SolidWorks >> Rysunki >> Dodawanie wymiarów w jeden duży
Autor Wypowiedź
2012-01-28, 00:59
Pomógł 0 raz(y).
Witam! Czy istnieje w Solidzie opcja dodania do siebie kilku wymiarów (w tym długości łuku) tak, aby sterował on długością całości? Jak na rysunku - chciałbym, żeby suma wszystkich wymiarów oznaczonych póki co jako zależne (czyli 370, długość łuku i pionowe ok. 195) wynosiła dajmy na to 600. Wymiar pionowy miałby być usunięty i byłby zależny od tej sumy. Jak można to zrobić?

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-01-28, 10:41
Pomógł 405 raz(y).
Istnieje, można to zrobić np. równaniem, gdzie wymiar D =570 zależy od sumy wymiarów RD (zależnych).
 
2012-01-28, 17:11
Pomógł 0 raz(y).
Jasne. A czy można jakoś ten wymiar przedstawić na rysunku? Wiem, że to raczej niezgodne z zasadami rysunku technicznego, ale czy da radę po prostu mieć ten wymiar pokazany na szkicu...?
 
Panienka do wszystkiego
2012-01-28, 17:26
Pomógł 66 raz(y).
A mozna - rownanie juz masz - dodaj nastepne Wymiar= (tu klick na wymiar calkowity). Potem wejdz we wlasciwosci dokumentu (partu) i zadeklaruj nowa wlasciwosc wybierajac wartosc WYMIAR. Potem podepnij ja na rysunku. I cacy.



Pozdr. tomek
 
2012-01-28, 18:32
Pomógł 0 raz(y).
Hmmm a napiszesz jeszcze dokładniej, bo pogubiłem się od punktu wchodzenia we właściwości...? W które właściwości dokładnie, gdzie kliknąć? Sorki, początkujący jestem jeszcze :)
 
Panienka do wszystkiego
2012-01-28, 18:56
Pomógł 66 raz(y).
Prosze bardzo...


http://www.pswug.info/image/forum/forum_760_4_571_3719.zip




Pozdr. tomek
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-01-29, 10:55
Pomógł 405 raz(y).
To ja załączam jaśniejszy opis z obrazkami. Jeżeli długość wynikowa zależy od kliku innych wymiarów, to musi być ona wymiarem zależnym obliczanym z równania, sumy długości linii i łuków.

A co do wstawiania w rysunku, można dodać do właściwości po prostu klikając w ten wymiar bez tworzenia zmiennych,



albo odznaczyć opcję zaznaczony dla rysunku (żeby go wyróżnić) i później pobierasz tylko ten wymiar.

 
2012-01-29, 14:27
Pomógł 0 raz(y).
Wielkie dzięki, działa :)

Rozumiem, że jedyną możliwością, by zmienić wynik sumy sterujący tą zmienną długością, jest wejście do edytora równań i wprowadzenie zmian właśnie tam, prawda? Czy można wyciągnąć to nie tyle w rysunek co jeszcze w budowanie modelu, by mieć na wierzchu możliwość szybkiej zmiany tego wymiaru?
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2012-01-29, 15:01
Pomógł 405 raz(y).
Żeby mieć na wierzchu to można ukryć inne wymiary operacji pozostawić tylko ten (prawy klawisz na adnotacje > pokaż wymiary operacji) albo można powiązać wart. wymiaru z notatką. Robi się to następująco, z menu wstaw > adnotacje i klikasz w wymiar.
 
2012-01-30, 01:00
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki :D
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT