SolidWorks >> Modelowanie części >> Zmiana płaszczyzny
Autor Wypowiedź
2015-01-15, 12:00
Pomógł 0 raz(y).
Witam !

Właśnie zabrałem się za pracę z SolidWorks'em i napotkałem na problem. Kiedy importuje gotowy model (obudowy) do Solid'a to jest on położony na jakieś płaszczyźnie (sygnalizacja cieniem). Moje pytanie brzmi: Jak zmienić płaszczyznę na której model ma stać ? Mój model aktualnie jest do góry nogami. Bardzo proszę o odpowiedź.

Z poważaniem
Dawid Świderski
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-15, 12:34
Pomógł 405 raz(y).
A w jakim celu ta zmiana?

Pytam, czy chodzi o zmianę orientacji (co jest widokiem od góry, lewej itp.) czy o fizyczną zmianę położenia obiektu. Każda z nich jest możliwa.

A może chodzi o zdefiniowanie podłogi pod kątem renderingu - to jeszcze inaczej się robi.
 
2015-01-15, 12:58
Pomógł 0 raz(y).
Chodzi o zmianę płaszczyzny podłogi :) Na razie podłogą jest góra mojego modelu.
 
SOLIDWORKS 2018
2015-01-15, 15:05
Pomógł 43 raz(y).
Hmmm,

Spróbuj najpierw właczyć Photoview360. Tzn. menu narzędzia/dodatki.




Potem menu PhotoView360/edytuj scenę i tu pokombinuj.

 
2015-01-15, 16:46
Pomógł 0 raz(y).
Działa :) ale kiedy otworzę jedną z części z modelu to jest ona znowu na domyślnej chyba płaszczyźnie. Trudno, będę się musiał przyzwyczaić :P Dzięki za pomoc
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-15, 17:03
Pomógł 405 raz(y).
Zmieniając podłogę w złożeniu dotyczy to tylko tego pliku, w każdej części trzeba to zrobić oddzielnie. Ale to konieczne?

W sumie ma to zastotowanie podczas renderowania, bo nie sądze żeby ktoś pracował z włączonym cieniem czy odbiciami...
 
2015-01-15, 19:13
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

Żeby nie zakładać nowego tematu, podepnę się tutaj.

Czy jest możliwość w złożeniu (plik importowany) zmienić globalne płaszczyzny tak, aby podstawa pieca leżała na płaszczyźnie dolnej, zaznaczam, że nie ma żadnych wiązań w tym złożeniu (STEP). Z tego co pamiętam, kiedyś chyba kolega Paweł, to pokazywał ale już nie pamiętam.

Sytuacja jest taka, że ten piec w widoku izometrycznym leży na boku i w dodatku jest w osi (pionowa pieca) skręcony o około 37 stopni. Chciałbym, aby podstawa leżała na płaszczyźnie dolnej a ściany mogą być zdefiniowane do płaszczyzny prawej i przedniej.

Gdyby były wiązania to nie problem, ale w tym przypadku ?

Pozdrawiam.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-15, 20:15
Pomógł 405 raz(y).
Wstaw nowy układ współrzędnych wyrównując go tak, jak oczekujesz że będzie zorientowane złożenie. Następnie zapisz plik jako parasolid wybierając w opcjach nowy układ i później oczywiście otwórz i nadpisz piliki.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-15, 20:18
Pomógł 405 raz(y).
Albo jeszcze inaczej, wstaw złożenie do nowego złożenia, dodaj w nim wiązania ustwiając odpowiednio pozycję. Następnie klikając prawym na podzłożeniu wybierz > rozłóż podzespół :)
 
2015-01-16, 20:15
Pomógł 36 raz(y).
Witaj Pawle.

Gdzie mogę znaleźć wstaw układ współrzędnych ?

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-16, 20:19
Pomógł 405 raz(y).
Tam gdzie płaszczyzna, menu Wstaw > geometria odniesienia > układ współrzędnych lub na karcie operacji.
 
2015-01-16, 20:33
Pomógł 36 raz(y).
    Kęska Paweł
    Tam gdzie płaszczyzna, menu Wstaw   geometria odniesienia   układ współrzędnych lub na karcie
    operacji.

Można jakiegoś Print Screen ? Widzę, że można także triadą. Ale myśle, że Twoje rozwiązanie będzie lepsze.

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-16, 22:51
Pomógł 405 raz(y).
Przenieś triadą nie służy do definiowania układu tylko do przenoszenia (tyle, że wybranych komponentów).



I podczas zapisu do parasolida wybierasz opcje i wskazujesz ów układ.

 
2015-01-17, 00:33
Pomógł 36 raz(y).
Pawle.

To jest u mnie w pracy pierwszy taki przypadek, ale być może będzie i następny. A więc, wytłumacz mi Pawle (i potomnym także) jak zmienić cały układ globalnych płaszczyzn względem (ścian, powierzchni, czy też szkicu, a może i nawet płaszczyzn) importowanego modelu. Wielka prośba, żeby było to jasne (może na YT) lub tu:

http://www.szkoleniasolidworks.pl/?k=videotutoriale

p/s

Zrobiłem złożenie ze złożenia w SW2013, zapisałem jako Parasolid, ale jest problem otwarcia tego pliku w tejże wersji, mogę otworzyć w SW14 i SW15, (co jest tego powodem) Czy jest jeszcze jakaś inna możliwość ? Pytam, bo mając przypisane wlaściwości dla wszystkich elementów złożenia (blachy, śruby, profile, itd.) i zapisując model jako Parasolid, te właściwości się traci.

Pozdrawiam. KK
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT