SolidWorks >> Modelowanie części >> Tworzenie złożenia ze szkicu układu w modelu części
Autor Wypowiedź
2011-06-02, 08:08
Pomógł 0 raz(y).
Cześć

Narysowałem szkic układu z kilkoma blokami powiązanymi relacjami. Chciałem utworzyć złożenie z tego "szkicu układu". Układ narysowałem w module części, w module złożenia nie ma np.: wiązania łańcuch. Wzorowałem się na tutorialu: http://sclipo.com/videos/view/demo-of-new-sketch-blocks-capabilites-in-solidworks-2007, w którym powiązane bloki zostały narysowane też w module części, po czym autor klikając prawym przyciskiem myszy w oknie operacji rozsuwa menu z opcją: create assembly from layout skeching, a następnie pojawia się okno dialogowe z utworzonym na podstawie bloków częściami do złożenia i w końcu samo złożenie. Na oko robię wszystko identycznie. U mnie jednak (SW 2009 Premium) nie mam tej opcji. Z czego to wynika?

Po drugie używając: meny plik/utwórz złożenie z części tworzy mi złożenie składające się z jednej części (wszystkie bloki razem bez zależności ruchowych) a nie o to mi chodzi. Dodatkowo jak chcę zapisać blok do części wyskakuje mi okno: brak zdefiniowanego szablonu, czy chcesz kontynuować z pustym szablonem. W opcjach, lokalizacja plików zrobiłem powiązania do szablonów (części, złożenia i rysunku) ale problem nie zniknął.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-06-02, 08:31
Pomógł 405 raz(y).
Bo kiedyś tak się robiło, od 2008 lub 2009 zmienili to. Obecnie albo robisz układ w części albo w złożeniu. W złożeniu, jak otworzy się pusty dokument jest opcja utwórz układ i tam rysuje się bloki, względnie wstawie te pochodzące z części (i zapisane do plików). Różnica in plus jest taka, że bloki w złożeniu po zamianie na części 3D zachowują powiązania, a w starszej wersji układ był zablokowany do położenia bloków w edytowanym szkicu.

ps. wszystkie wiązania są dostępne, te które były w części.
 
2011-06-02, 10:52
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki wielkie za pomoc. Pewnie spędziłbym dzisiaj sporo czasu przy zabawie z konfiguracją opcji a tak mam już jasność. Czyli jesli szkic układu to najlepiej od razu w złożeniu. Pozdrawiam.
 
2011-06-03, 20:39
Pomógł 0 raz(y).
Temat jeszczę trochę pociągnę. Paweł, rzeczywiście wszystkie wiązania w szkicu układu w złożeniu są dostępne. Mam jednak nadal problem z wstawieniem wiązania pas /łańcuch w złożeniu opartym na blokach. Otóż jak pokazuje zrzut poniżej, nie mogę tego zrobić dla częsci obok, której widnieje znak bloku w menadzerze operacji, którego nie wiem jak się pozbyć. Dla drugiej części udało mi się to, ale całkiem przypadkowo i nie wiem jak to zrobiłem. Próbuje, prubuje i nic. Część bez znaczka bloku mogę użyć w wiązaniu pas / łańcuch, ale tej drugiej już nie. Rysowałem szkic, potem tworzyłem bloki i zapisywałem do części. Czemu tak się dzieje?

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-06-03, 21:32
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli wsystko jest w części to można wstawiać pas/łańcuch w narzędziach szkicu. Ale przypadku złożenia, wcześniej bloki muszą być zamienione na części i wówczas wybiera się pas jako operację złożenia.

 
2011-06-03, 22:37
Pomógł 0 raz(y).
Tysiąc słów nie zastąpi jednego dobregu rzutu ekranowego. Rozumiem, że najpierw musze utworzyć model części w oparciu o uprzednio utworzony blok w szkicu układu. Do tej pory zapisywałem blok do części po czym od razu chciałem użyć wiązania pas / łańcuch nie tworząc modelu bryłowego części, tylko na bloku. Po stworzeniu modelu, udało się. Dzięki...
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT