SolidWorks >> Modelowanie części >> Gięcie profilu
Autor Wypowiedź
2014-07-21, 10:52
Pomógł 0 raz(y).
Witam.

Potrzebuję wygiąć profil zamknięty (spłaszczoną rurkę) który w rzeczywistości będzie wykonany z blachy a następnie zgrzewany. Wygięcie będzie powstawać wskutek uderzenia stempla, na prasie mimośrodwej a więc dojdzie w miejscu uderzenia do spłaszczenia materiału. Wartość podgięcia to około 20 stopni wględem podstawy. Na obrazku zaznaczyłem na czerwono linie gięcia. Ktoś ma pomysł w jaki sposób wykonać taki model? Próbowałem już różnymi sposobami ale z mizernym skutkiem...

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i rady.
Pozdrawiam.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-07-21, 11:35
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli to ma tylko wyglądać to możesz użyć operacji gięcia i deformacji. A najlepiej dołącz obrazek, jak to wygląda po tej operacji technologicznej.

Na pewno nie da się tego zrobić modułem blach ponieważ nie można zginać w dwóch płaszczyznach, wiec cokolwiej uzyskasz raczej będzie miało charakter wizualny.
 
2014-07-21, 12:49
Pomógł 0 raz(y).
Pawle, podsyłam zdjęcie tak jak prosiłeś żeby zobrazowac jak wygląda to w rzeczywistości.
Prosiłbym Cię jeszcze o jak najbardziej szczegółowy opis użycia operacji o których piszerz z tego zględu że dotychczas miałem z nimi mało doczynienia...

 
Engineer of old school
2014-07-22, 11:53
Pomógł 20 raz(y).
Można to uzyskać w Simulation. Jest tam taka opcja w wynikach Narzędzia wyników
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-07-22, 17:04
Pomógł 405 raz(y).
Dla mnie to typowa deformacja (naciśnięcie) obiektem. W rzeczywistości też tak samo to powstaje, natomiast nie będzie do miało nic wspólnego z symulacją odkształcenia.
 
2014-07-24, 08:34
Pomógł 0 raz(y).
W takim razie Pawle byłbyś w stanie podpowiedzieć mi jak to wykonać?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-07-24, 11:20
Pomógł 405 raz(y).
Myślałem, że mogę normalnie wykonać deformację naciskając obiektem, ale działa to sensowanie tylko dla płaskich elementów a nie rur.



Więc ostatecznie zrobiłem to deformacją krzywa-krzywa:



model mogę wrzucić ale mam w SW2014.
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2014-07-24, 11:22
Pomógł 13 raz(y).
Nie wiem czy dokłądnie o to chodziło ale zrobiłem szybką symulację nieliniową.
Jako iż nie można chyba tutaj wrzucać filmów więc link do FB.

https://www.facebook.com/photo.php?v=730730883632023&set=vb.146404372064680&type=2&theater
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-07-24, 15:38
Pomógł 405 raz(y).
Cezary, nie jestem przekonany że ktoś będzie symulował kawałek rury w pakiecie Simulation Premium za kilkanaście tys. €, no chyba że istotą pytania była chęć wykonania analizy... to, że zdeformowany model po obliczniu można zapisać to oczywiście fajna sprawa.

Już na forum był kiedyś temat jak wykonać spłaszczenie rury do połączenia z inną rurą (jak np. w niektórych kierownicach) - nie jestem przekonany, że jest to temat do ugryzienia pakietem symulacyjnym.
 
Elite Application Engineer CAE/CAD/IT
2014-07-24, 15:40
Pomógł 13 raz(y).
Oczywiście że to bardzo trudna i kosztowna droga. Ale daje napewno realną zmianę grubosci materiału. Nie wiem tylko po co modelować detal po gięciu w taki dokłądny sposób.
 
2014-07-24, 22:48
Pomógł 0 raz(y).
Jestem wdzięczny za wasze zaangażowanie, mimo Twoich chęci Cezary niestety ale nie będę mógł wykonac tego metodą przedstawioną przez Ciebie...

Pawle, mam wrażenie że uzyskałeś kształt odgniecienia (deformacji) o który mi chodziło ale nie wydaje mi się aby jeden z końców tego elementu podniósł się po wygięciu (w moim przypadku o około 15-20 stopni). Element nadal pozostał "prosty". Jeśli wrzucenie pliku z modelem nadal niestanowi dla Ciebie problemu to był bym Ci wdzięczny za udostępnienie mi go.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-07-25, 10:53
Pomógł 405 raz(y).
Rzeczywiście model nie jest ugięty - ale to z kolei można rozwiązać operacją Gięcie.

Wszystko zależy od tego, jaki jest cel - jeżeli tylko wizualne przedstawienie - to myślę, że jest to do wykonania w miarę prostymi środkami.

Jeżeli jakakolwiek forma analizy - to pozostaje użycie Simulation.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_1582_6748.sldprt
 
2014-07-25, 12:33
Pomógł 0 raz(y).
Celem jest wizualizacja a więc można pozstać przy łatwiejszych środkach. Sróbuję wykonać ten model z uwględnieniem podpowiedzi zamieszczonych tutaj. W razie problemów będę pisał...

Jeszcze raz wielkie dzięki za zainteresowanie!
 
profesjonalny opis
2014-09-27, 10:36
Pomógł 0 raz(y).
W jaki sposób zgiąć profil obustronnie na pewnej odległości mierząc od czoła, aby uzyskać konkretny wymiar zewnętrzny lub wewnętrzny rury?
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT