ale nie wiem czy dam rade). W typie badania wybieram "Analiza ruchu",bo jest najbardziej reprezentatywna dla badania. Ustaliłem grawitację, materiały nadałem na poziomie samego złożenia, próbowałem z kontaktami 3D ale to się stosuje chyba? w przypadku braku nadania materiału dla badanego modelu?. Poza tym model silnika i pompy to tylko taka atrapa w celu prezentacji, samo sprzęgło jest zbudowane z zachowaniem odpowienich wymiarów. Poza tym zauważyłem dziwną ? rzecz, jak przejdę na zakładkę badania ruchu i wybiorę typ badania 'analiza ruchu', to pojawia się obok zakładka analiza ruchu. Hmm tylko po co?, bo w samym badaniu ruchu przełączam sie pomiedzy animacja, ruchem podstawowym a analizą ruchu. Majac wybrana analizę ruchu na karcie badanie ruchu, dostepne sa wszystkie narzedzia, od nadania napedu, momentu, grawitacji, kontaktów, po wykresy. Chyba (i pewnie tak jest), że ta karta(analiza ruchu) skupia się wyłącznie na tej analizie, bo np. nie mozna dodac napędu, kontaktu, albo np sprężyny (albo ja nie umiałem :)). Wszystkie wielkości definiuje się używając drzewka po lewej stronie, a nie jak na karcie badanie ruchu używając ikon.
Także jeżeli jest ktoś w stanie cokolwiek doradzić, pomóc to prosiłbym bardzo.
Pozdr. Łukasz.
 
..
2010-06-14, 13:08
Pomógł 3 raz(y).
Odświeżam żeby ktoś zajrzał :)
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-06-14, 20:06
Pomógł 405 raz(y).
Tak na początek w pomocy jest opisane co można obliczyć wybierając jedno z tych trzech rozwiązań: animacja, ruch podstawowy i analiza ruchu.
Wszystko zależy co chcesz obliczyć, bo odnoszę wrażenie, że cokolwiek byle tylko pojawiły się kolorowe wykresy. Jeżeli chcesz zbadać sprzęgło to model powinien składać się (wg mnie) wyłącznie z tego fragmentu. Cała idea obliczeń polega na maksymalnym uproszczeniu modelu obliczeniowego, ale np. z zageszczeniu siatki w miejscu koncentracji naprężeń.
Ja zostawiłbym moment, później tak obciążone elementy sprzęgła sprawdzałbym np. na ścinanie w Simulation.
 
..
2010-06-14, 22:09
Pomógł 3 raz(y).
Jakichkolwiek wyników nie chcę otrzymać, bo to dla mnie mija się z celem, a jak pisałem zależy mi na wynikach, które są zbliżone rzeczywistym. Powiedzmy chcę otrzymać np. prędkość kątową, przyspieszenie kątowe, siła kontaktowa, no generalnie co tam się da, ale broń boże nie cokolwiek aby było! :).
"Jeżeli chcesz zbadać sprzęgło to model powinien składać się (wg mnie) wyłącznie z tego fragmentu. Cała idea obliczeń polega na maksymalnym uproszczeniu modelu obliczeniowego"
OK, powiedzmy że się zgadzam, ale znowu jak umocować to sprzęgło, do czego kurcze ? :). bo moment w takim razie musiałbym przyłożyć do piasty sprzęgła.
"Ja zostawiłbym moment, później tak obciążone elementy sprzęgła sprawdzałbym np. na ścinanie w Simulation" 
Hmm a jak to się sprawdza? Wiem że można utworzyć badanie smulacji, gdzie sprawdza się "na żywo" jak przebiegają naprężenia, etc. No napewno będę jeszcze kombinował, wogóle to nie jestem jakimś zaaawansowanym użytkownikiem tego zacnego programu :), więc dlatego pytam szanownych kolegów.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-06-15, 21:40
Pomógł 405 raz(y).
Nikt nie pomaga...to jeszcze 2 grosze dorzucę. Upraszczając model oczywiście nie można wygasić wszystkich części, jeżeli to jest wałek to musi być podparty. Zmierzałem raczej do tego, że nie interesuje mnie co jest w silniku i cała jego obudowa tylko moment (moc) na wale wyjściowym. Z motion, jeżeli np. wskutek przyłożonego momentu powstają siły można dla takiego zespołu wykonać analizę statyczną od obciążenia tymi siłami.
W dalszym ciągu nie rozumiem, co liczysz. Czym się różni prędkość kątowa na wale od strony silnika, sprzęgła i przekładni przy takiej samej prędkości obrotowej tych elementów?
A to poniżej odnośnie importu obciążenia:
 
..
2010-06-17, 11:57
Pomógł 3 raz(y).
Witam, dziękuje Paweł za wskazówki, napewno mi to bardzo pomoże.
W dalszym ciągu nie rozumiem, co liczysz. Czym się różni prędkość kątowa na wale od strony silnika, sprzęgła i przekładni przy takiej samej prędkości obrotowej tych elementów?
 W sumie jak się dwa x nad tym zastanowiłem --> to racja, bo to jest to samo tylko kwestia przeliczenia jednostek.
Zobaczymy jak pójdzie w Simlation. Ja mam SW 2009, ale wiem że w wersji 2010 Simulation jest w pewien sposób dostępny z poziomu SolidWorks Motion (analizy ruchu). Jak mi się nasunie jakieś pytanie to jeszcze wam trochę pomarudzę ;-). 
Pozdr. Łukasz
 
..
2010-06-21, 23:49
Pomógł 3 raz(y).
Witam ponownie. Jakoś dalej męcze ten cały zespół z tym sprzęgłem :-( na tym moim słabym sprzęcie :(.Zastanawia mnie jedno, dlaczego w Motion w analizie ruchu zadeklarowana siła w postaci momentu obrotowego jest w N*mm ?, podczas gdy zawsze moment podaje się wszędzie w N*m. Jeżeli w polu w którym domyślnie jest 100 N*mm, wpisze 484 i skasuje jedną literkę "m", to jak klikne gdziekolwiek indziej w FeatureManager to zamienia na 484000 N*mm ---> ok to zrozumiałe bo zamienia jednostki na mniejsze, które ma ustawione na stałe w tym polu. Podczas gdy moment w Simulation jest w N*m. To nie jakiś straszny problem, pytam z ciekawośći. 
Pozdrawiam Łukasz.
 
Panienka do wszystkiego
2010-06-22, 06:18
Pomógł 66 raz(y).
    X. Łukasz
    Witam ponownie. Jakoś dalej męcze ten cały zespół z tym sprzęgłem :-( na tym moim słabym sprzęcie :(.
   Zastanawia mnie jedno, dlaczego w Motion w analizie ruchu zadeklarowana siła w postaci
    momentu obrotowego jest w N*mm ?, podczas gdy zawsze moment podaje się wszędzie w N*m. Jeżeli w
   polu w którym domyślnie jest 100 N*mm, wpisze 484 i skasuje jedną literkę "m", to jak klikne
    gdziekolwiek indziej w FeatureManager to zamienia na 484000 N*mm ---  ok to zrozumiałe bo zamienia jednostki na mniejsze,
    które ma ustawione na stałe w tym polu. Podczas gdy moment w Simulation
    jest w N*m. To nie jakiś straszny problem, pytam z ciekawośći. 
    Pozdrawiam Łukasz.
Czesc Lukasz,   czemu w Nmm? - a no temu, ze rysujesz w mm. Jak zmienisz na m to bedziesz mial w Nm. Ale nie zmieniaj, tylko dopisz te trzy zera.   Pozdr. tomek
 
..
2010-06-22, 23:04
Pomógł 3 raz(y).
Chyba masz rację Tomek, widocznie rutyna robi swoje. Mam kolejne pytanie dotyczące sprzęgła. Czy samo sprzęgło elastyczne można jakoś zmesować w Simulation. Czy jest takie umocowanie dla tego sprzęgła, że będzie program wiedział że jest ono w ruchu obrotowym, tak jakby było zamocowane na wałkach ?. Chyba że układ ograniczyć jakoś do samych wałków po ubu stonach no i samego sprzęgła? A wyrzucić ten silnik, pompę i podstawę. To by stanowiło duże uproszczenie o którym Paweł wspominał. Doradźcie cosik bo nadal stoję w miejscu. W poprzednich postach pisałem o analizie w motion, ale chyba z tego nici, bo jak dam na wałek moment 484000 Nmm, do tego grawitację(już odpuściłem kontakty w samym motion)), ograniczyłem się tylko do wiązań nadanych w złożeniu, i symualcje ustawię na 10s to analizuje bardzo wolno (i tu sie kłania mój komputer stacj. procek 2,66Ghz, 2gb RAM to już w sumie dziadek), poza tym u znajomego na wersji 2010 próbowałem pokazać jeszcze naprężenia, wspól. bezp. etc, które wbudowane w motion - to też lipa bo wolno liczy. tak żle tak nie dobrze :-(
 
Panienka do wszystkiego
2010-06-22, 23:29
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,
 
a ja bym uproscil to sprzeglo. No bo to element dobrany na podstawie obciazen i przez "fabryke" obliczony i wykonany. Popatrzylem na Twoj obrazek - tutaj przyznaje od razu, ze zaden ze mnie expert od symulacji. To mnie w najblizszym czasie czeka. Podejrzewam, ze chcesz obejrzec sobie ta podstawe, na ktorej stoi motorek i pompa. I tak bym do tego podszedl - na plyte montazowa silnika i na uchwyty pompy odpowiednio "zaczepiony" moment max. silnika.
Co do komputera/szybkosci liczenia to pewnie lepsze byly by 4 Gb. Nie dam za to glowy ale te wszystkie "obliczonka" sa czasochlonne podobnie ja porzadny rendering.
Pozdr. tomek
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT