SolidWorks >> Modelowanie części >> Ślimak
Autor Wypowiedź
Konstruktor
2016-07-11, 10:11
Pomógł 0 raz(y).
Witam.
Mam problem z wykonaniem projektu ślimaka takiego jak na zdjęciach.
Jest to element mający za zadanie rozsuwać butelki, które początkowo idą zaraz obok siebie (stykają się ze sobą). Na zdjęciach butelki symbolizują blaszane trójniki.
Muszę zrobić taki sam jak w rzeczywistości. Udało mi się to wykonać (plik do pobrania z linka jeśli ktoś chce zobaczyć jak sobie z tym poradziłem). Jednak nie do końca podoba mi się ten sposób - tzn. jest on całkowicie nieparametryczny.
Problem polega na tym, że jest zmienny skok oraz zmienny przekrój tego wyfrezowania. Czyli im większy jest skok helisy po której robi się wycięcie tym rowek musi być szerszy (żeby butelki były cały czas w pionie). Obecnie każdy przekrój wyciągnięcia po profilach zrobiłem 'z ręki'. Chciałbym tego uniknąć.
Ideałem byłoby np zamodelować walec obok ślimaka symbolizujący butelkę, a potem go obrócić po helisie o zmiennym skoku. To dałoby idealne szerokości rowków w każdym miejscu.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/47867356/%C5%9Alimak%202.SLDPRT
 
Konstruktor
2016-07-11, 10:16
Pomógł 0 raz(y).
Nie wiem czemu nie mogę edytować pierwszego postu.


 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-07-11, 11:23
Pomógł 405 raz(y).
No to już samo sobie odpowiedziałeś, jest taka operacja jak wycięcie po ścieżce obiektem bryłowym. Może tak.

Inna metoda to zastosowanie wielu krzywych prowadzących, w zasadzie po każdej krawędzi "na walcu".

A tak już na koniec, jeżeli masz detal i nie chcesz nic w nim zmieniać lub mieć modelu parametrycznego - to się nadaje na skanowanie 3D. Tylko później ktoś ładnie musi obrobić, by nie było trójkątów tylko gładkie powierzchnie.
 
Konstruktor
2016-07-11, 11:41
Pomógł 0 raz(y).
Z tego co wiem to teraz zrysowuję, ale w niedługim czasie będę robił orzpyrządowanie do innych butelek i wtedy będę musiał już sam taki ślimak zaprojektować. Dlatego potrzebowałbym jakiejś 'lepszej' metody.
Nie mogę znaleźć tej operacji wyciągnięcia po ścieżce obiektem bryłowym, możesz nakierować?

EDIT:
Chyba znalazłem.
 
Engineer of old school
2016-07-11, 13:57
Pomógł 20 raz(y).
Operacja nazywa się "wycięcie przez wyciągnięcie po profilach". Profile to figury płaskie, koła, trójkąty, trapezy itp. SW słabo sobie radzi z tą operacją dla trapezów i trójkątów. W pańskim przypadku to koło wiec powinno być łatwiej. Gdyby nie to pojedynczy skok należy wykonać w segmentach (np 4)
 
Konstruktor
2016-11-29, 10:50
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
odświeżam temat.
Zrobiłem ślimak tą operacją wycięciem po profilach obiektem, ślimak został fizycznie wykonany na obrabiarce 3D i wtedy okazało się, że wycięcie nie ma kształtu okrągłego. Pierwotnie nie było tego widać na modelu, dopiero po zwiększeniu jakości wyświetlania krzywizn w opcjach problem się uwidoczniły (zdjęcie poniżej). Kombinowałem jak to obejść, ale żadna opcja nie daje mi ładnej okrągłej powierzchni tylko zawsze jest to przybliżenie tak jakby do czterech ścian. Może ktoś się z tym zetknął ?
Zdjęcie przedstawia złożenie ślimaka i elementów imitujących butelki.

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-11-29, 13:13
Pomógł 405 raz(y).
A możesz udostępnić ów model? Albo chociaż ściany zewnętrzne do weryfikacji.
 
Konstruktor
2016-11-30, 13:21
Pomógł 0 raz(y).
Jasne, proszę. Solid 2013.
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_2366_8827.sldprt
 
Konstruktor
2016-11-30, 13:23
Pomógł 0 raz(y).
Jasne, proszę. Solid 2013.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/47867356/346.16.06.1-23%2C8%20%C5%9Alimak%20butelki%20fi%2023%2C8mm.SLDPRT
 
Engineer of old school
2016-11-30, 15:42
Pomógł 20 raz(y).
Zapytam czemu ma służyć taki sposób wycinania. Chodzi o te dwie bryły. To nie może w żaden sposób dać zarysu kołowego.

 
Engineer of old school
2016-11-30, 17:47
Pomógł 20 raz(y).
To jedno z możliwych rozwiązań. Ale nie jest to taki profil kołowy jaki przyjąłeś. W oryginale też pewnie nie. Czy zadziała można sprawdzić w Motion. .



 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2016-11-30, 23:17
Pomógł 405 raz(y).
Zastanawiający wpływ na wyniki ma długość walca będącego obiektem cięcia (np 20, 100 lub 200mm). Jeszcze inny wynik daje cięcie walcem wyciągniętym wyłącznie w jednym kierunku. Dochodzę do wniosku, że to narzędzie działa jak chce... chętnie zwróciłbym sie do producenta z prośbą o wyjaśnienie, jaki jest mechanizm działania cięcia bryłą.

A co do załącznika. W pierwszym przykładzie dodałem płaszczyznę na początku helisy i utworzyłem krzywą przecięcia z bryłą. Tym szkicem wyciąłem po ścieżce.

W drugim natomiast na istniejącej ścianie wstawiłem szkice (jak krzywizna ściany). Wykorzystałem je do odbudowania powierzchni. Ten plik nie jest dokończony.

https://we.tl/fSwSNSHYfC



Więcej pomysłów obecnie nie mam. Wydaje mi się jednak, że na wyniki będzie mieć wpływ ulokowanie obiektu względem ścieżki. Może zaczepienie nie w środku a na brzegu coś wniesie.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT