SolidWorks >> Modelowanie części >> Zwierciadlo
Autor Wypowiedź
opis
2012-08-07, 20:00
Pomógł 0 raz(y).
Witam, chciałbym zrobić coś takiego jak na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=9ilKaAN-ECs&feature=player_embedded chodzi mi o te elementy wykonane z blachy. Zrobiłem takie coś: obrazek w załączniku. Znalazłem coś takiego jak powinno najlepiej miec kształt jednak nie mozna odczytac jakie sa dokładne wymiary: Czy da sie zrobić coś takiego w kształcie paraboli a następnie zrobić taki szablon do wycinania takich elementow blaszanych w ksztalcie trojkatnych jak na filmiku zeby zlozyć podobną bryle jak na załączniku? Jestem zielony z modelowania więc proszę o pomoc. Firma która wycina elementy blaszane potrzebuje wyglad tego elementu w pliku .dxf Z góry dziękuję za pomoc
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-08-07, 20:47
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli ma to być zrobione z jednego kawałka blachy to nie da się tego wykonać w SW. Pojedynczą sekcję można uzyskać wyciągnięciem po profilach dla blach.

Bo to w sumie jest jak tależ do anteny satelitarnej, pewnie tłoczone. W sumie czemu nie może być gładkie jak antena czy dennica?



ps1. A gdzie w Polsce tak gotują ziemniaczki??? :)

ps2. brak załącznika :(
 
opis
2012-08-08, 08:14
Pomógł 0 raz(y).
załącznikami sa te dwa obrazki
Nie chce tego robic z pojednyczej blachy, jak wspomnialem chcialbym pociac na takie trojkaty i myslałem ze kształ tych trójkatów ustali za mnie SW w zaleznosci od parametrów tej dennicy. Jak na filmiku sklada się z ilus tam identycznych elmentow które miej wiecej po wygieciu tworza taki kształt.
Tutaj rysunek podgladowy:


to niebieskie to blacha a to czerwone to wlasnie te elementy tylko nie wiem ile powinno byc tych elementow to powinno sie ustalac w zaleznosci jaki ustali sie szerokosc pojednyczego trojkata, oraz nie jestem pewien czy to powiiny byc takie idealne trojkaty czy moze jakos inny ale tu wlasnie licze na SW.
Nie chce tego robić do gotowania ziemniakow.
Dzięki za pomoc
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-08-08, 08:55
Pomógł 405 raz(y).
Mój przykład w załączniku. Jest to wersja 2010 i wygląda dokładnie jak obrazek powyżej (patrz konfiguracje). http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_746_4552.zip
 
opis
2012-08-08, 09:15
Pomógł 0 raz(y).
mam takie coś:


jak to przeksztalcic na akrusz blachy i wygiac wedlug tej paraboli?

widok z iinej strony:


i czy da się juz tak wygieta blache ustawic w szyku kolowym 18 elementow wedłóg osi Y
Dzieki za pomoc
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-08-08, 18:49
Pomógł 405 raz(y).
Po paraboli nie da się wygiąć tylko po łuku (polecenie szkic zgięcia). Może zbliżony efekt da się uzyskać wstawiając kilka zgięć o różnych promieniach...



Ogólnie jeżeli będzie to wygięte to konieć (ten szerszy) musi być połączony linią prostą a nie łukiem. Taki jest warunek gięcia, jeżeli ma być "wygięte" w dwóch płaszczyznach to już nie podlega pod gięcie - jest to tłoczenie i SolidWorks tego nie rozłoży. Rozłożą to programy typu Autopol czy BlankWorks.



A w szyku zawsze da się ustawić:)
 
opis
2012-08-08, 20:30
Pomógł 0 raz(y).
ok zmienilem to na linie prosta i dałem łuk, co mam dalej robić ? aha chciałbym w jednej plaszczyznie to wygiac i zrobic szyk , chcialbym zobaczyc jak by to wygladalo
aktualny widok:
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-08-09, 08:18
Pomógł 405 raz(y).
Nie do końca rozumiem, przecież zrobiłem ten przykład - nie możesz go otworzyć?
 
opis
2012-08-09, 10:35
Pomógł 0 raz(y).
ok fajnie to jest zrobione, dzięki



ten kształ tego wycinka to mozna tylko wyginac po łuku? jeśli tak obawiam sie ze to nie bedzie dzialalo



ps pytanie teoretyczne, czy jesli to było by zwierciadlo paraboliczne nie kula to czy poszczegolne wycinki po rozlozeniu dalej byly by w całośći trójkątami tak jak na tym rysunku:


czy tylko przypominalo trójkąt jak tu:


? i w zaleznosci z ilu ma sie skladac trójkatow - x to: y = 360/x ; gdzie y to kat pojedynczego trójkata? dobrze myśle ?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-08-09, 11:16
Pomógł 405 raz(y).
Ojej, to wszystko jest do sprawdzenia. Jak się rozwija sferę czy elipsoidę to jak może wyjść trójkąt? Tak samo z parabolą...



 
opis
2012-08-09, 11:38
Pomógł 0 raz(y).
o właśnie o takie coś mi chodziło,
moja ostatnia prośba,czy możesz przerobić ten projekt co zrobiłeś aby byl taki ksztal tej paraboli i zeby można bylo modyfikowac ksztal paraboli, bo chyba w pierwszej wersi jest łuk
http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_746_4561.jpg
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-08-09, 12:54
Pomógł 405 raz(y).
Plik w załączniku.
Parabola oparta jest na łuku (sterowana średnicą i wysokością) ale w nowszych wersjach (od 2011) można wstawić krzywą opartą na równaniu matematycznym.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_746_4562.zip
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT