SolidWorks >> Zarządzanie dokumentacją >> Organizacja pracy (od projektu do zamówienia itd)
Autor Wypowiedź
2015-04-21, 18:29
Pomógł 0 raz(y).
Witam serdecznie kolegów i koleżanki.

Chciałem poruszyć temat organizowania sobie procesu projektowania i wszystkiego co się z tym wiaże. Czyli tworzenie listy materiałów, zamawianie, wyceny, przyjęcie zleconych towarów itp.

Chodzi o to że mam w firmie 1 stanowisko SW 2013 ( przynajmniej narazie).
Funkcja moja jest taka że zajmuje się w firmie wszystkim. Wszystkim, to znaczy: projekt, tworzenie rysunków wykonawczych złożeniowych, zapytania ofertowe, składanie zamówień itp.
Żeby to wszystko razem "spiąć" chciałem się jakos zorganizować.
Na tą chwilę największa bolączką jest dla mnie to że sporo czasu spędzam nad zamówieniami ( takie niby tylko zamówienia, a tyle czasu). Wszystko musi być dokładnie zaplanowane, rozpisane, zgrane w czasie.
Żeby sobie z tym poradzić zacząłem kombinowac przez tworzenie dostosowanych właściwości. Dzieki temu po ukończeniu projektu mogę sobie wszystkie elementy posortować , pogrupowac. Łatwiej jest się w tym wszystkim odnaleźć.
Tworzę sobie listy materiałowe, potem robie eksport do excela i tam sobie sotuję, klikam, ochaczam , zaznaczam.
Problem jest taki że robiąc eksport takiej listy traci się powiązanie, zawsze może się coś zmienić. Potem znów coś trzeba eksportować i potem jeszcze raz i robi się nam klka różnych plików z różnymi wersjami list itd.
Domyślam się że na moją bolączkę najlepszym lekarstwem jest pdm.
I teraz pytanie. Skoro mam sw 2013 to mam i pdm workgroup ( zaznaczam ze nigdy nie korzystałem z żadnego pdma).
Na ile taki pdm workgroup jest elastyczny i "otwarty" abym sam mógł sobie go skonfiguować.
Dokładnie chodzi mi o to że chcę potworzyć jakieś "filtry " dzięki którym będę mógł sobie pogrupować elementy projektu.
Może jakiś przykład z życia:

Mam projekt w którym jest kilkaset unikalnych części.
Najczęściej w moim projekcie można znaleźć:

Części z arkusza blachy - palenie laserem
Części standardowe - elementy toolboxa, silniki , taperlocki, siłowniki, koła pasowe zębate itp itd
Części standardowe (wymagające dodatkowej obróbki) - np - koło pasowe zębate wymagające otworu i rowka wpustowego
Części tylko obrabiane
Części obrabiane dzielę na takie, które będa wykonywane na : 1 tokarce, 2 frezarce, 3 na drucie itp
Części obrabiane dzielę także ze względu na materiał półfabrykatu: rury, pręty ciągnione, walcowane, płaskowniki itp

Każda z części ma przypisane odpowiednie dostosowane włąściwości ( wedłu powyższej listy)
Dzięki temu łatwiej mi wyszukac np: wszystkie standardowe części, lub części obrabiane które wykonane są z półfabrykatu typu rura, lub wyszukuję wszystkie elementy standardowe w zależności od dostawcy.


Czhiałbym sobie tak zorganizować pdma żeby mieć "pod ręką" wszystkie filtry.
Chciałbym móc odznaczać, że powiedzmy jakaś część złożenia jest w pełni ukończona i można przekazać do produkcji, lub jest skończona ale wymaga przetestowania

Chiałbym móc sobie "poodhaczać" wszystkie części które zostały wysłane do wyceny, ale i te które własnie zamówiłem.

Patrząć sobie w okienko takiego pdm bym wiedział co mam jeszcze do zrobienia, czy muszę coś dkokończyć rysować, czy muszę coś zamówić, czy już wszystkie zamówione części dotarły do mnie...itp itd.
Często się zdarza że wpada szef i mówi: Co mamy jeszcze do zrobienie ( narysowania, zamówienia) lub czego brakuje? Ja oczywiście najczęsciej cos tam wymienię ( to co zapamiętałem). Ale wiem że to jest mała część tego co jest naprawdę do zrobienia.
Najlepiej by było zrobić kilka kliknięć i pokazać szefowi czarno na białym i powiedzieć: szefie, tu gdzie nie ma ptaszków to nam jeszcze brakuje części

Myślę że dosyć jasno wytłumaczyłem na czym polega mój problem.
Proszę tylo mi nie proponować Pdm enterprise gdzyż wiem że na ta chwilę nie ma na to szans ( z wiadomych względów). Na początek szukam czegoś co pozwoli mi zaspokoić podstawowe potrzeby o których pisałem powyżej


Pozdrawiam

Marcin
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-21, 19:13
Pomógł 405 raz(y).
1. Eksport listy materiałów.

Zamiast zapisywać w formatach .*xls można zapisać jako .*csv. Plus jest taki, że po zmianie listy BOM można ponowanie w Excelu importować plik danych i aktualizować listę (bez utraty dotychczasowych rzeczy).

2. PDM.

Oprócz wielu zalet ma wiele wad, ale jeżeli znamy ograniczenia to da się tak ustawić proces projektowy, żeby wykorzystać możliwości programu.

Pierwsze i najważniejsze ograniczenie to brak możliwości kopiowania wprost projektu (folderu z plikami) tak jak w Windows. Każda część musi mieć unikatową nazwę.

Pozostałe rzeczy są do zrobienia, w Vaultadminie trzeba włączyć cykle i tam ustawić odpowiednie opcje. Co prawda często zmiana cyklu wiąże się ze zmianą uprawnień, ale w przypadku jednego człowieka (który będzie jednocześnie klientem i administratorem) będzie pełnić to inną rolę.

Ciężko coś konkretnie poradzić bo i pytanie dość ogólne..
 
2015-04-21, 19:26
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za odp.

Na ta chwilę najbardziej interesuje mnie zarządzanie tym o czym pisałem.
Czyli wszystko co związane z zamówieniami itp. Bardziej operacje "bazodanowe", mozliwość tworzenia raportów.
Chcę się "podłaczyć" do dostosowanych właściwości żeby móc dzieki nimi sobie sortować
Oczywiście mogę to robić na tabelach w listach materiałów, niestety jakoś to do mnie nie przemawia do końca. wszystko się "rozmywa"
Jesli chodzi o uprawnienia to nie ma to dla mnie kompletnie żadnego znaczenia - skoro jestem sam.

Pozdr
 
2015-04-21, 19:37
Pomógł 0 raz(y).
Proste pytanie.

Czy workgroup pdm umożliwi mi takie operacje sortowania, raportowania?
 
2015-04-21, 19:56
Pomógł 0 raz(y).
Oczywiście myślę że z czasem i tak mnie dopadnie jakiś enterprise pdm.
Ale jak wiadomo każdy zaczyna od zera.
Muszę najpierw szefostu pokazać co mozna zrobic takim narzędziem , na ile to usprawnia pracę itd..
A potem to już wiadomo, zwsze łatwiej przekonać...
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-21, 21:08
Pomógł 405 raz(y).
Nie jestem przekonany, że workgroup Tobie pomoże...raczej jest to dodatek do ogarnięcia zespołu projektantów niż do organizacji zamówień.
 
2015-04-21, 21:13
Pomógł 0 raz(y).
No własnie...

Takiej oczekiwałem odpowiedzi.
Tzn obawiałem się że bc może workgroup wcale nie będzie dobry do tego co ja chcę...

A więc jakie jest lekarstwo na moje zachcianki?
Chyba jakies sposoby na to są?
Nie wierzę ze pierwszy o tym pomyślałem
 
2015-04-21, 21:41
Pomógł 0 raz(y).
A jak to wygląda w praktyce?
Tzn, jakie jest Twoje doświadczenie w tej kwestii? Co ty byś wykorzystał na moim miejscu. A może z czegoś korzystasz?
Albo, z czego korzystają inne firmy, te które są już doświadczone?


Pozdrawiam
 
Wykonam każde makro w SolidWorks
2015-04-22, 16:33
Pomógł 12 raz(y).
p. Marcinie,

Jeszcze tylko dopytam o jedną kwestię i odpiszę wyczerpująco na Twoje pytanie ;)

Czy w firmie korzystacie z jakiegoś ERPka czy w grę wchodzi tylko excel?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-04-22, 16:40
Pomógł 405 raz(y).
    Suchomski Marcin
    A jak to wygląda w praktyce?
    Tzn, jakie jest Twoje doświadczenie w tej kwestii? Co ty byś wykorzystał na moim miejscu. A może
    z czegoś korzystasz?
    Albo, z czego korzystają inne firmy, te które są już doświadczone?

Ja mogę tylko pisać o tym, co widziałem w różnych firmach. Enterprise jest o wiele bardziej rozbudowany i opiera się na bazach danych, czygo oczywiście nie ma Workgroup, ale cały czas to PDM, a nie ERP, a zdaje się że Ty szukasz tego drugiego. Czyli nie chodzi o uprawnienia użytkowników (bo jest 1), podział na projekty, dodawanie poprawek (tworzenie wersji rozwojowych) tylko o integrację z systemem zamówień.

Tu już lepiej by się wypowiedziały osoby, które tego używają na co dzień.
 
2015-04-24, 07:49
Pomógł 0 raz(y).
Nie korzystamy z ERP

Jest tylko Excell

Poszperałem coś tam w necie i stwierdzam że chyba potrzebuję jakiegoś MRP.

Czyli coś takiego:

http://www.pedyn.com/access/

Trrzeba chyba odkopać accessa i samemu coś zbudować, pod siebie
 
Wykonam każde makro w SolidWorks
2015-05-09, 18:40
Pomógł 12 raz(y).
Jakby tak mocno się uprzeć to można tak zorganizować sobie prace w SOLIDWORKSie, że excel wystarczy.
Usprawnienie mogłoby wyglądać np. tak.
Zdecydowanie podstawą byłyby właściwości i ich systematyczne uzupełnianie o to co najważniejsze.Na początku podzieliłbym wszystkie komponenty na typy i zarezerwowałbym na to jedną właściwość np. Type. W tej właściwości zapisywałbym czy jest to część standardowa (z Toolboxa), kupowana czy też wytwarzana u "Nas".
W zależności od tego podziału utworzyłbym strukturę w drzewie złożenia SOLIDWORKsa. Do folderów powrzucałbym części standardowe i kupowane a te, które mają zostać wykonane u "Nas" zostawiłbym poza folderami.
W przypadku części wytwarzanych u "Nas" to rezerwujemy kolejną właściwość, aby zapisać do niej typ/obróbkę np. blacha, części toczone, frezowane, rury, wydruk 3D, guma itp. Dodałbym jeszcze jedną właściwość, w której zapisywałbym status np. wyślij na produkcję, wysłano, wróciło, do malowania, gotowe czy coś takiego - chociaż to mogłoby być już robione w samym excelu wraz z zapisaniem odpowiedniej daty.
Do zarządzania właściwościami wystarczyłaby porządnie opracowana karta właściwości lub makro np. https://www.youtube.com/watch?v=5_zfTUF84zg
Do sortowania komponentów w drzewie SOLIDWORKSa z możliwością dodawania do folderów komponentów w zależności od wybranej właściwości użyłbym makra SortTree - https://www.youtube.com/watch?v=VUmYRjy2xlY . Można również ręcznie.
Do wygenerowania excela użyłby makra ExcelBOM2, które można swobodnie poustawić https://www.youtube.com/watch?v=f_HRhrJz3T4#t=244 . Akurat to stary filmik, ale w nowej wersji można wygenerować to co chcemy np. tylko części z właściwością Status = wysłano, tylko części z folderu w drzewie, wszystko, wszystko z pominięciem folderów itp. Można oczywiście przez export w SOLIDWORSIE i filtrować już w samym excelu.
Do większości ERPków da się zaimportować excela. Oczywiście musi być specjalnie przygotowany. Ostatnio udało się w kilku firmach zintegrować za pomocą excela SOLIDWORKSa z http://planowanieprodukcji.pl/o-plan-de-campagne/
 
2015-05-20, 12:36
Pomógł 0 raz(y).
No właśnie się uparłem i robię to z użyciem offica.
A dokładnie robię export tabeli do excela.
Plik z excela z kolei importuję do accessa.
Narazie jestem w fazie tworzenia odpowiedniej struktury bazy , oraz tworzenia odpowiednich dostosowanych własciwości. Jeśli chodzi o dostosowane własciwości to trzeba porobić trochę prób. Z czasem się okazuje że pewne z nich są niepotrzebne albo trzeba stworzyć coś nowego
Ale już na samym początku widac że to całkiem fajnie działa z accesem. Tworząc odpowiednie kwerendy można sobie całkiem szybko pogrupować wszystko. W excelu tez niby można ale w accesie jest to bardziej przejżyste.
Porobiłem sobie różne pola, np: zamówiony, wysłany do wyceny, dostarczony, gotowy itd.
Przy kilkuset częsciach w projekcie nie mozna było tego ogarnąć. Teraz jest znacznie lepiej.
Fakt też jest taki że trzeba na bieżąco pilnować wszystkiego i "odhaczać " sobie. No ale tego nie da się uniknąc w żadnej aplikacji.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT