SolidWorks >> Modelowanie części >> Rozdzielenie elementów szkicu
Autor Wypowiedź
.
2016-02-26, 15:43
Pomógł 52 raz(y).
Witam,
Problem jest następujący. Mam szkic 3D , dość sporo elementów, które muszę przeedytować. Są w tym szkicu linie, które wychodzą z różnych punktów ale parami zbiegają się do jednego (środek okręgu). Jest wiązanie, które ustala położenie obu linii w środku okręgu. Po usunięciu tego wiązania linie są ze sobą połączone i nie ma żadnego, przynajmniej jawnego wiązania między nimi. Jak w prosty sposób je rozdzielić ? Nie mogę rysować nowych bo stracę odniesienie do elementów wyprowadzonych z tego szkicu (płaszczyzny, inne szkice).
W tej chwili robię tak. Rysuję krótką linię połączoną z jedną z obecnych linii, wycinam kawałek obrabianej linii, usuwam linię pomocniczą. Wtedy już mogę swobodnie przeciągać linię.
Czy da się prościej?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-02-26, 15:52
Pomógł 405 raz(y).
Może nożyczkami?
Łatwiej byłoby to ogarnąć umysłem po dołączeniu jakiegoś obrazka.
 
2016-02-26, 20:10
Pomógł 36 raz(y).
Witam.
Czy jest to wykonywane w konstrukcji spawanej ?
Podobnie myślę jak Paweł, z opisu nie bardzo da się zrozumieć o co chodzi.
Daj jakiś obrazek, lub plik SW.
Pozdrawiam.
 
.
2016-02-27, 10:09
Pomógł 52 raz(y).
Myślałem, że opis jest wystarczający no ale :)



Po lewej stronie jest pozycja wyjściowa, po prawej po usunięciu wiązania do okręgu. Widać, że linie nie mają żadnego wiązania między sobą ale nie da się ich przemieszczać osobno tylko mają wspólny wierzchołek.
Nie jest to wykonywane w konstrukcji spawanej. Jest to płyta gęsto powiercona skośnymi otworami, których kierunek jest wyznaczany właśnie tymi liniami w szkicu 3D.
Ale problem występuje również w szkicach płaskich.
 
2016-02-27, 10:29
Pomógł 36 raz(y).
Witam.
 
2016-02-27, 10:30
Pomógł 36 raz(y).
Witam.
Jeśli płyta jest wiercona (skośnymi otworami - już tego nie rozumiem - może pod kątem) to wykonaj operację szykiem.
Przecież można także kopiować szkice z związaniami.
Daj jakiś part w SW, będzie łatwiej.
Pozdrawiam.
 
.
2016-02-27, 10:41
Pomógł 52 raz(y).
Szykiem nie można bo każdy otwór jest wiercony pod innym kątem gdyż łączy różnie rozmieszczone punkty na przeciwległych powierzchniach płyty.

PS. Skośne bo nie prostopadłe do powierzchni.
 
2016-02-27, 13:20
Pomógł 36 raz(y).
Daj tą część to się zobaczy.
 
.
2016-02-27, 17:11
Pomógł 52 raz(y).
Z całym szacunkiem, coś się tak uczepił tych otworów. Nie tu jest problem. Dostałem model, który był tak zrobiony i muszę przestawić wiele otworów tak żeby łączyły odpowiednie punkty. Wiem jak to zrobić poprzez edycję szkiców 3D definiujących kierunki otworów. Problem w tym temacie dotyczy tylko edycji szkiców a konkretnie przestawienia linii, które są w tej chwili połączone, tak aby każda linia z tej paty była osobno połączona z innymi punktami. Linie są połączone pomimo, że nie ma między nimi wiązania w szkicu.Nie mogę rysować nowych linii bo cały model się rozsypie (ID linii są przypisane do konkretnych operacji wycięcia). Znalazłem sposób na rozdzielenie , ale trochę pracochłonny i moje pytanie dotyczyło ewentualnej prostszej metody.
 
2016-02-27, 17:51
Pomógł 1 raz(y).
Cześć

Klikasz na jedną z lini, następnie:
Narzędzia - Narzędzia Szkicu - Przenieś (W parametrach zaznaczasz Z/Do:), i przeciągasz.

Pozdrawiam
 
.
2016-02-27, 18:47
Pomógł 52 raz(y).
Polecenie przesuń pozbawia linię wszystkich wiązań ale sposób rzeczywiście prostrzy.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-02-27, 20:02
Pomógł 405 raz(y).
Ja mam takie propozycje. Dla szkicu 2D poleceniem wydłuż (zaawansowany), a dla 3D poleceniem obróć, gdzie jako oś obrotu zaznaczasz tę samą linię. Wówczas tylko ta relacja co potrzeba jest usuwana.



Natomiast mam jakieś nieodparte wrażenie, że można ten temat rozwiązać inaczej (prościej) bez tych linii. Przecież kreator dla ścian nieplanarnych wykorzystuje wektor normalny do ściany - może tym tropem.
 
.
2016-02-28, 16:04
Pomógł 52 raz(y).
Operacje szkicu 2D odpadają a w szkicu 3D działają trochę inaczej.
W załączeniu uproszczony model (ten właściwy ma kilkaset otworów).
W tej chwili jeden górny otwór jest połączony z dwoma dolnymi a muszę przerobić 1 na 1 i się nie narobić :)


http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_2204_8238.sldprt
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT