SolidWorks >> Modelowanie części >> Wypełnienie przestrzeni w modelu
Autor Wypowiedź
2015-07-28, 11:23
Pomógł 0 raz(y).
Witam
Na początku chciałbym przeprosić jeżeli umieściłem temat w niewłaściwym dziale. Jestem początkującym użytkownikiem i nie znam profesjonalnego określenia mojego problemu - może się to wiązać z niedopasowanym tematem.

Teraz opiszę mój problem:

Miałem do zaprojektowania wypraskę dla obrabiarki CNC pod konkretny model, który też zaprojektowałem.
Jako początkowy użytkownik SW nie wiedziałem o narzędziach do form oraz o modelowaniu powierzchniowym.

Zamodelowałem obiekt 3D pod który będzie tworzona tzw. wypraska. Model tworzyłem za pomocą podstawowych operacji: tworzyłem płaszczyznę, rysowałem szkic a następnie w zależności co chciałem osiągnąć wyciągałem bądź obracałem etc. na końcu zaokrąglałem krawędzie.
Tak wygląda model pod który będzie tworzona ta wypraska:



Aby stworzyć tą wypraskę/formatkę zrobiłem tak, że narysowałem szkic na jednej z płaszczyzn oraz wyciąłem przez obrót. Następnie jeżeli zostały mi jakieś ścianki zbędne usuwałem je za pomocą polecenia: Usuń ścianę w zakładce Powierzchnie. Tak o to z modelu 3d zacząłem robić wypraskę. Teraz chcę wypełnić przestrzeń wewnątrz między ramionami a podstawą- tak aby otrzymać obiekt wypełniony w środku.




Mając taki model zacząłem kombinować jak wypełnić tą przestrzeń. Znów zrobiłem szkic między ramionami, wyciągnąłem go a następnie zbędne części usunąłem przez wycięięcie przez obrót. Wszystko fajnie ale mam pustą przestrzeń od spodu tu, gdzie są ramiona. Na górze musi być małe wgłębienie na ramiona.






Prróbowałem już operacji odciśnięcia, gniazda, połącz/wytnij, oraz próbowałem zaprojektować formę na model 3d i z niego wyciągnąć tą "wypraskę". Wydaje mi się, że ze względu na brak wiedzy o modelowaniu powierzchniowym mam z tym taki problem, czy można te obiekty przekształcić na obiekty bryłowe?


Trochę zamieszania ale wracając do sedna i najważniejszej sprawy- wie ktoś jak wypełnić przestrzeń między ramionami tej "wypraski"- zdjęcie z czerwonym obiektem.

Pozdrawiam,proszę o wyrozumiałość oraz dziękuję z góry za odpowiedź.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-07-29, 12:26
Pomógł 405 raz(y).
Dzięki za obrazki - one wiele wyjaśniają.

Więc tak, do stworzenia części formujących detal można używać narzędzi do form. Nie mniej jest to na tyle prosty detal, że można pewnie to zrobić operacjami Boolea czy nawet odciśnięciem.

Czy Twoje pytanie dotyczy tego, jak dla tej części trójramiennej wykonać matrycę i stempel???

Jeżeli tak to na pewno nie robi się tego w zaprezentowany przez Ciebie sposób.



Polecam: http://help.solidworks.com/2014/polish/SolidWorks/sldworks/c_Mold_Design.htm?id=223e29e5d7dd40868fad474c18290d55#Pg0



https://www.youtube.com/watch?v=1Gdg-N-hUBY
 
2015-07-29, 15:51
Pomógł 0 raz(y).
Moje pytanie dotyczy tego, jak zrobić samą matrycę - "fałszywkę" dla obiektu poniżej. Ramiona muszą w nią wchodzić na około 2 mm.


Studiowałem już te materiały (wieczorem jeszcze raz na nie zerknę) lecz jakoś nie mogłem osiągnąć końcowego efektu. Właśnie też myślałem nad operacją odciśnięcia..

Nie wiem czy dobrze się do tego zabierałem:
W złożeniu importowałem poniższą część(1) oraz drugą(2) (koło o średnicy częsci(1) i wyciągnięte na wysokość ramiona +2 mm od poziomej częsci ramienia.
Następnie włączałem edycję częsci(2) w której chciałem zrobić odciśnięcie.

Wstaw >Operacje > Odciśnięcie
Jako obiekt docelowy obiekt(2) a Obszar obiektu narzędzia : część (1), poniższą.


.. nie mogłem uzyskać zamierzonego efektu..może obiektem w którym chcę zrobić odciśnięcie musi być powierzchnia utworzona z zakładki powierzchnie a nie taki obiekt w którym wcześnij chciałem zrobić odciśnięcie- zobaczę wieczorem ponieważ obecnie nie mam dostępu do projektu :)



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2015-07-30, 08:18
Pomógł 405 raz(y).
Udostępnij plik to zrobię to jako przykład.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT