SolidWorks >> Modelowanie części >> Wycięcia pod kątem 22.5 stopnia
Autor Wypowiedź
2012-09-02, 15:07
Pomógł 0 raz(y).
Witam mam dwa problemy, pierwszy odnosi się do zrobienia wycięcia ale niestandardowego. Modeluje zamek M16 korpus zamka. Dlatego chciałem się zapytać osoby doświadczone w programie jak to zrobić. Problem w tym, że wycięcie musi być wykonane pod kątem 22.5 stopnia. Próbowałem wykonać to za pomocą wycięcia po ścieżce i prowadnicach ale niewychodzi. Na zdjęciu przedstawiam wycięcie o jakie mi chodzi.
Jest to wycięcie znajdujące się z boku aby pokrywke można było zamknąć. Jest to wycięcie nożem wykonane R3 22.5 stopnia od osi modelu do głębokości 8 mm od osi modelu, prowadnica wyciągnięcia, czyli geometria to R12 na 12 długości i znowy R12. Czy mógłby ktoś zobrazować jak takie wycięcia wykonać. byłbym bardzo wdzięczny. W innych programach jak T-Flex nie miałem trudności z obracaniem płaszczyzn w osi. Bo gdybym to zrobił to wyciągnięcie nie byłoby problemem. Tak to wykonywałem w T-flexie. To by było na tyle, z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam
 
Panienka do wszystkiego
2012-09-02, 16:51
Pomógł 66 raz(y).
Nie kapuje... Narysuj od reki w prespektywie albo w 2 rzutach.

Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-09-02, 17:27
Pomógł 405 raz(y).
Może o to chodzi..?
 
2012-09-03, 07:22
Pomógł 0 raz(y).
Witam na zdjęciu wykonałem wycięcie o jakie chodziło, lecz w płaszczyźnie poziomej. A chodzi o to aby wykonać to wycięcie przestawione o 22.5 stopnia do góry. Czyli 180 - 22.5 = 157.5 stopnia i pytanie jak to zrobić. Przestawiałem płaszczyzne przednią, tzn szkic o tą wartość 157.5 stopnia czyli -22.5 stopnia. Ale problem był z prowadnicą. tworzyłem nową płaszczyznę w wyższym punkcie tak aby wykonać szkic ściżki. I wykonałem go, ale był on na płaszczyśnie poziomej i wyciągnięcie po scieżce było zdeformowane. Powstawało nierówne geometrycznie wycięcie. Dlatego chciałem się zapytać, czy można wykonać obrót płaszczyzny ze szkicem o wartość 22.5 stopni.


Edit:
Ups a jednak rozwiązałem ten dylemat. Choć to troche nietypowe, wystarczyło przestawić a właściwie zrotować na płaszczyźnie przedniej szkic o 22.5 stopnia, i wycięcie po prowadnicy wyszło poprawnie. Wcześniej obniżałem prowadnice do punktu dolnego na nowo utworzonej płaszczyźnie i wyskakiwały błędy. Teraz dokonałem tego tak jak na powyższym rysunku. Niżej przedstawiam rysunek wykonania prawidłowego wycięcia, o jakie mi chodziło. Teraz zastanawia mnie jak wykonać w złożeniu animowany ruch spręzyny, bo postępuje zgodnie z filmami na youtubie i wyskakują błędy.
 
2012-09-03, 07:30
Pomógł 18 raz(y).
Na płaszczyżnie YX zrób nowy szkic a w nim tylko linię pochyloną pod kątem tych 22,5 stopni.

Potem zrób wycięcie i w opcjach wycięcia jako kierunek (domyślnie to pole jest puste) wskaż tę linię.
 
2012-09-03, 07:47
Pomógł 0 raz(y).
Witam ponownie, przy okazji chciałem zapytać. ponieważ mam problem z animowaniem sprężyny a postępuje wraz z instrukcją filmiku na yoiutubie. [url=http://www.youtube.com/watch?v=ptpn8vFp2vE&feature=related]http://www.youtube.com/watch?v=ptpn8vFp2vE&feature=related . Czy może ktoś polecić jakiś filmik jak to wykonać. Na rysunku widać element który ma być zakończony teleskopem i ruchomy, problem w tym, że gdy tworze powiązania wyskakuje ostrzeżenie o niemożliwym wykonaniu. Na rysunku widać tylną część zamka.


Witam ponownie, jednak jest jeszcze problem z rotacją płaszczyzny, musze wykonać dwa otwory pod kąter 45 stopni względem siebie. Jeden moge wykonać na płaszczyźnie pionowej, drugi natomiast trzeba obrócić o 45 stopni, i tu pojawia się problem. Pokazuje w Rhinoceros jak powinno to wyglądać. Chodzi o te otwory pod klucz w tym wycięciu co je wykonałem.


Edit:
Witam jeszcze raz przyjrzałem się wycięciu i jednak jest ono nieco niewłaściwe, na poniższym zdjęciu przedstawiam problem, Górne elementy za bardzo sie wycinają w głąb zamka. Trzeba wykonać to inaczej, górne wycięcie jest za bardzo odchylone.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-09-03, 08:34
Pomógł 405 raz(y).
Kolego Tomaszu, ale cz Ty czytasz uważnie powyższe posty??? Napisałem rozwiązanie w pierwszej mojej odpowiedzi na obydwa pytania. Żeby wyciąć pod kątem stosuje się wektor odniesienia, w drugim przypadku (dwóch otworów) łatwiej będzie to zrobić w szkicu 3D.

Co do pierwszego zadania - można jeszcze było użyć opcji przenieść ścianę z opcją obrotu. Nie wiem po co odsuwać płaszczyzny i obracać szkic, można to zrobić bez dodatkowej pracy...
 
2012-09-03, 08:38
Pomógł 0 raz(y).
Bo nie rozumiem zbytnio o co ci chodzi. To wyciągnięcie musi być wykonane po łuku, mógłbyś napisać instrukcje jakimi narzędziami. Z uwagi na to, ze poznaje ten program ciągle i łatwiej mi jest nauczyć się gdy mam pokazane, bądź napisane komendy jak to wykonać.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-09-03, 08:45
Pomógł 405 raz(y).
Ojej, chętnie napiszę ale wszyscy musimy rozumieć zadanie. Gdzie tam jest łuk - bo piewsze o nim słyszę?

Wg mnie jest to zwykłe wycięcie ze wskazaniem kierunku innego niż prostopadły do płaszczyzny szkicu. Zobasz co pisał Tadeusz.

Albo inaczej, zapisz model w parasolidzie z tego Rhino, wrzuć go na forum i jak sobie obejrzę to będziemy dalej rozmawiać.
 
2012-09-03, 08:51
Pomógł 0 raz(y).
Na tym rusunku widać o co mi chodzi, wycięcie które jest tu pokazane ma być obrucone o 22.5 stopnia od płaszczyzny poziomej względem osi korpusu zamka. Załączam też plik do otworzenia tego modelu, są tu narysowane profile i szkic do wyciągnięcia. Myśle, że rysunki któr przedstawiłem, tzn zdjęcia powinny obrazować o co mi chodzi.


Link do pobrania modelu http://www.wrzucaj.org/542285
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-09-03, 09:10
Pomógł 405 raz(y).
ok, dzięki. Nie wiem w dalszym ciągu o co chodziło z łukiem...

Proponowałem wrzucenie oryginału żeby to obejrzeć.

Wyciągnięcie po ścieżce się do tego nie nadaje, zrób to jak pokazałem. Można to też zrobić odciśnięciem i pewnie na klika innych sposobów ale jakoś po ścieżce mi się tu nie nadaje.



Edycja:
A co do otworów to robię to dokładnie tą samą techniką.
 
2012-09-03, 09:22
Pomógł 0 raz(y).
Chodzi mi o inny rodzaj wycięcia, takie umiałbym sam wykonać jakie przedstawiasz na tym zdjęciu. Mi chodzi aby profil miał zaokrąglenie, tak jak to narysowałem. W Rhinoceros, podobnie jak w T-flexie nie miałem problemu z wykonaniem tego. Na rysunku widać


Tutaj link do modelu w Rhinoceros.iges
http://www.wrzucaj.org/811104

Edit: Właśnie o to mi chodziło co pokazałeś po edycji

Edit: No dobrze, to otwory już umiem wykonać. Natomiast jeszcze nie rozgryzłem jak wykonałeś to wycięcie boczne. Bo wyżej przedstawiłeś jak to wykonać przecinając cały zamek z boku pod kątem 22.5 stopnia. A jak wykonałeś to tak jak miało być. Piszesz, że tą samą techniką co otwory ?!?

Edit: Rozumiem jak wykonałeś to wycięcie na zamku po lini, lecz nie rozumiem jak wykonałeś to zaokrąglenie R3 , nie wykonywałeś tego czasem osobno ? A może czasem zaokrąglenie zamiast fazy tam wykonałeś R3 ?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-09-03, 09:46
Pomógł 405 raz(y).
Zmieniłem tylko statusy końca, dla pierwszego kierunku - przez wszystko (do góry) oraz dla drugiego - na odległość 3mm (w dół) - oczywiście biorąc to na oko bo nie znam wymiaru.

Nie porównuj bezpośrednio programów, bo nawet w Tflexie nie robiłbym tego po ścieżce...
 
2012-09-03, 09:50
Pomógł 0 raz(y).
A ja robiłem w T-flexie po ścieżce, lecz przyznam, że z wszystkich programów na jakich pracowałem Solid Works wydaje się najciekawszy. Choć dopiero się go ucze. Wielkie dzięki Paweł za pomoc :), udało mi się wykonać wybranie takie jakie chciałem wykonać :). teraz zostanie mi wykonanie w złożeniu spręzynki do podzespołu, bo dokończenie pozostałych nacięć to już formalność. Ale ze sprężyną to chyba trzeba założyć inny wątek. Bo przeglądałem forum tutaj i nie znalazłem nic odnośnie wykonania takiej sprężyny. Dzięki za pomoc w tym wycięciu, wyciągnąłem o krzywej oraz zaokrągliłem końcowe ścianki. Wielkie dzięki :)
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-09-03, 10:03
Pomógł 405 raz(y).
A co do sprężyny, jakiś temat tutaj też się przewijał, ale uprzedzając - na stronie http://www.szkoleniasolidworks.pl/?k=do_pobrania jest kompletne złożenie, gdzie można podejrzeć, jak zostało zrobione. Na pewno aby animować musi być złożenie w kontekście (czyli uzależniając jednen komponent od innego dynamicznie).

 
2012-09-03, 12:02
Pomógł 0 raz(y).
Postępuje zgodnie z tym filmem i nic nie wychodzi [url=http://www.youtube.com/watch?v=ptpn8vFp2vE&feature=related]http://www.youtube.com/watch?v=ptpn8vFp2vE&feature=related . A chce przygotować się do pierwszej animacji, tylko najpierw musze to wykonać ze sprężyną. Z jakiegoś powodu postępując zgodnie z instrukcją tego filmu, wyskakuje mi błąd
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT