SolidWorks >> Modelowanie części >> Pytania początkującego.
Autor Wypowiedź
2010-09-25, 18:09
Pomógł 0 raz(y).
Witam serdecznie,
Jakoś tak się złożyło, że w przeciągu paru ostatnich lat nabyłem pewnego doświadczenia w wielu systemach CAD (pracowałem w Catii, obecnie pracuję w ProE), ale nigdy nie zetknąłem się z SolidWorksem. Postanowiłem ostatnio nadrobić zaległości. Przejrzałem więc parę tutoriali i dogłębnie analizuję literaturę (SW 2006 w praktyce, M. Babiuch, mam SW 2010). Niestety ciągle napotykam na niewielkie, aczkolwiek irytujące zgrzyty, wynikajace z przyzwyczajeń do innych systemów. W związku z tym, chciałem poradzić się osób bardziej obeznanych z SW.
1. Sweep: Mam szkic ścieżki (łuk) oraz szkic który chcę wykorzystać jako profil (dwa okręgi i elipsa). Czy istnieje możliwość wybrania do wyciągnięcia tylko elipsy i jednego okręgu z pominięciem drugiego?. Kiedy próbuję robić to przez SelectionManager, mogę zaznaczyć tylko jedną pętlę (nie łapie wielu ctrl-em lub shift-em) bądź cały szkic. Kiedy chcę zaznaczyć elipsę i okrąg, wyświetla się takie okienko:
http://i160.photobucket.com/albums/t196/HighWind87/1.jpg
2.1. Round: Widzę, że jest możliwość zaokrąglania ze zmiennym R, ale nie widzę opcji zaokrąglania sterowanego krzywą, jak w proE (obrazek). Jest w SW taka opcja, czy trzeba to robić na około? Przy prostej krawędzi usunięcie przez obrót, ale jeśli krawędź jest krzywoliniowa, może być "niewygodnie" ;).
http://i160.photobucket.com/albums/t196/HighWind87/pro1.jpg
2.2. Round: Tworzę zaokrąglenie krawędzi o stałym promieniu. Jak mogę potem przeedytować operację na promień zmienny, o ile wogóle można? Wchodząc w 'edytuj operację' mogę jedynie przedefiniować krawędź lub sam promień. Czy ja czegoś nie widzę, czy w SW musiałbym usunąć zaokrąglenie i wstawić nowe o zmiennym R?
3.1. Geometria odniesienia: Widzę, że jest możliwość zdefiniowania osi normalnej do płaszczyzny, przechodzącej przez punkt. Ale aż wierzyć mi się nie chce, że nie ma opcji wstawienia osi normalnej do płaszczyzny i oddalonej od dwu płaszczyzn równoległych. Trzeba koniecznie wstawiać punkt?
3.2. Ale znowuż jak zdefiniować punkt? Używanie po to szkicownika wydaje mi się niepraktyczne. Nie ma czegoś takiego jak wpisanie współrzędnych punktu względem jakiegoś ukladu współrzędnych?
Puki co, chyba tyle.
Pozdrawiam.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-09-26, 17:08
Pomógł 405 raz(y).
    Lewandowski Tomasz
    Witam serdecznie,
    Jakoś tak się złożyło, że w przeciągu paru ostatnich lat nabyłem pewnego doświadczenia w
    wielu systemach CAD (pracowałem w Catii, obecnie pracuję w ProE), ale nigdy nie zetknąłem się z
    SolidWorksem. Postanowiłem ostatnio nadrobić zaległości. Przejrzałem więc parę tutoriali i
    dogłębnie analizuję literaturę (SW 2006 w praktyce, M. Babiuch, mam SW 2010). Niestety ciągle
    napotykam na niewielkie, aczkolwiek irytujące zgrzyty, wynikajace z przyzwyczajeń do innych
    systemów. W związku z tym, chciałem poradzić się osób bardziej obeznanych z SW.
    1. Sweep: Mam szkic ścieżki (łuk) oraz szkic który chcę wykorzystać jako profil (dwa okręgi i
    elipsa). Czy istnieje możliwość wybrania do wyciągnięcia tylko elipsy i jednego okręgu z
    pominięciem drugiego?. Kiedy próbuję robić to przez SelectionManager, mogę zaznaczyć tylko
    jedną pętlę (nie łapie wielu ctrl-em lub shift-em) bądź cały szkic. Kiedy chcę zaznaczyć
    elipsę i okrąg, wyświetla się takie okienko:
    http://i160.photobucket.com/albums/t196/HighWind87/1.jpg
    2.1. Round: Widzę, że jest możliwość zaokrąglania ze zmiennym R, ale nie widzę opcji
    zaokrąglania sterowanego krzywą, jak w proE (obrazek). Jest w SW taka opcja, czy trzeba to robić
    na około? Przy prostej krawędzi usunięcie przez obrót, ale jeśli krawędź jest krzywoliniowa,
    może być "niewygodnie" ;).
    http://i160.photobucket.com/albums/t196/HighWind87/pro1.jpg
    2.2. Round: Tworzę zaokrąglenie krawędzi o stałym promieniu. Jak mogę potem przeedytować
    operację na promień zmienny, o ile wogóle można? Wchodząc w 'edytuj operację' mogę jedynie
    przedefiniować krawędź lub sam promień. Czy ja czegoś nie widzę, czy w SW musiałbym usunąć
    zaokrąglenie i wstawić nowe o zmiennym R?
    3.1. Geometria odniesienia: Widzę, że jest możliwość zdefiniowania osi normalnej do
    płaszczyzny, przechodzącej przez punkt. Ale aż wierzyć mi się nie chce, że nie ma opcji
    wstawienia osi normalnej do płaszczyzny i oddalonej od dwu płaszczyzn równoległych. Trzeba
    koniecznie wstawiać punkt?
    3.2. Ale znowuż jak zdefiniować punkt? Używanie po to szkicownika wydaje mi się niepraktyczne.
    Nie ma czegoś takiego jak wpisanie współrzędnych punktu względem jakiegoś ukladu
    współrzędnych?
    Puki co, chyba tyle.
    Pozdrawiam.
Ad1. Do wyboru służy selection manager więc można wybrać obszar albo segmenty elipsy lub okręgu - jeżeli na przecięciu nie są te elementy podzielone to nie da się w ten sposób zaznaczyć. Możesz podzielić segmenty szkicu poleceniem podziel.
Ad2. Nie można zamienić promienia stałego na zmienne poprzez edycję operacji, jedynie usunięcie i ponowne wstawienie.
Ad3. Punkt można wstawić jako geometrię odniesienia. Po co taka oś??? Gdzie to ma zastosowanie - pytam, bo być może porównujesz funkcje do innych programów a to coś potencjalnie można wykonać w SW inaczej.
PS. Na temat zaokrąglenia i pewnych możliwości był obszerny temat tutaj >>, nie chciałbym jednak wchodzić na drogę porównywania na zasadzie, który program jest lepszy. Każdy jest inny, każdy ma swoich odbiorców i każdy ma wady i zalety,
Jak coś to pytaj.
 
2010-09-26, 19:15
Pomógł 0 raz(y).
Co do osi, chodzi mi bardziej o funkcjonalność a nie jakąś jej nietypową definicję. Do tej pory najczęściej tworzyłem oś tak (w innych systemach): klikam w płaszczyznę, a program generuje oś do niej normalną
oraz dwa wymiary wiążące ją w przestrzeni (obrazek). W SW nie zauważyłem takiej możliwości. Rozumiem, że oś w przestrzeni normalną do płaszczyzny muszę "uwiązać" punktem.

Mam też kolejne pytania.
1. Zacząłem modelować powierzchniowo mysz komputerową, ale mam duże problemy z modyfikacjami istniejących operacji. Przykład z obrazka:

Stworzyłem krzywą przechodzącą przez punkty. Potem powierzchnię opartą na tej krzywej, itd. Po parunastu kolejnych operacjach stwierdzam, że nie jestem zadowolony z przebiegu krzywej i chcę ją zamienić na łatwiejszy w kontroli splajn 3D. Jest to w SW wogóle możliwe? Do tej pory, np w ProE takie modyfikacje wykonywałem tak, że kasowałem linię i kazałem programowi "zamrozić" operacje pochodne. Następnie w jej miejsce w drzewku wstawiałem splajn i podmieniałem go w operacji tworzenia powierzchni. Potem wszystko ładnie się regenerowało. W SW nie mogę  przesunąć paska przewijania w obręb operacji, ba, nie mogę nawet usunąć
tej nieszczęsnej krzywej. Jak mogę sobie poradzić więc z tym problemem? Nie uśmiecha mi się kasowanie i robienie wszystkiego od nowa :/
2. Czy jest możliwość wyłączenia gdzieś w opcjach "pochłaniania" operacji przez operacje nadrzędne? Np. tak żeby szkice profilu i scieżki po wyciągnięciu po ścieżce zostały tam gdzie były na drzwku?
3. W opcjach modelowania powierzchniowego jest operacja odsunięcia powierzchni. Czy istnieje analagiczna możliwość odsuwania krzywej?
Pozdrawiam i dziękują za odpowiedzi.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-09-26, 20:51
Pomógł 405 raz(y).
Więc w taki sposób nie można wstawiać osi w SW, jest chyba 5 możliwości - jeżeli chcesz w taki dodać to trzeba to zrobić na 2x wstawiając sparametryzowany odcinek w szkicu 3D wymiarując od płaszczyzn a następnie należy wstawić oś opartą na tej linii.
Ad1. Jest opcja rodzic/potomek. Jeżeli usunę lub wygaszę rodzica to siła rzeczy wygaszam potomki. W bieżącej wersji nie ma opcji pozostawienia nieaktualnych potomków przez zerwanie odniesień.
Podmiana może nastąpić, jeżeli ów splajn będzie w hierarchii powyżej pierwszej operacji, w której ma być użyty. Troche to bardziej skomplikowane ale da się zrobić. Nie sądze aby to było rozwiązane inaczej jak w innych CAD'ach...
Ad2. Nie. Szkic/krzywa itp jest wchłonięta przez pierwszą operację, do której została wykorzystana.
Ad3. Pierwszy raz się spotykam z możliwością odsunięcia krzywej - o ile myślimy o krzywej 3D. Na płaszczyźnie krzywe - czyli szkice można oczywiście odsuwać, ale w trójwymiarze niby jak można odsunąc coś co nie ma grubości? W jakim kierunku? Kopiować oczywiście można ale odsunięcie to mi jakoś z matematyki nie wychodzi...
 
2010-09-26, 23:12
Pomógł 0 raz(y).
@Paweł Kęska: Podmiana może nastąpić, jeżeli ów splajn będzie w hierarchii powyżej pierwszej operacji, w której ma być użyty.  
To było pierwsze co próbowałem robić - wstawić splajn powyżej. Z tym że operacja tworzenia powierzchni po granicach "pochłania" także szkice, na których opiera się moja krzywa. Także jeśli przesunę pasek przewijania nad operację powierzchni nie mogę narysować splajnu, bo nie mam krzywych o które mógłbym go zaczepić. Jakieś sugestie? Może da się jakoś skopiować krzywą, potem zerwać więzy i wstawić ją w górę drzewka? Gubię się w tym bo w ProE to co jest tworzone pnajpierw zostaje wyżej w drzewku i kropka. Także jeżeli stworzę powierzchnię po krzywych, to wygaszając ją, krzywym nic się nie dzieje.
Offset krzywej - jest to o tyle fajne, że w odróżnieniu od szyku, można odsunąć krzywą np w kierunku normalnym do dowolnej powierzchni (obrazki).

 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT