SolidWorks >> Modelowanie części >> Tworzenie flanszy wg ISO 15138
Autor Wypowiedź
2015-05-26, 10:02
Pomógł 0 raz(y).
Witam. Mam problem z utworzeniem działającej flanszy z otworami wg ISO 15138. Udało mi się zamodelować flanszę z otworami przy użyciu równań. Gdy zmieniam dwa wymiary ( nominalne wymiary wnętrza flanszy) solidworks przelicza położenie otworów, szerokość flanszy itd. Problem pojawia się gdy chcę wprowadzić konfiguracje. Przy każdej zmianie konfiguracji muszę dwukrotnie przebudować model. Ponadto, gdy stworzę rysunek 2d danej flanszy, i chcę żeby był on uniwersalny, tzn zmieniam konfigurację części i chcę aby rysunek 2d się zaktualizował, to flansza całkowicie znika. Wydaję mi się że jest to spowodowane tym, na poziomie rysunku 2d, model części nie jest otwarty i nie przelicza równań. Zna ktoś może jakieś dobre rozwiązanie takiego problemu?? Używam solidworksa 2013. Poniżej zdjęcie równań zastosowanych przy modelowaniu flanszy.



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-05-26, 10:33
Pomógł 405 raz(y).
Włączona jest automatyczna kolejność, więc to nie to. Z konfiguracjami to jest tak, że dopiero do SW 2014 lub 2015 w obrębie konfiguracji można stosować różne równania, w starszych wersjach z poziomu konfiguracji można było sterować tylko statusem wygaś/przywróć dane równanie (a nie jego składnią). Więc nie jestem przekonany co do słuszności takiego podejścia (albo równania albo konfiguracje).

Co do rysunku, pewnie to się z tym wiąże z tym co wyżej, ale nie jest konieczne ładowanie modelu, jeżeli konfiguracje miały opcję oznacznie przebuduj/zapisz. Czyli jakby każda konfiguracja jest przebudowana z wartościami parametrów przypisanymi do niej.

Ciężko bez pliku coś więcej napisać.
 
2015-05-26, 10:50
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję za odpowiedź.

Udało mi się załączyć plik
Jeżeli chodzi o opcję przebuduj zapisz, próbowałem zarówno z nią jak i bez niej. Bez niej musze dwa razy przycisnąć przebuduj, z nią tylko raz. Przy drugim razie dopiero przelicza szereg otworów.



Sprawdziłem jeszcze raz i mam jednak wersję 2014 solidworksa. Mój błąd

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_1946_7695.sldprt
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-05-26, 11:12
Pomógł 405 raz(y).
Plik działa poprawnie, w sensie że po zmianie konfiguracji zmienia się model bez konieczności przebudowy, to samo w rysunkach. Nawet po dodaniu nowej konfiguracji działa mi to.

Upewniłbym się, czy jest włączona automatyczna aktualizacja widoku, choć to włączone powinno być w standardzie.
 
2015-05-26, 11:38
Pomógł 0 raz(y).
To w takiem razie nie wiem dlaczego ze mną nie chce współpracować. Prosiłbym jeszcze o przerzucenie tej flanszy na rysunek 2D i przy 2D zmiane konfiguraji. Jeżeli okaże się że Panu przelicza bez problemu to będzie znaczyło że mam złe ustawienia solidowrksa.

Z góry dziękuję

Pozdrawiam
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-05-26, 12:00
Pomógł 405 raz(y).
Na początku kiedy nie wiedziałem nic o wersji otierałem plik w SW2015 - i tam potwierdzam, działa wszystko w rysunku poprawnie. Natomiast w wersji SW2014 niestety w rysunku model po zmianie konfiguracji zawiera błędy. W drzewku widać, że chodzi o równania.

Spróbuję znaleźć przyczynę.
 
2015-05-26, 12:05
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję bardzo za pomoc. Podobnie jest przy pracy ze złożeniami. Po zmianie konfiguracji nie przeliczy w ogóle równań.
 
2015-06-01, 09:10
Pomógł 0 raz(y).
Witam Panie Pawle,

Chciałbym się zapytać, czy znalazł Pan może jakieś rozwiązanie mojego problem, oczywiście poza aktualizacją solidworksa do wersji 2015:)



Pozdrawiam
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-06-01, 09:30
Pomógł 405 raz(y).
Niestety nie znalazłem przyczyny. Proponuję poruszyć temat u dostawcy oprogramowania.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT