SolidWorks >> Modelowanie części >> Wycięcie po krzywej
Autor Wypowiedź
student
2012-04-08, 16:38
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

Pytanie być może banalne, jednak nie potrafię sobie z problemem poradzić.

http://dl.dropbox.com/u/65431545/problem.jpg

Muszę wyciąć z elementu taki profil krzywej na podstawie współrzędnych punktów x i y. Chciałbym nałożyć kolejno dwa lustra (jak na obrazku) bo profil ma być na całym okręgu. Lustra na krzywą ze współrzędnych nie moge zrobić. Wycięcia "do środka" pierścienia.

Proszę o pomoc i z góry dzięki :)

Pozdrawiam
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-04-10, 07:10
Pomógł 405 raz(y).
Profil musi być zamknięty, jeżeli jest otwarty to wycinamy jako cienkościenne, należy odznaczyć przez wszystko dla drugiego kierunku. Przyznam, że pytanie jest dla mnie niejasne. To jest zwykła rura to gdzie tu jakaś krzywa? A co do współrzędnych, jest krzywa przez punkty x,y,z (z może być zero wówczas jest w 2D) ale tego też nie widzę...
 
...trzeba mieć cel...
2012-04-10, 15:47
Pomógł 0 raz(y).
Ja to zrozumiałem tak, że profil otwarty jest krzywa z punktów x,y,z. Wtedy wystarczy zamknąć profil i zastosować "wycięcie przez obrót". Albo, jak pisze @Paweł wycinać jako cienkościenne

Pokaż jak wygląda profil i gdzie jest ta krzywa x,y,z.

Chyba, że chodzi o okrąg, który jest krzywą zamkniętą :D
 
student
2012-04-11, 21:38
Pomógł 0 raz(y).
Rzecz przedstawia się następująco :) Jest to element tnący, i mimo że wycięcie jest minimalne to jest bardzo istotne.

Jest to pierścień o podanym wewnętrznym promieniu minimalnym. Następnie podane są współrzędne krzywej (x i y, z=0) która na rysunku jest żółta. Ze współrzędnych otrzymujemy 1/4 profilu do wycięcia. Profil ten ma w określonych rejonach zwiększać średnicę elementu (mniej lub bardziej).

Chcę, żeby ten profil został wycięty na całym obwodzie pierścienia. Niestety nie mogę sobie z tym poradzić.

Pozdrawiam :)
 
...trzeba mieć cel...
2012-04-12, 11:17
Pomógł 0 raz(y).
Zakładam, że na 1/4 udało Ci się zrobić to wymagane wycięcie w sposób Cię zadowalający. Jeśli tak to ja proponuje inaczej zacząć. Zamiast zaczynac od modelu całej rury, wykonaj model 1/4 rury i wtedy zrób wycięcie. Po wykonaniu wycięcia wykonaj 2x lustro ale nie operacji tylko OBIEKTU BRYŁOWEGO.

Teoretycznie powinno się to udać. W praktyce trzeba to spradzić. Ale ja bym kombinował właśnie w kieruknu Lustra obiektu zamiast Lustra operacji.

Napisz czy Ci się udało :)

Pozdrawiam
 
student
2012-04-12, 21:53
Pomógł 0 raz(y).
Niestety nie udało się nawet jeszcze ruszyć z wycięciem...
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-04-13, 10:07
Pomógł 405 raz(y).
Ale w czym dokładnie jest problem?

Jeżeli krzywa jest wczytana przez punkty x,y,z lub w dowolny inny sposób, ale jest krzywą, to można ją konwertować do szkicu i albo wyciąć cienkościennie albo trzeba użyć opcji odsunięcia w szkicu i wycinać zamkniętym konturem.

Nie rozumiem stwierdzenia

   wycięty na całym obwodzie pierścienia,

, to nie możesz powtórzyć w szyku lub rzeczywiście odbić lustrem 2x?
 
...trzeba mieć cel...
2012-04-15, 00:10
Pomógł 0 raz(y).
Trichę zmienię kierunek myślenia, bo po tym co napisał @Paweł doszedłem do wnisku, że chyba trochę źle zrozumiałem te szkice.

Teraz zakładam, że to co jest żółte na obrazku to jest 1/4 profilu i profil (jak napisałeś) ma być wycięty w kieunku prostopadłym do obrazka (wzdłuż osi rury). Jeśli tak jest a krzywa jest płaska (co wynika z Z=0) to możeby zrzutować krzywą do szkicu 2D, zrobić 2x lustro szkicu (wtedy powinien powstać profil zamknięty) i taki zamknięty profil potraktować "wyciągnięciem wycięci".

PS. A co to jest za szkic w dolnej części rury (widoczyny na obrazku), bo nie wiem po co on się tam znajduje??
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT