SolidWorks >> Modelowanie części >> Wyciągnięcie po ścieżce
Autor Wypowiedź
Konstruktor
2012-10-10, 18:25
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

Do zamodelowania krzywek (po raz kolejny) muszę urzyć opcji wyciągnięcia po ścieżce. Wszystko by było ok, gdyby nie styczne krawędzie, które postają mi w wyniku tej operacji. Na wytwarzaniu program CAM łapie te krawędzie i powstają błędy, które ciężko tam obejść a sam program przelicza się bardzo długo. Wygląda to tak:


Muszę się pozbyć tych krawędzi stycznych. Oczywiście nie polega to na zmienie trybu wyswietlania na styczne niewidoczne. Jak zrobić to prawidłowo? Urzycie krzywej kompozytowej jako ścieżki wyciągnięcia daje efekt jak na rys powyżej pomimo, że sama w sobie krzywa kompozytowa jest gładka (bez żadnych punkótw gdzie występuje styczność okręgu z linią prostą)

Bazą do utworzenia ścieżki wyciągnięcia jest taki szkic (może na tym etapie już jest mój błąd):

 
Panienka do wszystkiego
2012-10-10, 18:43
Pomógł 66 raz(y).
Witam,

uzyj w szkicu sciezki NARZEDZI SPLINE - dopasuj (otwarty) Spline. I przejscia znikna.

Pozdr. tomek
 
Konstruktor
2012-10-10, 19:05
Pomógł 0 raz(y).
Nie bardzo da się zrobic, bo model który pokazałem powyżej służy tylko za obraz problemu a rzeczywista krzywka wygląda tak:



Czyli wyciągnięcie po ścieżce jest na powierzchni powstałej z okręgu więc 'z palca' nie bardzo dam radę zrobić na podstawie tego szkicu bazowego splajn.

Próbowałem obejść to jeszcze w taki sposób, że nawrzucałem punktów na szkic bazowy i na tych punktach 'osadziłem' splajn. Teotetycznie rozwiązało to problem - styczne krawędzie zniknęły (tak jak zasugerowałeś), ale problem jest taki, że ścieżka jest nieco zniekształcona przy takim sposobie. Ciężko ten splajn wyregulować i jest on cały czas niedodefiniowany.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-10, 20:47
Pomógł 405 raz(y).
W opcjach operacji zaznacz "scalaj styczne ściany". A jak nie pomoże to polecenie w grupie Ściana - usuń > usuń i wypełnij - ale to zabawa na powierzchniach i mogą być odchylenia.

A które dokładnie krawędzie chodzi?
 
Konstruktor
2012-10-10, 21:40
Pomógł 0 raz(y).
Kopiąc głęboko w googlach i YT oraz zasięgając rady kolegi po fachu dowiedziałem się, że to jest zwykła styczność (kalsa C1 lub G1 jak kto woli) a wtedy zawsze będzie widoczna krawędź. Aby ich nie było trzeba zrobić kontyuację krzywizny (klasa C2 / G2). Wtedy nie będzie widocznej lini styczności ścian. Ok, tylko jak to zrobić w SW?

Odpowiedź: http://www.youtube.com/watch?v=ibYQh-v96uI

Jednak u mnie jeszcze nie do końca zdało to egzamin, gdyż wynik zrobienia tego krok w krok był taki, że pręt został pokrzywiony w zly sposób. Pominąłem więc ktok kontynuacji krzywizny i użyłem tylko opcji dopasuj splain bez kontynuacji krzywizny. Wtedy pręt został znacznie mniej pogięty a krawędzi stycznych nie widać. Efekt końcowy:



Scalaj styczne ściany nie pomogło.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-10, 22:04
Pomógł 405 raz(y).
No proszę Cię... co ma do tego typ krzywizny? Nic nie ma. Linii styczności nie będzie jeżeli użyjesz splajnu, każde połączenie linia - łuk generuje punkt szkicu i tam będzie krawędź. To jeszcze zależy, czy patrzymy na to z punktu widzenia profilu czy krzywych prowadzących.

Oczywiście w przypadku tej rurki dopasowanie splajnu rozwiązuje temat, ale w tym niżej może już nie być tak łatwo.

Czy może kolega pokazać dokładnie o jakie krawędzie chodzi (na modelu)?
 
Konstruktor
2012-10-10, 22:16
Pomógł 0 raz(y).
Chodziło mi o wszystkie krawędzie jak ta co zaznaczona strzałką:



Na rzeczywistych krzywkach też się udało.

Może z tą kontynuacją krzywizny faktycznie się torchę rozpędziłem, bo jak nie dałem dopasowania splainu tylko samą kontynuację to faktycznie linie styczności dalej były widoczne.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-10, 22:53
Pomógł 405 raz(y).
Taką rurkę to mogę operacją gięcia potraktować i też nie będę miał krawędzi (z odznaczoną opcją twardych krawędzi) a nie będzie to spjaln.
 
Konstruktor
2012-10-11, 19:54
Pomógł 0 raz(y).
Dobrze, ale ja tą rurkę zrobiłem tylko i wyłącznie po to, żeby łatwiej było mi zmieniać opcje wyciągnięć. A prawdziwy problem był w krzywce, ale ona ma dość złożoną geometrię i jest wykonana na podstawie layotu więc nie da się tego robić tak szybko. Za każdym razem coś się wysypuje. A krzywki nie zorbię już operacją gięcia.

Tak jak napisałem - rurka była tylko poglądowo, żeby objaśnić problem, który miałem.
 
Panienka do wszystkiego
2012-10-11, 20:11
Pomógł 66 raz(y).
A wstaw step'a z tej krzywki...

Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-11, 20:42
Pomógł 405 raz(y).
Przecież prosiłem 2x o zaznaczenie na obrazku realnego problemu.

Zawsze wiedząc o co chodzi można zaproponować zupełnie inne wyjście, a tak od razu ktoś narzuca w pewnym sensie rozwiązanie... To w takim razie nie widzę związku między rurką a tamtym modelem.
 
Konstruktor
2012-10-11, 21:31
Pomógł 0 raz(y).
Ok, oto realistyczna krzywka:



Chcę się pozbyć krawędzi gdzie występuje styczność (strzałki).

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_806_4746.step
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-10-11, 22:06
Pomógł 405 raz(y).
A proszę bardzo - załącznik.

Dwie uwagi ogólne:
1. Zapisuj pliki spakowane *.zip a nie jako *.step bo nie można go normalnie pobrać.
2. Jak masz możliwość w przypadku SW zawsze zapisuj jako parasolid (bo to jest format natywny dla tego systemu).

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_3_806_4748.zip
 
2014-02-09, 18:01
Pomógł 0 raz(y).
Witam, mam problem. Uczę się obsługi Solidworksa 2010(niestety mam książkę do 2006). Chodzi o to, że po wyciągnięciu profilu z wyciętym kółkiem w środku próbuję wyciągnąć po ścieżce. Jako profil ma być górny kontur wyciętego okręgu, ale gdy chcę zaznaczyć, aktywne pozostają tylko kontury dolne(podstawa). Dla ścieżki mogę zaznaczyć każdy, tylko z profilem mam problem. W książce jest krok, w którym napisano, żeby włączyć menu podręczne i wybrać pozycję "Rozpocznij wybieranie konturów". Problem w tym, że u mnie nie ma tej opcji. Pomocy :(
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT