SolidWorks >> Wizualizacje >> Światło "uwiązane" do punktu?
Autor Wypowiedź
2011-07-15, 11:25
Pomógł 18 raz(y).
Tak się zastanawiam - tworzę światło i nadaję mu koordynaty.

Ale jak np. wydłużam detal to światło zostaje w tym samym miejscu.

Da się uwiązać światło do jakiegoś punktu?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-07-15, 11:38
Pomógł 405 raz(y).
Da się tylko zablokować do modelu ale nie można powiązać z punktami geometrii (np. wymiarując od wierzchołka).

Dlatego dodaje się je na samym końcu.
 
2011-07-15, 11:55
Pomógł 18 raz(y).
Czyli dla każdego projektu takiej samej części (np. ramię lampy o różnych długościach) trzeba extra przesuwać światło. Kolejna głupia rzecz w SW.



A jak najprościej ulokować punkt świetlny w żądanym miejscu?

Bo teraz robię to na piechotę, czyli wybieram narzędzie zmierz, klikam w punkt gdzie chcę umieścić światło, spisuję koordynaty na kartce, dodaję światło i przepisuję te dane. Da się prościej?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-07-15, 18:02
Pomógł 405 raz(y).
Oj tam głupia...

Dla mnie ta zasada jest ok, naprawdę można sobie poradzić. Nie znam wszystkich systemów ale w wielu działa to podobnie.

Trzeba by sobie wyobrazić realny pokój ze źródłami światła, źródła te nie zmieniają położenia ze zmianą oświetlanego obiektu. W przeciwnym wypadku musiały by istnieć relacje/wiązania definiujące położenia światła. I teraz pytanie, co się stanie jeżeli krawędź np. zostanie zaokrąglona - czyli zmieni się ID i położenie światła pozostanie nieaktualne.


Może powinieneś spojrzeć na to od drugiej str, kontroluj położenie obiektu względem stałe oświetlonej sceny. Albo dodaj źródło jako świecący obiekt - obecnie są dostępne materiały imitujące światło. Nie wiem co renderujesz ale ja nie dostzegam z tym problemów.
 
2013-03-15, 13:06
Pomógł 18 raz(y).
Wróciłem do tematu. Porażka z tymi światłami.

Mam element, który zmienia pozycję w złożeniu i jest źródłem światła. I za każdym przesunięciem modelu muszę przedefiniowywać światła. Bez sensu!
 
Panienka do wszystkiego
2013-03-15, 16:23
Pomógł 66 raz(y).
A zapytam glupio (tabula rasa) - nie mozna tego "swiatelka" wstawic do tej ruchomej czesci aby z nia jezdzilo?

Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-15, 20:33
Pomógł 405 raz(y).
   Mam element, który zmienia pozycję w złożeniu i jest źródłem światła. I za  każdym przesunięciem modelu muszę przedefiniowywać światła. Bez sensu!

Nie rozumiem, jest światełko i świeci, zmienia położenie - to co tu trzeba przedefiniowywać?
 
2013-03-18, 09:30
Pomógł 18 raz(y).
Hmmm, nie wiem, czy się rozumiemy.

Mam model, wstawiam w nim światło punktowe, na przykład:





Ale jak ten podzespół wstawię do złożenia, to juz nie świeci:





Czy ja robię coś nie tak?
 
Panienka do wszystkiego
2013-03-18, 10:12
Pomógł 66 raz(y).
Bylo o tym na CAD.de i CAD.pl... Tam wstawilem taka fotke. A tu masz ten file od kumpla. Ja nie mam tego pluga w 2007.



http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_21_447_5262.zip

Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-18, 11:00
Pomógł 405 raz(y).
Tadeusz, jeżeli wstawiasz światło punktowe to jest ono powiązane z dokumentem, a konkretnie z jego sceną. To oczywiste, że nie będzie widoczne w złożeniu.

Musiałbys wstawić z poziomu złożenia odnosząc się do części.

Inny sposób to taki, że nie wstawiasz światła, tylko dodajesz wygląd, np. diodę emitującą światło i wówczas będzie widoczne w złożeniu.
 
2013-03-18, 15:19
Pomógł 18 raz(y).
No i właśnie dlatego mi brakuje opcji powiązania położenia śwatła chociażby z wierzchołkiem/punktem.

I byłoby OK. A może jest tylko ja nie umiem?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-18, 16:18
Pomógł 405 raz(y).
Światło określone jest współrzędnymi x,y,z. Zatem widzę dwa rozwiązania, albo dodasz światło w złożeniu wiążąc do geometrii (nie do końca rozumiem, czemu tak nie możesz zrobić) albo zapisz schemat sceny oczywiście zawierający oświetlenie i załaduj go w złożeniu.
 
2013-03-19, 07:41
Pomógł 18 raz(y).
rozwiązania, albo dodasz światło w złożeniu wiążąc do geometrii (nie do końca rozumiem, czemu tak nie możesz zrobić)





A jak to zrobić, bo nie wiem...







Inny sposób to taki, że nie wstawiasz światła, tylko dodajesz wygląd, np. diodę emitującą światło i wówczas będzie widoczne w złożeniu.




To już próbowałem, ale wygląda to fatalnie no i włączanie/wyłączanie nie jest takie łatwe.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2013-03-19, 11:01
Pomógł 405 raz(y).
Jeszcze raz - możesz zablokować do modelu, ale chodzi o pozcyję w danej scenie a nie w danym dokumencie. Światło nie wędruje wraz z plikiem na wyższy poziom, np. do złożenia więc należy go zdefiniować w złożeniu (po lewej) a nie części.

 
2013-03-19, 13:33
Pomógł 18 raz(y).
A mogę prosić o przykład takiego złożenia?
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT