SolidWorks >> Modelowanie części >> Wyginanie gotowego elementu po krzywej.
Autor Wypowiedź
2010-12-15, 00:37
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
nie znalazłem nigdzie rozwiązania mojego problemu, dlatego zdecydowałem się napisać w tym miejscu. Potrzebuję taki oto element wygiąc po krzywej (bądź spajnie) tak, aby otrzymać coś podobnego do elementu z drugiego obrazka. Zgięty element wykonany jest operacja gięcia, jednak precyzja tego rozwiązania mnie nie zadowala, a sama operacja jest dla mnie trudna do opanowania. Odpadają przy tym wszelkie operacje nakazujące styczność tego elementu do powierzchni, gdyż nie o taki efekt mi chodzi.
Podsumowując, posiadając taki oto element i krzywą, chciałbym otrzymać element wygięty tak jak owa krzywa.

Pozdrawiam :)
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-12-15, 08:21
Pomógł 405 raz(y).
 Czy jest to de facto blacha?
Jeżeli tak, to rzutuj krzywą na płaszczyznę w środku elementu (no chyba, że krzywa nie jest w 3D) - wyciągnij z niej blachę symetrycznie od płaszczyzny na długość odpowiadającą max. szerokości elementu. Następnie blachę nalezy rozłożyć   i wykorzystując szkic użyty do wyciągnięcia z pierwszego obrazka należy nim wyciąć kształt na zewnątrz. Później zaginamy z powrotem
Jeżeli nie jest to blaszane to napisz coś więcej co to jest i jak wygląda krzywa.
 
..
2010-12-15, 08:47
Pomógł 3 raz(y).
Ja wogóle nie widzę jakoś żadnych obrazków. Może spróbuj dodać jeszcze raz.
 
Panienka do wszystkiego
2010-12-15, 11:07
Pomógł 66 raz(y).
Witam,
 
tu masz maly przyklad... 2007 nie akceptuje splain'a.
 
http://w981.wrzuta.pl/plik/3hOTjGbuc8F/blacha_gieta
 
Pozdr. tomek
 
2010-12-15, 15:38
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuje za pomoc :). Udało mi się wykonać wszystkie potrzebne mi elementy. Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Chciałbym wykonać jeszcze jedno dodatkowe zgięcie, prostopadłe do poprzednio wykonanych. To tak jakby moja "blaszka" prócz "wspinania się" po jakimś obiekcie dodatkowo go "obejmowała". Jednak SW informuje mnie, że linia zgięcia nie może przecinać innego zgięcia. Cieżko mi uwierzyć, iż jest to niemożliwe. Przemysł samochodowy jakoś sobie radzi z tym problemem, więc prawdopodobnie ja w domu też jestem w stanie tego dokonać.
Pozdrawiam.
PS: Wykombinowałem coś właśnie na zasadzie wspomnianej wcześniej operacji gięcia, po krótszej lub dłuższej walce udaje się otrzymać mniej lub bardziej zadowalający efekt. Pytanie wciąż pozostaje aktualne. Ciekaw jestem jak poradziliby sobie z tym bardziej zaawansowani użytkownicy.
 
Panienka do wszystkiego
2010-12-15, 17:17
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,
 
a wstaw prosze screena z tej (prawie) gotoeej czesci... Bo jakos nie kumam gdzie ma byc to dodatkowe zgieciE:
 
Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-12-15, 22:35
Pomógł 405 raz(y).
Domyślam się, że chodzi o zgięcie zgięia... a tego się nie da zrobić! Nie jest to kwesia umiejętności ale możliwości programów - większość z nich podobnie jak SW obsługuje wyłącznie gięcie więc nie można tego wykonać tak aby blacha była rozwijalna.
Oczywiście innymi operacjami można taką blachę deformować ale jak pisałem - bez możliwości uzyskania wprost rozkroju.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT