SolidWorks >> Modelowanie części >> Szkic 3D, splajn dowolne kształtowanie
Autor Wypowiedź
2012-05-14, 19:16
Pomógł 0 raz(y).
Zaimportowałem chmurę punktów, a następnie ręcznie utworzyłem krzywe przez punkty XYZ. Dodałem nowy szkic 3D i przekonwertowałem powyższe krzywe na szkice. Usunałem relacje szkicu. Chciałbym unieruchomic punkt końcowy a przesunąć punkt początkowy w punkty oznaczone na osobnym szkicu. Jeśli przsunę to program pokaże komunikat o przedefiniuowaniu szkicu. Jak to obejść?
 
2012-05-14, 19:16
Pomógł 0 raz(y).
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-05-14, 20:14
Pomógł 405 raz(y).
Ale czy szkic zmienia długość czy tylko położenie jednego z końców?

Powinien to załatwić splajn proporcjonalny.
 
2012-05-14, 21:12
Pomógł 0 raz(y).
Zmienia długość. Jesli przekonwertuje moją krzywą powstałą przez rzutowanie na splan proporocjonalny to SW2007 wydłuża mi ostatni segment.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-05-14, 21:18
Pomógł 405 raz(y).
A co to ma być, może inaczej trzeba do tematu podejść. Nie wiem co było w wersji 2007, ale niestety sprawdziłem w SW2012, że proporcjonalny splajn dotyczy tylko splajnów 2D:(

Może trzeba wyciągnąć powierzchnie i te przeskalować...
 
2012-05-14, 22:39
Pomógł 0 raz(y).
Tak można wyciągnąć powierzchnię i użyć narzędzia DEFORMACJA.



Wyobraź sobie że masz powierzchnię krzywoliniową zdefiniowaną przez profile (szkice 3D) dajmy na to żyrandol i chcesz zrobić wlot prostokątny zamiast okrągłego zachowując nie zmieniony wylot.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-05-14, 23:03
Pomógł 405 raz(y).
Nie jestem przekonany co do porównania... bo wówczas użyłbym deformacji krzywa-krzywa albo wyciągnięcia po profilach.

W dalszym ciągu zbyt mało wiem żeby szukać innego rozwiązania.

Skoro krzywa jest przez punkty to może w Excelu da się to zmodyfokować a później zaimportować krzywą *.sldcrv.
 
2012-05-15, 09:19
Pomógł 0 raz(y).
Właśnie po to używam SW żeby zrobić to geometrycznie a nie na piechotę :) czyli żeby program proporconalnie rozszerzył wlot a wylot pozostawił bez zmian. Krzywe muszą być rosnące bez punktów przegięć (możliwość wyjęcia z formy) dlatego też nie udało mi się to funkcją Deform.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-05-15, 11:24
Pomógł 405 raz(y).
No ale czy to moja wina, że program bezpośrednio nie ma takiej możliwości:)?

Jest to jakaś forma odkształcenia plastycznego i nie wiem czy w takiej postaci w innym programie też da się to zrobić...

Jeżeli te krzywe będą w 2D (czyli np. na płaszczyznach wychodzących z tych punktów początkowych) to da się splajny skalować. Pomyślnę jeszcze po południu nad innym rodzajem rozciągnięcia.
 
2012-05-15, 11:30
Pomógł 0 raz(y).
Jak dla mnie jest to jedno z typowych zastosowań - adaptowanie jednej cześci do drugiej.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT