SolidWorks >> Modelowanie części >> Parametryzacja połaczenie kilku wymiarów
Autor Wypowiedź
SW,CATIA
2010-11-04, 11:35
Pomógł 3 raz(y).
Witam, ostatnio bawię się w CATII i tam doszedłem do bardzo fajnej funkcji zdefiniowania sobie parametrów globalnych np. głębokość, wysokość etc które to parametry mogę podpiąć do danego wymiaru w szkicu lub do wymiaru np. operacji wyciągnięcia, skorupy etc. Mając takie parametry można łatwo globalnie zmieniać ich wartość i wpływać na model. Pytanie czy w SW też tak można? Znalazłem opcje przy wymiarowanie "połącz wartość..." i można tam wpisać wartość i faktycznie przy innych szkicach to wykorzystać. Aczkolwiek zmiana tej wartości już nie jest taka przyjazna bo w drzewku nie można tego zmienić, w menadżerze równać też tylko na modelu w przestrzeni 3D. A jeszcze chciałbym podciągnąć taki parametr do operacji wyciągnięcia i tu problem bo nie mogę ich wcześniej zdefiniować tylko można podciągnąć z już istniejących wymiarów. Czy może można je wcześniej zdefiniować i potem "podpinać"? A jeszcze fajnie by było aby można je definiować dla pustego dokumentu i np zapisywać jako szablon dla danej rodziny elementów.
Pozdrawiam gtokarczyk
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-11-04, 11:59
Pomógł 405 raz(y).
Jednej rzeczy nie da się na pewno zrobić a mianowicie podpiąć do równań wymiarów, które jeszcze nie istnieją... powód jest prosty, tworząc szkic lub operację program dodaj identyfikatory typu: szkic1@wyciągnięcie1, D1@szkic1 itp. Oczywiście można w pustej częsci utworzyć listę parametrówm na zasadzie: "a"="100", "b"="500" itd. ale nie zastąpisz liczby 100 i 500 nieistniejącym indeksem szkic@operacja. Od wersji 2010 można otrzymać w drzewie w zakładce równań dodatkowe parametry właściwości fizycznych ale nie ma listy wszystkich parametrów do pobrania i nie ma możliwości układania na nich równań jak np. w INV. Tutaj absolutnię się zgodzę, że denerwujący jest fakt, iż nie mogę równań lub połączonych wart. zmieniać z drzewa... bardzo mnie denerwuje również, że nie mogę zmieniać kolejności równań w cywylizowany sposób. A absurdem jest to, że nie mogę usunąć połączonej wartości jeżeli nie zwolnie wszystkich wymiarów z powiązania. Rozwiązaniem jest (moim) w takiej sytuacji, zrobienie layoutu ze szkicu, podpięcie parametrów i później odpowiednie łączenie z pzoiomu złożenia. No cóż, SW nie jest w tej materii doskonały...
 
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT