SolidWorks >> Rysunki >> Ilosc elementow zlozenia
Autor Wypowiedź
2014-04-12, 11:14
Pomógł 0 raz(y).
Witam,

pisze ponieważ chciał bym się dowiedzieć jak uprościć sobie prace z określeniem ilości elementów dla złożenia.

Mianowicie, tworząc dokumentacje aktualnie wstawiam na arkuszu złożenie, potem wstawiam czesci.
Problem pojawia się w taki iż po wstawieniu listy materiałowej dla elementu czesci ilość jest zawsze 1, gdy w złożeniu dla przykładu mam 4 słupki.
Problem omijam w ten sposób iż za każdym razem tworze listę materiałowa dla złożenia,
następnie ukrywam resztę części, wtedy ilość jest taka sama.
Chodzi mi czy jest jakiś sposób aby wstawiona lista tylko dla części,
była odniesienia do złożenia aby ilość elementów się zmieniła?

Pozdrawiam
Paweł
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-04-12, 17:46
Pomógł 405 raz(y).
Nie rozumiem Twojej filozofiii. Tabelka listy materiałów odnosi sie do złożenia, po co ją wstawiać dla części? Po to jest numeracja i cała ta funkcjonalność, ważne by numery odnośników sie zgadzały. Tzn, że na rysunku części ma być ten sam numer co w tabeli.
 
2014-04-14, 09:14
Pomógł 0 raz(y).
poniewaz czesc nieraz sklada sie z kilku podzespolow (1.1, 1.2 itd.)
wstawiam wtedy tabelke materialowa, okreslajace podzespoly czesci,
ale w pozycji ilosci czesc jest liczona jo jedna
 
2014-04-14, 09:27
Pomógł 0 raz(y).
może jeszcze inaczej to przedstawię,
jak mogę użyć danej komórki jednej tabeli w drugiej tabeli,

tego samego lub innego arkusza

Pozdrawiam
Pawel
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2014-04-14, 11:20
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli część jest wieloobiektowa, to należy wstawić konstrucję spawaną i wówczas folder obiekty bryłowe zmieni sie na lista elementów ciętych. Listę należy zaktualizować i w rysunku używasz takiej listy a nie BOM.

W złożeniu wybiera się wcięte, lista szczegółowa będzie wyświetlana w obrębie listy materiałów.

Wrzuć jakiś przykład.

Kopiowanie pomiędzy komórkami nie zachowuje powiązań.
 
2014-04-14, 11:59
Pomógł 0 raz(y).
Tak to robię... tylko jak określić z automatu ilość tych elementów w złożeniu?
Aktualnie ilość tej części wpisuje z ręki, oraz numer części.
Chyba ze można w inny sposób określić na arkuszu ilość tej części w złożeniu.

http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_4_1482_6468.pdf

Pozdrawiam
Paweł
 
2014-05-13, 16:15
Pomógł 1 raz(y).
Witam.

Temat podobny. We właściwościach dostosowanych części chciałbym wstawić ILOŚĆ generowaną automatycznie, pobieraną z najwyższego poziomy złożenia. Czyli ilość którą program pokazuje w wizualizacji złożenia chciałbym z automatu wpisać do części. Wtedy robiąc dokumentację części w tabelce ilość generowana byłaby na podstawie złożenia.

Teraz korzystam z wizualizacji złożenia, mam tam ilość występujących części w złożeniu, korzystając z tej ilośći musze ręcznie wypełniać pole ilość we właściwościach dostosowanych każdej części, żeby potem na rysunku części ilość się zgadzała.

Można to jakoś zautomatyzować?
 
.
2014-05-14, 07:23
Pomógł 52 raz(y).
Nie da się tego zrobić na poziomie edycji części, gdyż nie ma w niej informacji o tym do jakiego złożenia jest ta część przypisana. Możliwe to jest tylko z poziomu złożenia. Nie znam takiej funkcji , która by to robiła. Trzeba sobie napisać makro , które analizuje złożenie i wpisuje do wszystkich podległych części odpowiednią właściwość dostosowaną.
Ale problem zacznie się wtedy, gdy użyjemy tej części w innym złożeniu, w którym ta część występuje inną ilość razy.
Wtedy trzeba zrobić kopię części i nadać jej nową nazwę i numer.
 
2014-05-14, 09:31
Pomógł 1 raz(y).
Zazwyczaj jeżeli wykorzystuję część w innym złożeniu zapisuję ją pod inną nazwą i numerem. Czyli jedynie wykorzystując makro mogę coś takiego zrobić, tylko trzeba wiedzieć jak je napisać.

dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam
 
Wykonam każde makro w SolidWorks
2014-05-14, 14:51
Pomógł 12 raz(y).
Witam,

Makro Properties załatwi sprawę. Po ustawieniu funkcji Qty. makro wpiszę do właściwości liczbę części.

https://www.youtube.com/watch?v=5_zfTUF84zg

Dodatkowo piszę różne funkcje na zlecenie. Ostatnio dodałem możliwość dodawania kolejnych numerów z określonym krokiem i przedroskiem do komponentów zgodnie z drzewem SW np. pierwszy komponent dostanie PRO 001, drugi PRO 002 itp.

Możliwości wpisywania do właściwości za pomocą makra są nieograniczone, kwestia zapotrzebowania.

 
2014-05-14, 16:49
Pomógł 1 raz(y).
witam,

Właśnie takiej funkcji szukałem Ilość BOM-Qty i sprawa rozwiązana. Rozumiem, że jedynie wykorzystując makro mogę rozwiązać ten problem. Czy można gdzieś pobrać jakieś demo?

Jeśli chodzi o dodawanie numerów, komponenty numeruje w kolejności PRO 001 a jeśli w złożeniu wystąpi podzłożenie a w tym podzłożeniu kilka detali i kolejne podzłożenie itd? i do tego elementy toolbox?
 
Wykonam każde makro w SolidWorks
2014-05-15, 21:12
Pomógł 12 raz(y).
Makro można zapuścić w różnych trybach - tylko na pierwszym poziomie, wciętym, z pominięciem wybranych komponentów, komponentów znajdujących się w folderach drzewa SW jak i pominięciem części z Toolboxa.

Oczywiście można przetestować rozwiązanie - demo tutaj: http://www.adksolid.com/pl/oferta/demo
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT