SolidWorks >> Arkusze blachy >> Podstawy: Projektowanie, wypalanie i gięcie (współczynnik K, promień itd)
Autor Wypowiedź
2015-02-04, 14:03
Pomógł 0 raz(y).
Witam,
Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć od podstaw jak stworzyć sobie własną tabelę współczynnika K metodą doświadczalną?? Jak dobierać promień oraz współczynnik K do grubości materiału aby po rozłożeniu, wypaleniu i zagięciu wychodziło to co w programie?? Blacha jaka najczęściej jest używana to S235JR oraz P265GH, grubość blach od 2mm do 7mm.
Będę wdzięczny za pomoc.
Może jakieś przykładowe tabele których używacie??
 
2015-02-04, 18:02
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

U mnie w firmie stosujemy to tak: jaka grubość blachy - taki jest promień gięcia, np. blacha 4mm - promień wewnętrzny 4mm.

Co do współczynnika "k" to blacha 1-2 mm k=0,3 / 3mm k=0,33 / 4mm k=0,4 / 5mm k=0,43

Pozdrawiam.
 
--
2015-02-04, 20:54
Pomógł 6 raz(y).
Witam.

Ja praktycznie codziennie generuję rozwinięcia blach w SW i kody na wypalrkę plazmowo-gazową.

Jeśli chodzi o materiał S235 to przy tak małych grubościach w zupełności wystarczy Ci zasada dla elementów wytwarzanych metodą walcowania K=0,5 a dla elementów wytwarzanych metodą krawędziowania K=0,33.

Jeśli chodzi o metodę walcowania to na warsztacie nie przekombinują nic z wypalonym detalem, ale z elementami krawędziowanymi musisz ich przypilnować aby używali odpowiedniego stempla i marycy do pormienia jaki sobie założysz w programiea wtedy na 100% wszystko będzie ok.
 
2015-02-05, 10:30
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki wielkie będę dzisiaj patrzył jak to się sprawdza u mnie.
Stempel i matryca jest używana tylko jednego rodzaju do każdego gięcia, więc może metoda stosowania promienia takiego jak grubość blachy będzie dobra, ale to się okaże.
Generalnie to promień zależy od stempla tylko czy matrycy również??
Jak jest z linią gięcia jeżeli mam np. 240,23 lub 240,56 to musze giąć na 241 w jednym i drugim przypadku??
 
2015-02-05, 15:05
Pomógł 36 raz(y).
Witam.

Przy jednym gięciu, to nie jest taki duży problem, ale jak jest więcej gięć to trzeba giąć tak, jak wychodzi wymiar.
 
2015-02-05, 17:05
Pomógł 0 raz(y).
Z chęcią bym tak robił ale prasa którą dysponuje ma tylko ustawienia co 1 mm.
Chyba, że nie wiem o czymś i da się to jakoś zmienić w ustawieniach sterowania maszyny ale wątpie.
 
CSWA/CSWP
2015-03-03, 22:38
Pomógł 2 raz(y).
Parametry w solidzie możesz dobrać w następujący sposó:
1. Przygotuj sobie jakąś formatkę i zmierz ją przed gięciem
2. Zagnij w kątownik
3. Zmierz obie ściany po gięciu
4. Zmierz zewnętrzny promień po gięciu - wewnętrzny będzie wynikowy - minus grubość blachy (podaję tak, gdyż wenętrzny promień nie bardzo da się zmierzyć, gdyż zostaje ślad po stemplu).
5. Narysuj kątownik wg zmierzonych wymiarów końcowych. Promień podaj wewnętrzny jaki Ci wyszedł.
6. Dobierz tak współczynnik K, aby po rozłożeniu wymiar blachy zgadzał się z wymiarem zmierzonym przed gięciem (pkt 1)
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT