SolidWorks >> Rysunki >> Wykazy części, tabelki rysunkowe
Autor Wypowiedź
2010-12-03, 15:39
Pomógł 0 raz(y).
Witam wszystkich,
przedstawię mój problem.
Tworzę modele części i zapisuję pod nazwami np.
30-01-korpus
30-02-tarcza
30-03-wałek
czyli nr rys. i nazwa detalu
następnie składam detale razem i mam złożenie a komponenty w drzewku nazywają sie jak nazwy plików.
następnie ze  złożenia robię rys. 2d czyli rysunek zestawieniowy.
Na rysunku chce dołożyć listę materiałów. Nie podoba mi się że w kolumnie Numer części
jest
30-01-korpus
30-02-tarcza
30-03-wałek
Chciałbym aby byly kolumny z numerem rysunku (30-01) i nazwą detalu (Korpus)
Poradziłem sobie w ten sposób ale nie wiem czy właściwy.
W modelach części dodaję właściwości dostosowane i wprowadzam nr rysunku, nazwa detalu. itp co mnie interesuje.
Tworząc teraz listę materiałów modyfikuję ją i dodaję kolumny z dostosowaną właściwością.
Czy tak to powinno się robić?
Jeżeli chodzi o tabelkę rysunkową.
Do tej pory tabelkę rysunkową wypełniałem wchodząc do ( w rys. 2D) plik->właściwości->dostosowane i wypełniałem pola które były połączone z andotacjami w tabelce.
A może należałoby wszystkie informacje które mają być na liście materiałów czy w tabelce rysunkowej wpisywać w rysunku modelu i stworzyć szablon rysunku 2D który by pobierał dane właśnie z modelu.
Proszę napiszcie jak wy to praktykujecie bo ja to już zaczynam udziwniać :-)
Pozdrawiam, Tomasz
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-12-03, 17:33
Pomógł 405 raz(y).
Więc tak, jeżeli pewne informacje mają się znaleźć w tabeli to muszą być wpisane do właściwości albo pobrane z automatu (masa, data itp). Więc tutaj dobrze czynisz. Czy w modelu czy w rysunku? Jeżeli nr nadaje konstruktor to raczej w modelu.
Ja w takim przypadku nazywałbym części jak: korpus, tarcza itp. i to byłoby pobierane do kolumny nr rysunku. Wartości liczbowe powiązałbym z drugą kolumną i to byłoby wpisywane w części poprzez zdefiniowane pole property.
Można też zdefiniować właściwość, która łączy te pola jeżeli jest potrzebny pełny wpis: 000-nazwa części.
Oczywiście wszystko powinno być w szablonie zapisane ale numery i tak trzeba wpisać ręcznie. Natomiast w tabelce rysunkowej lub złożeniowej musi to się uzupełniać automatycznie.
 
2010-12-04, 20:21
Pomógł 0 raz(y).
Dziękuję za odpowiedź Paweł, ta grupa to po prostu DOBRODZIEJSTWO dla zbłąkanych.
Pozdrawiam ciepło bo mrozik trzyma. Tomasz
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT