SolidWorks >> Arkusze blachy >> kreator otworów w elementach blaszanych
Autor Wypowiedź
Let there be rock
2010-07-02, 18:48
Pomógł 2 raz(y).
Witam ponownie. Moje drugie pytanie dotyczy otworów wykonywanych kreatorem otworów w elementach blaszanych. Mam część zsuwni wykonaną jako element blaszany. Wiadomo, że ma dwie konfiguracje, złożoną i rozłożoną. Chcę tak wykonać te otwory, aby można było zwymiarować ich rozmieszczenie na modelu rozłożonym. Część zrobiona jest jako model złożony i dopiero potem rozłozona. W związku z czym, jak robię te otwory na modelu złożonym, to po rozłożeniu są one rozmieszczone trochę chaotycznie. Potrzebne mi są te otwory zarówno na rozłożonym modelu, żeby na rys. wykonawczym to pokazać ale też w złożeniu na modelu złożonym. Jakby mi było trzeba tylko na rozłożonym to by nie było problemu. Poza tym dlaczego jak na modelu złożonym wstawiam otwory z pogłębieniem stożkowym to na modelu rozłożonym pogłębienia znikają? Model, o którym mówię umieściłem tutaj http://www.yourfilehost.com/media.php?cat=other&file=Czesc3.sldprt Czasami mnie nurtował ten problem, a widzę, że tutaj odpowiedź zawsze udaje się znaleźć dlatego mam nadzieję, że i tym razem ktoś będzie znał odpowiedź na moje pytanie ;)
 
Panienka do wszystkiego
2010-07-02, 19:48
Pomógł 66 raz(y).
Czesc,
 
wyobraz sobie jak wyglada takie poglebienie wykonane na plaskim arkuszu blachy , ktory potem zostal zwiniety/odksztalcony. Albo jeszcze lepiej odwrotnie - zrobione na walcu i po jego rozplaszczeniu. Wymagasz za duzo. W obu przypadkach brak funkcji poglebienia. Zrob otwory tak jak zrobiles - poglebienie po ukszaltowaniu blachy. Wiertareczka do lapki i lugaj - wszystko inne to fuszerka.
 
Pozdr. tomek
 
Let there be rock
2010-07-03, 07:44
Pomógł 2 raz(y).
No fakt, masz rację, niewele by z tego pogłębienia zostało jakby go wykonać na modelu rozłożonym a potem to zwinąć dopiero. Ale najbardziej mnie interesuje ta pierwsza część pytania. No bo nawet jak otwory się wykonuje na montażu na zwiniętym modelu to zapunktować przydałoby się na rozłożonym i jakoś te punkty rozmieścić i zwymiarować. Jak to zrobić? Jak się edutyje szkic punktów kreatora otworu to arkusz w momencie edycji powraca do modelu złożonego, gdyż na takim został zrobiony. Na złożonym znowu nie za bardzo da się to jakoś sensownie zwymiarować.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-07-03, 07:48
Pomógł 405 raz(y).
 Arkusze blach nie do końca tolerują cięcia pod kątem do grubości - dlatego też nie ma fazy i pogłębienia na rozłożonym. Rozwiązaniem byłoby wstawienie  fazy po rozłożeniu. Otwory mogą być zrobione tylko jako markery - do zaznczenia ich środków - w dokumentacji można oznaczyć, że to otwór zpogłębieniem. Nie mierzyłem - ale jakoś nie wydaje mi się, by ich położenie się zmieniało po rozłożeniu. 
  
 Zrób tak: rozłóż, rzutuj krawędzie (będą splajnami) a następnie wybierz otwór przez 3 pty. Jeden będzie współny z punkem splajnu a 2 pozostałe rozmieść na obwodzie dodając relacje stczności. Jak chcesz aby  przy przebudowie (zmianie rozmiaru) okrąg się wpasował to muszą być 3 punkty wspólne- czyli ten splajn należy podzielić w 3 punktach poleceniem podziel.
 
Let there be rock
2010-07-03, 09:48
Pomógł 2 raz(y).
No tak, zgadza się. Ale czy da się to jakoś zwymiarować i rozmieścić na arkuszu rozłożonym? Tak, żeby na złożonym otwory były, nazwijmy to "wypadkowe". Bo te co robiłem na modelu złożonym były wstawiane chaotycznie, nie były zwymiarowane ani nie miały z niczym relacji (pisząc zwymiarowane mam na myśli ich rozmieszczenie). W związku z czym po rozłożeniu też były tam gdzie wyszło to z transformacji rozkładania. A zależy mi na tym, żeby je rozmieścić i zapunktować na arkuszu rozłożonym i po złożeniu tylko w tych zapunktowanych miejscach wstawić już konkretne otwory z pogłębieniem itd. Bo na złożonym modelu, a to takie nazwijmy "śmigło" to nawet zwymiarować (rozmieścić) nie bardzo jest jak.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2010-07-03, 11:48
Pomógł 405 raz(y).
No tak, ale akurat ten arkusz ma mały promień i zgięcie jest niewielkie. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że otwory fizycznie wykonane na płasko będą bardzo podobne po zgięciu  i nadają do nitowania czy tam skręcania.
Wszystko zależy od tego, na jakim etapie będą wykonywane otwory (na płasko czy na zgiętym) - wypadkowa w tym przpadku ma sens, ale jak blacha będzie bardziej zagięta przekłamanie będzie o wiele większe.
Dlatego, jeżeli otwory mają być na zgiętym to można się wspomóc dodatkowym szkicem 3D żeby zachować pewną regularność.

Wówczas po rozłożeniu można postąpić jak wcześniej pisałem.
Jeżeli otwory są wykonane na płaskim i np. leża na linii to po zgięciu będą leżały na łuku w 3D - to robi różnicę. Dlatego w mojej ocenie otwory lepiej w tym przypadku zrobić na zagiętym - jako markery. Później rozkładasz - rysujesz łuk przez 3 punkty przechodzący przez otowry, usuwasz relacje (aby nie było powiązania do szkicu 3D) i wymiarujesz lokalnie w płaskim szkicu. Wstawiasz otwory w punktach szkicu i wycinasz. Tylko WAŻNE - model rozkładamy poleceniem odegnij a nie rozłożony model. Oczywiście później należy zagiąc z powrotem.
Następnie usuwasz otwory wykonane w trójwymiarze a te wstawione na płasko powinny sie pokrywać co do środków. Minusem jest to, że przy zmianie profili blachy wszystko należy ręcznie zmodyfikować bo od krzywizny arkusza zależy promień łuku.
 
Let there be rock
2010-07-04, 09:17
Pomógł 2 raz(y).
Będę musiał coś pokombinować w takim razie ;) Dobry pomysł mi podsunąłeś z tą krzywizną ściany. Ja też coś próbowałem ale z użyciem splajnów na powierzchni. Myślę, że jak się to jakoś połączy to coś z tego będzie. Bo otwory oczywiście robione będą na montażu na złożonym modelu z racji tej, że te blachy na siebie zachodzą do połowy i ciężko byłoby trafić idealnie jakby chcieć robić na każdej blasze oddzielnie. Więc robię otwór od razu na przestrzał przez kilka komponentów i potem to rozkładam. Ale jak widać SW ma tu jeszcze pole do popisu bo zawsze można by taką funkcję jakoś uprościć i usprawnić bo takie otwory to nie jest jakiś wyjątkowy przypadek. Fakt, że najczęściej robi się to na powierzchniach płaskich i nie ma problemu ale jak widać na takich "śmigłach" też się zdarza. Dzięki za podpowiedzi w każdym razie :)
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT