SolidWorks >> Modelowanie części >> Wybranie krzywki wewnętrznej na wałku
Autor Wypowiedź
2016-03-04, 09:41
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
potrzebuję wykonać krzywkę w powierzchni rury. Zastosowałem do tego operację zawijaj (grawerowanie) jednak pojawia się jeden, drobny niunas. Kanał zwęża się wraz ze wzrostem grubości (stożek). Jak wykonać pozbyć się takiego efekt? Element będzie wykonywany na 4 osiowej obrabiarce więc powierzchnie boczne kanału będą prostopadłe to chwilowej stycznej (mam nadzieję, że niczego nie pomieszałem) a nie pochylone.




Pozdrawiam!
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-03-04, 10:09
Pomógł 405 raz(y).
No to możesz teraz dodać np. powierzchnie rozwijalną od krawędzi stycznie i tą powierzchnią odciąć materiał. Ja jednak zrobiłbym tak, w zawijaj wybieram rysowanie - powstaje mi ścieżka. Później rysuję bryłę freza i wycinam po ścieżce bryłą (nie przekrojem).
 
2016-03-04, 11:52
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję za odpowiedź. Jakiej funkcji użyć do wycięcia bryłą po ścieżce?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-03-04, 13:12
Pomógł 405 raz(y).
Wyciągnięcie wycięcia po ścieżce.
 
2016-05-12, 15:35
Pomógł 0 raz(y).
Witam ponownie,
niestety mimo kilku prób jestem zmuszony ponownie prosić o pomoc. Temat mnie przerasta. Stosowałem oba wskazane sposoby jednak ciągle jest jakiś problem.

Powierzchnia rozwijalna powstaje w najlepszym przypadku tak jak rowek, czyli pochylona (nie odnalazłem opcji "stycznie od krawędzi").
Jeśli chodzi z kolei o metodę narysowania freza to w liniowym odcinku działa dobrze jednak nie wiem już jak zaznaczyć ścieżkę w całości, łącznie z łukami (próbowałem krzywą kompozytową ale bez efektu).
Jeśli ktoś ma chęci i chwilę wolnego czasu bardzo proszę o poradę. W załączniku zamieszczam model.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_2209_8410.sldprt


Pozdrawiam
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-05-12, 22:37
Pomógł 405 raz(y).
To może tak: wycięciem po ścieżce bryłą. Ta metoda dość wiernie odzwierciedla realne zachowanie podczas frezowania ponieważ tniemy narzędziem 3D.

 
2016-05-13, 07:37
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

spróbowałem wykonać to wskazanym przez Ciebie sposobem. Narysowałem szkic 3d na powierzchni walcowej (nie używałem tym razem operacji zawijaj). Rowek wykonany jednak jest jeden elementarny problemy. Wykonywany on z kierunku podyktowanego przez płaszczyznę, na której wykonany jest "model" freza. Efektem tego jest, że jedna część rowka jest w porządku, ukośne przejście już nie a całkowicie błędny jest przeciwległy odcinek liniowy.

Nie mam zielonego pojęcia w jaki sposób oddać naturę rzeczywistego wykonywania tego elementu czyli konieczność interpolacji ruchów na 4 osiowej obrabiarce (złożenie ruchu obrotowego obrabianego przedmiotu oraz przemieszczeń XY stołu).




Pozdrawiam
 
.
2016-05-13, 11:20
Pomógł 52 raz(y).
Można zwykłym wyciągnięciem po ścieżce tylko trzeba wybrać:
typ orientacji - idź za ścieżką
typ wyrównania - wszystkie ściany.
Ścieżkę trzeba utworzyć jako szkic 3D konwertowany z operacji zawijaj.


 
2016-05-13, 12:33
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
dziękuję za podpowiedź. Muszę dopytać trochę ponieważ nie wszystko jest dla mnie jasne. Po pierwszy czy wyciągamy bryłę tak jak było doradzane wcześniej czy szkic poprzeczny?
Po drugie jakbym nie próbował to nie chce działać.
Moje rozwinięcie konwertowane na szkic 3d wygląda tak:

Czy kontur szkicu ma być ścieżką wyciągnięcia?
Po próbie zrobienia to w ten sposób pojawia się komunikat o błędzie:


 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT