SolidWorks >> Modelowanie części >> Określanie masy i kształtki części
Autor Wypowiedź
2014-01-23, 00:12
Pomógł 0 raz(y).
Cześć! :)
Potrzebna mi pomoc w dwóch kwestiach.
1.
Jak mogę określić masę danego elementu(elementu bryłowego) ? Nie chodzi mi o określanie materiału albo gęstości, ale o konkretną masę.

2.
Mam narysowaną obudowę składającą się z płaskich części ze sklejki. Chciałbym teraz z modelu 3D wydobyć "kształtki", które będę mógł wydrukować i na podstawie których wytne obudowe (ręcznie).


Dziękuję bardzo za pomoc :)
 
DPStoday.pl | CSWI CSWE SOLIDWORKS Aplication Elite
2014-01-23, 08:09
Pomógł 18 raz(y).
Witam,
1. Jesli chodzi o masę musisz wejść karta Oceń-> Właściwości masy. Jest ona uzależnione od zastosowanego materiału.
2. Dobrym narzędziem do tego będzie operacja Podziel. Znajdziesz ją w menu rozwijalnym Wstaw-> Operacje-> Podziel.
 
2014-01-23, 08:18
Pomógł 18 raz(y).
Ad1. Albo nadasz materiał (gęstość) i masa wyliczy się sama, albo objętość podzielisz sam przez gęstość materiału.

Obie wartości znajdziesz w zakładce OCEŃ - Właściwości masy. Albo w menu Narzędzia - Właściwości masy.



Ad2. Czy obudowa jest złożeniem (każda część to osobny part)? Czy może jest to jeden element?

Jeśli złożenie to po prostu na rysunek wrzucasz po kolei widoki każdego parta.

Jeśli część to przy tworzeniu każdego kolejnego elementu trzeba było odznaczyć "scalaj" i potem na rysunek wrzucać widok nie całości, ale pojedyńczego obiektu. Albo jak radzi łukasz podzielić gotowy model na poszczególne obiekty.
 
2014-01-23, 19:28
Pomógł 0 raz(y).
Mój model wygląda tak -


1.Mogę ustawić bezpośrednio mase w Oceń-Właściwości masy- Skoryguj właściwości masy - ale tylko dla całej części.
Przy wyborze pojedyńczego obiektu bryłowego przycisk ten pozostaje nieaktywny :|
Przy wyborze pojedyńczego obiektu bryłowego nie mam możliwości zmienienia niczego w "Właściwości masy"

2. Mój model to pojedyńcza część, i przy tworzeniu każdego modelu odznaczałem scalaj. Teraz mam kilka osobnych obiektów bryłowych- każdy jest inną ścianą obudowy.

Udało mi się osiągnąć mój cel w rysunku dla każdej części tworząc osobny "Widok modelu" a potem w "Konfiguracja odniesienia-Wybierz obiety" wybieram tylko jedną ze ścian. Na końcu powstaje mi 6 widoków rysunku - osobno dla każdej ściany.

W sumie osiągnąłem to co chciałem, ale może jest jakiś prosty sposób, a mi chodzi przede wszystkim o to, żeby się nauczyć :)
I jeszcze została sprawa masy (chodzi mi o określenie masy "Kamerki" czyli tego co jest wewnątrz obudowy ;) )
 
SolidWorks , AutoCad, SprutCam
2014-03-05, 19:33
Pomógł 0 raz(y).
Ja robię to tak



 
.
2014-03-06, 07:51
Pomógł 52 raz(y).
Najprościej jest zamienić tą część na konstrukcję spawaną ( Menu>Wstaw>Konstrukcje spawane>Konstrukcja spawana).
Pojawi się wtedy 'Lista elementów ciętych' w której można sobie wprowadzić właściwości i odczytywać wartości dla każdej bryły osobno.
Dla każdej bryły można wprowadzić inny materiał i właściwości w liście będą aktualizowane.
Jeśli chodzi o drugą sprawę to mając listę elementów ciętych można zapisać każdą bryłę do osobnej części i co ważne zachowane jest połączenie z bryłą w części źródłowej, czyli wszystkie zmiany geometrii w części z konstrukcją spawaną się przenoszą do tej nowej.

PS
I nie przejmuj się , że to jest ze sklejki, w SolidWorksie można spawać wszystko :D
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-03-06, 10:59
Pomógł 405 raz(y).
W mojej ocenie takie coś najlepiej robić jako elementy blaszane. Róźnica w podjeściu jest żadna, po prostu zamiast wyciągnięcia dodania jest odgięcie bazowe.

Po zaktualizowaniu mam wszystkie grubości w tabeli, rozmiar przygotówki i realny rozmiar elementu, masę i materiał oczywiście też można pobrać.



Ps. Jeżeli na początku wciśniesz przycisk na karcie konstrukcji spawanej - to program automatycznie wyłącza scalanie wyników. Na końcu możesz tę ikonę usunąć, folder listy elmentów ciętych zmieni sie na obiekty bryłowe.
 
2014-03-22, 00:51
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

Pozwole sobie podłączyć się do tematu. Mam niejako podobny problem. Mianowicie mam model jak ponizej i chciałbym aby talerze byly wykonane z ogólnie mówiąc gumy a okucia metalowe. Jak mogę ustawić aby jeden składał się z dwuch materiałów?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-03-22, 08:22
Pomógł 405 raz(y).
W częściach wieloobiektowych (jak np. konstrukcja spawana) można przypisać materiał niezależnie każdemu obiektowi. Musisz więc mieć dwa niepołączone obiekty.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT