SolidWorks >> Modelowanie części >> Trzy opcje w SW
Autor Wypowiedź
2010-12-28, 18:21
Pomógł 1 raz(y).
Hej, jestem na codzień użytkownikiem catii, a w sw dopiero zaczynam.
MODELOWANIE:
1. Opcja boundary (tak sie nazywa w catii) czyli wydobywa krawędzie z powierzchni, można również zaznaczyć od do jakiego punktu ma być wydobyta krawędź powierzchni. Jest taka opcja w SW2009?

2. Opcja combine (w catii) czyli mam na przykład dwie krzywe i opcja ta znajduje krzywą powstałą z rzutowanie tych krzywych

3. Jest gdzieś opcja wstawienia promienia w 3D? mam jakieś dwie krzywe wspólne w punkcie i chce je zaokrąglić promieniem w 3D. Lub jest jakaś opcja rysowania polilini(?) z punktów ale tak żeby podać że w jakimś punkcie jest promień R=...  - taka opcja jest w catii i w ProE.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-12-28, 18:50
Pomógł 405 raz(y).
1. W SW jest polecenie boundary i nazywa się powierzchnią wg granicy - jest to taka dokładniejsze wyciągnięcie po profilach. Nie do końca rozumiem, co znaczy "wydobywa"? Boundary czyli granicę można znaleźć i w SW, pod prawym klawiszem jak się kliknie na krawędź > wybierz otw. pętlę.
Ja raczej nie szukałbym odp. na pytanie czy jest dokładnie analogiczna operacja jak w Catii - napisz co chcesz uzyskać a my powiemy Ci jak to zrobić w SW :)
2. Jeżeli są dwie krzywe (szkice) to na pasku krzywe jest polecenie rzutowania i dalej wybiera się szkic na szkic.
3. Można dodać promień dla szkicu w 3D, jeżeli są to dwie linie, jeżeli będą to inne krzywe to sam łuk nie leży na płaszczyźnie i można go wyznaczyć jedynie geometrycznie, np. poprzez rzutowanie krzywych lub nawinięcie na powierzchnię. W SW można dodawać krzywą przez punkty lub opartą na równaniu, nie ma czegoś takiego jak polilinia. Znów - łatwiej jest odpowiedzieć jak wykonać konkretną rzecz niż odnośić się do innych programów. Każdy program w pewnych obszarach ma różne rozwiązania, to że nie ma danego polecenie nie znaczy, że czegoś nie da sie zrobić (chociaż zdaję sobie sprawę, że zwłaszcza Catia ma większe możliwości)
 
2010-12-28, 20:49
Pomógł 1 raz(y).
Dziekuje za odpowiedź.
Ad.1 - Mam jakąś powierzchnie i chce tylko jej kawałek wydłużyć (polecenie Wydluz powierzchnie). W sumie moge w tym poleceniu klikać pokolei krawędzie ale co jeśli będę miał bardzo skomplikowaną powierzchnie ze skomplikowanymi krawędziami? Moge wtedy jakiś odcinek krawędzi pominąc w taki sposób. A ja bym chciał "wydowbyć" krawędzie od punktu do punktu(leżące na krawędziach) a potem ten widoczny kawałek krawędzi w poleceniu Wydluz powierzchnie zaznaczam i mi wydłuża powierzchnie wiedząć że na pewno wydłużyłek krawędz od punktu do punktu.
Ad.3
Promień w 3D korzystam w modelu :

Natomiast druga opcja potrzebna mi jest gdy muszę zamodelować rurkę ktorej krzywa opisana jest przez punkty XYZ. Przy nie których punktach mam podany promien, np:
pk1 X 0 Y 0 Z 0
pkt2 X 50 Y10 Z-10 R15
pkt3 X 80 Y90 Z-110
czyli linia pierwsza przechodzi przez pkt 1 i 2, natomiast linia druga przechodzi przez pkt 2 i 3 i te dwie linie zaokrąglone są promieniem w przestrzeni R15. mozna by wykorzystac promien w 3D ale moze jest jakas polecenie w ktorym podaje punktu i promien i rysuje mi automatycznie taką linie?
Jeszcze mi się przypomniało:
4. Można jakoś zmienić zeby po wybraniu szkicu i płaszczyzny od razu przechodziło do widoku normalnego do wybranej plaszczyzny.
5. Można zmienić tylko kolor powierzchni a pozostałe rzeczy statndardowe (ciezko mi sie przyzwyczaic do tego ze powierzchnia jest tego samego koloru co model) :)
6. Można zmienić żeby płaszczyzny standardowo były widoczne?
Przepraszam za rozszerzenie tematu
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-12-29, 12:25
Pomógł 405 raz(y).
1. Co do wydłużania a raczej zaznaczania krawędzi to  nie ma takiej opcji - od punktu do punktu. Możma zaznaczać ramką (z filtrem krawędzi F5), można wybierać styczne rozejście oraz pętle... ja przynajmniej nie znam takiej opcji o którą pytasz.
3. Da się to zrobić zaokrągleniem w szkicu 3D.
Można wstawić krzywą przez punkty x,y,z ale wówczas promień też musi być opisany w taki sposób (współrzędnymi). Albo alternatywnie można wstawić krzywą przez punty bez promienia, następnie rzutować do szkicu 3D i tam dodać zaokrąglenie.
4. Nie ma takiego ustawienia, już ktoś pytał o to niedawno. Kiedyś było to wymuszone, obecnie można rysować w dowolnym ułożeniu (co akurat traktuję jako zaletę) ale można też ustawić normalny do... Zawsze można ustawić gest myszy lub skrót klawiszowy - naprawdę to jest drobnostka.
5. Narzędzia > opcje  > kolory
6. Można. Trzeba je pokazać i zaznaczyć widoczność w menu widok. Jeżeli ma to obowiązywać w nowych częściach to trzeba zapisać do szablonu.
ps. czy to dobry pomysł - dla mnie jak ich jest więcej niż 3 to już zaciemnia...
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT