SolidWorks >> Arkusze blachy >> Przycięcie narożników i złożenie / pocięcie modelu-ścian
Autor Wypowiedź
2020-11-03, 21:15
Pomógł 0 raz(y).
Dzień dobry,

napotkałem pewien problem w modelowaniu metalowej obudowy za pomocą arkusza blach.

Obudowa posiada tak jakby "podwójny kołnierz", jest to miejsce do którego będą dolegać drzwi z uszczelką.

Chciałem ją wymodelować w następujący sposób:
- zrobić tył obudowy razem z bokami i ich kołnierzami
- oraz osobno górę/dół również z kołnierzami (odcięcie zaznaczone liniami na czerwono - zdjęcie poniżej)


Elementy te mają być osobno, żeby dało się to dogiąć na prasie krawędziowej, a następnie górę/dół przyspawać do reszty.

W wersji pierwszej jest taki problem, że po użyciu "odgięcie krawędzi" i wykonaniu złożenia z tych elementów, blacha na siebie nachodzi (czerwone strzałki), oraz ostatnia krawędź nie dolega do siebie na końcach (pomarańczowa strzałka).
O ile przyciąć narożnik do wewnątrz idzie, to wyciągnąć go na zewnątrz już nie mogę.


Poniżej zdjęcie jak to powinno wyglądać:


I to jest druga wersja - tutaj zrobiłem tak, że wyciągnąłem wszystkie boki obudowy naraz, w jednym pliku, łącznie z kołnierzami.
Tutaj kołnierze ładnie się ze sobą schodzą tak jak ma być. Następnie chciałem górę/dół odciąć/rozdzielić, tak żeby były osobno. I tego też już mi się nie udało zrobić. Ani wycięciem na rozłożonym modelu, ani funkcją "Podziel" czy "Rozcięcie".

Jest jakiś sposób aby mocniej "ściąć" narożniki w pierwszej wersji, aby na siebie nie na chodziły? Widać, że one idą "prosto" (zielona strzałka), a nie pod kątem, tak jak w przypadku modelowania wszystkich ścian naraz.

Lub jak pociąć model w przypadku drugiej wersji?

Albo jeszcze jakieś inne podejście?

Przeszukałem internet/tutoriale/video i nie znalazłem rozwiązania na mój problem.

Mam nadzieję że nie zamotałem za mocno. :)

 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-11-03, 21:57
Pomógł 405 raz(y).
Zrobiłbym to odgięciem dookolnym, a później odcinam cały tył albo same boki. W załączonym przykładzie odciąłem całość i plecy połączyłem oddzielną operacją - odgięcia do krawędzi i scalaj.




 
2020-11-04, 00:23
Pomógł 0 raz(y).
Dzięki za pomoc, zadziałało :)

Podejrzewam, że przecięcie modelu w ten sposób sprawdziłoby się również na moim modelu w wersji 2, ale nie mam czasu już dzisiaj tego sprawdzać.

Za to lepszy i szybszy jest sposób modelowania przez "odgięcie dookolne", próbowałem wcześniej za pomocą tej opcji, ale mi nie wychodziło.
Najpierw robiłem ścianki "odgięciem krawędzi" lub "konwertuj model na arkusz blachy" i dopiero wtedy sam kołnierz próbowałem za pomocą odgięcia dookolnego.

Odseparowanie od siebie podzielonych części, zrobiłem tak jak na obrazku, prawy guzik myszy na jedną z części, "usuń/zachowaj obiekt >> zachowaj obiekt" wtedy wybraną zostawia, inne usuwa, zapisuje ją w nowym pliku i to samo powtarzam dla pozostałych części.


Taka trochę prymitywna metoda. :)
Opcja "wstaw do nowej części...", przenosi element do nowego pliku i wyodrębnia go, ale robi to w postaci funkcji "podziel", a w tej formie nie idzie już elementu rozłożyć.

Czy jest jakiś prostszy sposób?

Robię tak ponieważ gdy wszystkie części są w jednym pliku, to rysunek "rozłożonej części" mogę zrobić tylko dla jednego elementu.

Natomiast nie było problemu z eksportowaniem każdej części do DXF, w wersji rozłożonej.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-11-04, 15:10
Pomógł 405 raz(y).
Klikasz PPM na folder lista elementów ciętych > Zapisz obiekty. Na dole wybierasz utwórz złożenie, i później zaznacza się opcję, żeby zapisał tylko niepowtarzalne komponenty. Można zaznaczyć przeniesienie właściwości dostosowanych do nowych plików.

Po zapisie do złożenia możesz otworzyć poszczególną część i wybrać wstaw zgięcia. Wówczas będzie się rozkładała.
 
CSWP, CSWE, CSWI *** solid-blog.pl ***
2020-11-04, 15:13
Pomógł 405 raz(y).
Z drugiej strony spokojnie można zostawić tzw. część wieloobiektową i można z tym zrobić wszystko. Tzn. eksportować poszczególne arkusze do DXF, zrobić dokumentację itp.
 
2020-11-19, 18:09
Pomógł 0 raz(y).
    Kęska Paweł
    Klikasz PPM na folder lista elementów ciętych   Zapisz obiekty. Na dole wybierasz utwórz
    złożenie, i później zaznacza się opcję, żeby zapisał tylko niepowtarzalne komponenty. Można
    zaznaczyć przeniesienie właściwości dostosowanych do nowych plików.
   
    Po zapisie do złożenia możesz otworzyć poszczególną część i wybrać wstaw zgięcia.
    Wówczas będzie się rozkładała.

Ten sposób fajnie zadziałał do pewnego momentu, tzn utworzyło złożenie i części osobno, po użyciu "wstaw zgięcia" można było faktycznie rozłożyć. Natomiast przy tworzeniu rysunku, gdy wybrałem widok "rozłożony model", był on złożony. Wtedy go ręcznie rozłożyłem, rozłożył się ale tylko na widoku góra i dół. A po wstawieniu tych widoków miejsca zagięć nie były opisane (w górę 90*) itd.


    Kęska Paweł
    Z drugiej strony spokojnie można zostawić tzw. część wieloobiektową i można z tym zrobić wszystko. Tzn. eksportować poszczególne arkusze do DXF, zrobić dokumentację itp.

Arkusze udało mi się wyeksportować, tylko dokumentacja mi nie wychodzi. Po utworzeniu rysunku z wieloobietkowego pliku, w widokach jest cały "model". Coś nie mogę znaleźć opcji rozbicia go na poszczególne części
 

PSWUG

Strefa Resellera

Publikuj

Społeczność

Ankieta

Linki

RSS

BOT