SolidWorks >> Rysunki >> Niepotrzebny symbol średnicy dla gwintu
Autor Wypowiedź
Ekspert od modelowania powierzchniowego | CSWE
2011-01-07, 23:35
Pomógł 1 raz(y).
Witam po raz pierwszy na forum:)
Otóż borykam się z pewnym problemem, który mnie delikatnie mówiąc - frustruje.
Mam model części, gdzie nacięty jest gwint za pomocą oznaczenia gwintu, więc na rysunku bardzo ładnie zarys widać. Problem pojawia się, gdy chcę dodać wymiar, w moim wypadku M3 i tyle. A program pakuje mi między to jeszcze symbol średnicy i wygląda to nie mniej nie więcej jak: MØ3. A takie oznaczenie gwintu jak dobrze rozumiecie jest niezbyt zadowalające...
Ma może ktoś pomysł jak to usunąć? Bo żadna próba usunięcia ręcznego nic nie dawała, w ogóle się to Ø nie usuwa. Może jakieś opcje trzeba zmodyfikować, bo nie mam pojęcia what to do.
Używam edycji SW 2010.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-01-08, 08:59
Pomógł 405 raz(y).
Czy to jest zwykły wymiar,czy pobrany z modelu czy tzw. oznaczenie gwintu?
W zależności od tego jest (lub może inaczej - ja stosuję) wiele rozwiązań.
 
..
2011-01-08, 12:59
Pomógł 3 raz(y).
Też miałem ostatnio z tym problem w pracy, po prostu w momencie gdy dodałem oznaczenie gwintu w modelu i zrobiłem rysunek, to dodałem dwa punkty szkicem na widoku gdzie jest gwint (mogą być jakieś krótkie linie, itp) i zwymiarowałem, wpisując do wymiaru "M". Może jest jakieś inne rozwiązanie szybsze, ja nie znam, może ktoś inny zna.
Pozdrawiam Łukasz.
 
Ekspert od modelowania powierzchniowego | CSWE
2011-01-08, 14:09
Pomógł 1 raz(y).
Tzw oznaczenie gwintu dodane poprzez adnotację w modelu bryłowym. Dodam, że dla otworu stworzonego kreatorem otworów udaje się wyprowadzić wymiar i od razu jest M3, natomiast dla oznaczenia gwintu zewnętrznego problem jest irytujący.
Podpowiedź ŁukaszaX jest bardzo fajna, jednak to jest tabletka na ból głowy a nie zwalczenie przyczyny bólu. Fakt, że pewnie dużo rzeczy robię nie tak jak na to praktyka powinna wskazywać, no ale na błędach człowiek się uczy, więc fajnie by było mieć kolejny problem rozwiązany :)
Pozdrawiam
 
..
2011-01-08, 16:04
Pomógł 3 raz(y).
Zgadza się dla gwintu wewnętrznego, wykonanego kreatorem otworów nie ma problemu, ale w zewnętrznym gwincie oznaczonym adnotacją już jest, hmm nie wiem czy to jest jakiś błąd programu czy coś innego, generalnie w Solidzie zawsze jakoś była zgodność wszelkich opisów z obowiązującymi normami rysunkowymi (ISO), nie wiem skąd to "fi" w tym przypadku i jeszcze nie można tego usunąć ręcznie (bo to jakoś długo nie zajmuje czasu) ale jakby ktoś wiedział jak rozwiązać to chętnie się dowiem.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2011-01-08, 20:17
Pomógł 405 raz(y).
Jeżeli na gwincie klikniemy prawym i pobierzemy oznaczenie to będzie wpis np.: M12 maszynowy ale umieszczony na odnośniku. Niestety ja, mimo prób, nie znalazłem skąd program te wpisy czerpie.
Oznaczenie gwintu z kreatora to plik o nazwie callouformat w katalogu lang.
A ja z powyższym tematem radzę sobie podobnie, tyle, że ten styl mam zapisany w ulubionych.

 
ps. jak znajdę skąd program pobiera te wartości to dam znać. Jeszcze jedno, od wersji 2011 można przypisywać oznaczenie do konfiguracji, więc może da się zlinkować taką adnotację do wyświetlania...
 
 
2011-01-10, 10:07
Pomógł 2 raz(y).
Ogólnie mówiąc to tu jest straszna siara. Wstawianie na rysunku oznaczenia gwintu jest całkiem jakby niezbyt.
Po pierwsze jest to notatka jak napisał Paweł. Po drugie oznaczenie np jest M10x1.0 Gwint maszynowy. ".0" i "Gwint maszynowy" to nie wiem po co. Ja przynajmniej bym rysunku z takim oznaczeniem nie wypuścił. Pewnie, że można tą notatkę edytować i skasować co niepotrzebne, ale... To co zaproponował Paweł jakimś wyjściem jest, ale też nie do końca - przy gwintach drobnozwojnych trzeba pamiętać o dopisywaniu skoku. Nie jest wcale łatwo tak pamiętać jakie są wszystkie gwinty w złożeniu.
Za to na pewno przydała by się możliwość określenia klasy dokładności gwintu i to już w modelu, żeby potem też nie trzeba było pamiętać. Mało kto i mało kiedy tych klas używa, ale czasem są one koniecznie potrzebne.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT