SolidWorks >> Modelowanie części >> Problem z przeciągnięciem punktu
Autor Wypowiedź
2015-01-26, 23:32
Pomógł 0 raz(y).
Witam wszystkich forumowiczów po raz pierwszy!

Mam pewien problem, wydaje mi się że przeszukałem neta już na prawo i lewo i niestety nie znalazłem rozwiązania więc bardzo proszę o pomoc.

Przy tworzeniu nowego szkicu na płaszczyźnie górnej używam funkcji Konwertuj elementy aby wykonać rzut, na tą płaszczyznę, wcześniej utworzonej krzywej (ze szkiców na płaszczyźnie górnej i prawej).
Po wykonaniu rzutu krzywej na płaszczyznę potrzebuję przesunąć jeden punkt wzdłuż tego rzutu aby wykonać wyżej wymieniony szkic.
Niestety nie udaje się to i wyskakuje komentarz: "Nie można przeciągnąć. Wybrany element jest nieruchomy".
A wiem że w jakiś sposób jest to możliwe ponieważ zaobserwowałem to na tutorialach anglojęzycznych.
Używam SW 2013

Mam nadzieję że w miarę jasno wytłumaczyłęm problem

bardzo proszę o pomoc
pozdrawiam
 
2015-01-27, 06:49
Pomógł 3 raz(y).
Witam,

jeżeli konwertowałeś rzut z innej płaszczyzny to są one powiązane między sobą relacjami.Aby przesunąć punkt musisz usunąć relacje wspólnych punktów.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-27, 07:29
Pomógł 405 raz(y).
Żeby podpowiedzieć coś więcej w konkretnej sytuacji to poprosimy o screena.
 
SOLIDWORKS 2018
2015-01-27, 09:34
Pomógł 43 raz(y).
Myślę, że po prostu trzeba relacje szkicu usunąć (tego rzutowanego).

Tu trzeba włączyć, żeby relacje pokazać:



albo PPM na szkic i



I potem usunąć (klik+delete). Wtedy szkic z całkowicie zdefiniowanego staje się edytowalny (niedodefiniowany).

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-01-27, 09:40
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli krzywa jest czarna (a jest) to należy usunąć relacje. Samą krzywą (całą) można przenosić za pomocą operacji Przenieś elementy. Jeżeli krzywa jest splajnem i chcesz przesunąć jakiś punkt splajnu, trzeba go wcześniej uprościć.
 
2015-01-28, 23:24
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za zainteresowanie.

Niestety problem jest nadal aktualny. Po konwertowaniu krzywej na płaszczyznę jako element szkicu i usunięciu relacji (tak jak radziliście) gdy chcę przeciągnąć punkt końcowy (wzdłuż) aby od tego punktu kontynuować szkic to przemieszcza mi się cały rzut krzywej, a nie tylko punkt wzdłuż niej :/
 
SOLIDWORKS 2018
2015-01-29, 07:35
Pomógł 43 raz(y).
Wrzuć obrazek/plik. Może coś poradzimy. Myślę też, że może użyłeś opcji "przenieś elementy" zamiast po prostu kliknać/przytrzymać punkt i go przenieść.
 
2015-01-29, 09:12
Pomógł 3 raz(y).
Usuń tylko relacje wspólnych punktów które chcesz przesuwać.
 
2015-01-31, 17:10
Pomógł 0 raz(y).
Wrzucam linka

https://www.youtube.com/watch?v=PuppqhY00w4

problem zaczyna się 1:38:40, a przeniesienie punktu dokładnie 1:38:48

i krzywa jest czarna czyli jak rozumiem nie chodzi o usunięcie relacji



dzięki wielkie
 
SOLIDWORKS 2018
2015-01-31, 22:41
Pomógł 43 raz(y).
No nie wiem, u mnie działa jak na filmie. Nie trzeba zadnych relacji usuwać. Czy aby w dobrym widoku ten pkt przesuwasz? Albo na dobra plaszczyzne rzutujesz?
 
2015-02-01, 22:13
Pomógł 0 raz(y).
tak, wszystko się zgadza.

Normalnie nie mam pojęcia w czym tkwi problem :/

Będę próbował dalej...
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT