SolidWorks >> Rysunki >> Znikające linie śruby, oznaczenie gwintu w rysunkach płaskich
Autor Wypowiedź
2019-05-28, 10:39
Pomógł 0 raz(y).
Witam

Od dłuższego czasu używam solidworks-a i z większością problemów sobie radzę.
Niestety kiedy mam tworzyć dokumentacje płaską ze złożenia napotykam na 3 problemy które czasami są a czasami nie ma.

1) Jak tworzę przekrój to czasami znikają linie na śrubach

2) Czy jest możliwość stworzenia pół-widoku śruby i/lub innego elementu
3) Nie zawsze mi importuje adnotacje gwintu

Będę wdzięczny za pomoc :)
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2019-05-28, 11:36
Pomógł 405 raz(y).
Re1. Sprawdziłbym wysoką jakość wyświetlania gwintu.

Re2. Istnieje - obok zwykłego przekroju opcja półwidok - tym się robi.

Re3. Jakaś prawidłowość kiedy nie importuje? Może w częściach są wygaszone. Może po przebudowie ctrl+Q się pojawią. Oczywiście rozmawiamy o złożeniach, bo w części się tego nie stosuje.
 
2019-05-28, 14:27
Pomógł 0 raz(y).
1) Jakość wyświetlania powoduje że czasami zarys śruby się pojawia a czasami nie. Jak załączyłem aby pokazał ukryte krawędzie to krawędzie śruby i otworu są zaznaczone linią przerywaną.

2) Ale to tworzy półwidok-półprzekrój, a mi chodzi o to aby była widoczna połowa śruby.

3)Nie załważyłem żadnej prawidłowości. Jedynie w tedy kiedy złożenie jest skomplikowane (posiada dużo elementów).

PS. Pytanie dotyczyło złożenie, jak wyświetlić gwint (chodzi o przekrój) tak aby zaznaczyć na jaką głębokość gwintować.
 
2019-05-28, 19:35
Pomógł 36 raz(y).
    PS. Pytanie dotyczyło złożenie, jak wyświetlić gwint (chodzi o przekrój) tak aby zaznaczyć na
    jaką głębokość gwintować.

Witam,
Zaznaczenie głębokości gwintowanego otworu w złożeniu jest błędem.
Taką operację zaznacza się w danej części w której są różne operację, lub dodaje się tabelkę z kreatora otworów, a w niej jest opis (co i jak) np.



Co do wyświetlania gwintu w złożeniu, nigdy nie miałem z tym problemu. Może pomogą nowsze sterowniki karty graficznej.
Pozdrawiam.


 
2019-05-29, 14:25
Pomógł 0 raz(y).
Dzień dobry

   Zaznaczenie głębokości gwintowanego otworu w złożeniu jest błędem.

Tak ma pan rację, z pośpiechu nie zauważyłem że zamiast części napisałem złożeniu, mój błąd.

Dzisiaj trochę poeksperymentowałem z tymi przekrojami aby sprawdzić czy jest jakaś prawidłowość.
Przekroje pionowe i poziome które przechodzą przez środek śruby nie ma z nimi problemu, są zarówno krawędzie jak i zarys gwintu. Jeśli przekrój przechodzi trochę na bok od środka to zarys gwintu już się nie pojawia, ale myślę że nie jest to jakiś wielki problem bo to jest niezgodne z zasadami. Ale wspominam o tym jako spostrzeżenie i jako wskazówka na sedno problemu.
Największy problem jest w momencie kiedy wybiorę jako krój linii opcje pomocniczy lub/i odsunięcie łukowe. Jakikolwiek kąt od pionu czy poziomu powoduje że zarys gwintu się nie pokazuje.
Dodatkowo, czasami ale nie zawsze pojawia się problem znikających krawędzi śruby. Chodzi o to że na linii styku gwintu ze śruby oraz gwintu elementu krawędź znika i wygląda to jak jeden element.
Ale kiedy włączę krawędzie ukryte to one są, a także kiedy odwrócę kierunek przekroju tak że to wygląda po amerykańsku krawędzie się pojawiają.

Zainstalowałem najnowsze sterowniki i nic nie pomogło.
 
2019-05-30, 05:24
Pomógł 36 raz(y).
Witam,
Jak możesz, to wyślij złożenie (plik przenośny - rar, zip) Sprawdzę u siebie.
A jakiej wersji SW używasz?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2019-05-30, 16:14
Pomógł 405 raz(y).
Żeby gwint się pojawił musi być cięte przez oś śruby.

Niestety prawda jest taka, że SW potrafi pogubić krawędzie lub wyświetlać je niepoprawnie. Na przestrzeni ostatnich wersji nic się nie poprawiło, ale to co powyżej wymaga sprawdzenia na innym komputerze. Albo chodzi o lokalne ustawienia, albo błąd danej wersji albo ten typ tak ma.
 
2019-05-31, 11:40
Pomógł 0 raz(y).
Nie wiem może to przez sposób jaki narysowałem formę.
Zrobiłem to w ten sposób że zaimportowałem formowany element do nowej części.
Wykonałem elementy formy w tej części i użyłem opcji "zapisz obiekty" i każdy element zapisałem w osobnej części.
Następnie zrobiłem złożenie.
Problem natomiast rozwiązałem w ten sposób że przejrzałem wszystkie szkice i zmieniłem sposoby wiązań bo podejrzewałem że być może coś gdzieś jest przesunięte. Następnie usunąłem z rysunku części formy wszystkie otwory i gwinty gdzie mają być śruby i zapisałem bez nich. Po wykonanie złożenia otwory i gwinty wykonałem w tym że złożeniu z zaznaczoną opcją rozejścia się do części. Wstawiłem śruby i wszystko działa prawie jak należy.
To prawie oznacza że po wstawieniu zarysu gwintu pojawia się częściowo, na odcinku gdzie gwint śruby łączy się z gwintem z elementu, zarys znika. W tedy wchodzę w drzewie po lewej stronie do odpowiedniej śruby klikam na zarys gwintu ukryj następnie pokaż i pojawia się cały gwint.
Mam wersje 2018, teraz moje pytanie takie trochę bardziej teoretyczne, czy elementy formy można modelować w części czy lepiej w złożeniu przez wstawianie nowej części?

Jeszce kwestia pół widoku, wiem że jest opcja pół widok-półprzekrój, ale mi chodzi o to aby w przekroju złożenia zrobić pół widok śruby. Jak jest przekrój łamany, i to łamanie przechodzi przez środek śruby, to prawidłowo jest kiedy widoczna śruba jest pokazana tylko w połowie, mi niestety albo przecina śrubę, a jak daję wyklucz to jest widoczna cała śruba zasłaniając przekrój w innej płaszczyźnie.

Jak wykonać przekrój klastrowy samej sprężyny która się znajduje w przekroju złożenia.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2019-05-31, 21:41
Pomógł 405 raz(y).
Powiem tak - strasznie to wszystko zawiłe i mam wrażenie przekombinowane. Jeżeli projektuję obudowę (np. jakiegoś urządzenia elektronicznego) to nie ma innej opcji jak prace w jednej części i następnie zapis obiektów do złożenia. Ale w przypadku form w zasadzie sobie nie wyobrażam takiej techniki poza gniazdem formującym.
Przecież jest tam mnóstwo ruchomych elementów, a zapis do złożenia z automatu unieruchamia zapisane części. To jest chociażby argumentem na NIE.

Jedyne co może pomóc to wstawiania komponentów w złożeniu, czyli konteksty (metoda od góry do dołu).

Co do pytania ze sprężyną i pół widokiem - nie rozumiem tego. Nie wiem co to jest pół widok śruby a parę lat już pracuję... może ktoś oświecić?
 
2019-06-04, 18:05
Pomógł 0 raz(y).
Spróbuj tak - zakładka adnotacje->elementy modelu->zaznacz kwadracik "oznaczenie gwintu" i zatwierdź.
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT